Partia Lewicy (Francja)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Partia Lewicy (fr. Parti de gauche, PG) – francuska partia polityczna o profilu socjalistycznym i eurosceptycznym, działająca od 2008.

Jean-Luc Mélenchon (ur. 19 kwietnia 1951 w Tangerze) – francuski polityk, senator, eurodeputowany, założyciel Partii Lewicy.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Historia[ | edytuj kod]

PG powstała na skutek rozłamu w Partii Socjalistycznej. Geneza jej powstania wiąże się z powołaniem w ramach PS grupy pod nazwą Biegun Socjalnych Republikanów (Pour la République Sociale) w 2004. W listopadzie 2008 przywódcy PRS wystąpili z Partii Socjalistycznej, deklarując zamiaru budowy bardziej lewicowego i eurosceptycznego ugrupowania pod nazwą Partia Lewicy. Kongres założycielski PG odbył się w lutym 2009.

Język francuski (fr. langue française lub français) – język pochodzenia indoeuropejskiego z grupy języków romańskich. Jako językiem ojczystym posługuje się nim ok. 80 mln ludzi: ok. 65 mln Francuzów, ok. 4,5 mln Belgów (czyli 42%), ok. 1,5 mln Szwajcarów (czyli 20%), a także ok. 8 mln mieszkańców kanadyjskich prowincji Québec, Ontario i Nowy Brunszwik. Ok. 201 milionów osób na całym świecie używa francuskiego jako języka głównego (oszacowanie z 2009 r. według Organisation mondiale de la Francophonie), a 72 miliony jako drugiego języka codziennego (w tym krajach Maghrebu). Wiele z tych osób mieszka w krajach, w których francuski jest jednym z języków urzędowych, bądź powszechnie używanych (54 kraje). Paradoksalnie, w Algierii, Maroku, i Tunezji, gdzie nie ma statusu języka urzędowego, jest bardziej rozpowszechniony niż w wielu krajach Czarnej Afryki, w których jest jedynym językiem urzędowym.Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Do Partii Lewicy przystąpiło m.in. dwóch senatorów i dwóch posłów do Zgromadzenia Narodowego. Przewodniczącym został Jean-Luc Mélenchon, były minister delegowany w gabinecie Lionela Jospina, zasiadający w izbie wyższej parlamentu. Później współprzewodniczącą ugrupowania została Martine Billard.

Zgromadzenie Narodowe we Francji (fr. Assemblée nationale) – we Francji, stanowi obecnie izbę niższą Parlamentu Francji, i wybierane jest na 5 lat w dwóch turach wyborów powszechnych, bezpośrednich i większościowych. Drugą izbą jest Senat, wybierany przez kolegium elektorów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Przed wyborach do PE w tym samym roku PG zawiązała sojusz wyborczy z Francuską Partią Komunistyczną pod nazwą Front Lewicy. W wyborach parlamentarnych w 2012 Partia Lewicy wystartowała w ramach tej koalicji, zdobywając jeden z dziesięciu uzyskanych przez nią mandatów poselskich (deputowanym został Marc Dolez).

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Partia polityczna ("partia" od łac. pars, część) – dobrowolna organizacja społeczna o określonym programie politycznym, mająca na celu jego realizację poprzez zdobycie i sprawowanie władzy lub wywieranie na nią wpływu.

W 2014 Jean-Luc Mélenchon utrzymał mandat europosła z ramienia Frontu Lewicy. W tym samym roku współprzewodniczący partii zrezygnowali z tych funkcji, a na czele ugrupowania stanęli koordynatorzy. W 2016 PG dołączyła do lewicowego sojuszu Niepokorna Francja, który w wyborach w 2017 wprowadził 17 posłów do Zgromadzenia Narodowego.

Wybory parlamentarne we Francji w 2012 roku – pierwsza tura wyborów do Zgromadzenia Narodowego odbyła się 10 czerwca, druga – 17 czerwca. Wybranych zostało 577 parlamentarzystów. Podczas XIV. kadencji Zgromadzenia Piątej Republiki (od 1958), władzę wykonawczą sprawuje prezydent François Hollande. Cykl prac parlamentarnych rozpoczął się 26 czerwca 2012 roku i potrwa pięć lat.Lionel Jospin (wym. [ljɔnɛl ʒɔspɛ̃]; ur. 12 lipca 1937 w Meudon) – francuski polityk, parlamentarzysta krajowy, eurodeputowany II kadencji, minister, dwukrotnie pierwszy sekretarz Partii Socjalistycznej (1981–1988, 1995–1997), od 1997 do 2002 premier Francji, kandydat na urząd prezydenta Francji w 1995 i 2002.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Jacek Kubiak: Kłopoty Sarko. polityka.pl, 2 lutego 2009. [dostęp 2016-08-07].
 2. Parties and Elections in Europe: France (ang.). parties-and-elections.eu. [dostęp 2016-08-07].
 3. Jean-Luc Mélenchon quitte la coprésidence du Parti de gauche (fr.). itele.fr, 22 sierpnia 2014. [dostęp 2016-08-07].
 4. Législatives: La République en marche et le MoDem obtiennent une majorité moins large qu'attendu, avec 350 députés sur 577 (fr.). francetvinfo.fr, 18 czerwca 2017. [dostęp 2017-06-19].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Partia Lewicy na stronie france-politique.fr (fr.). [dostęp 2016-08-07].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Eurosceptycyzm – potoczne pojęcie stosowane w różnych znaczeniach, zwykle dla pejoratywnego opisania poglądów osób krytycznych wobec różnych elementów bieżącej polityki oraz systemu prawnego Unii Europejskiej.
  Marc Dolez (ur. 21 października 1952 w Douai) - francuski polityk, członek Zgromadzenia Narodowego z departamentu Nord.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Partia Socjalistyczna (fr. Parti Socialiste, PS) – francuska partia polityczna założona w 1969 przez François Mitterranda w miejsce rozwiązanej Francuskiej Sekcji Międzynarodówki Robotniczej, tj. francuskiej partii socjalistycznej, założonej w 1905 w wyniku zjednoczenia partii robotniczej i socjalistycznej.
  Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Francuska Partia Komunistyczna (FPK, Parti communiste français, PCF) – lewicowa partia polityczna, założona w Tours (Region Centre) w 1920 roku.

  Reklama