Partenon w Nashville

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Partenon w Nashville – jedyna na świecie dokładna replika oryginalnej greckiej świątyni w Atenach, znajduje się w Nashville (stan Tennessee), USA..

Marmur (z stgr. μάρμαρος marmaros) – skała metamorficzna powstała z przeobrażenia wapieni, rzadziej dolomitów. Składa się głównie z krystalicznego kalcytu lub dolomitu (marmur dolomitowy). Niewielka część geologów jako marmur definiuje wyłącznie skały węglanowe, przeobrażone w warunkach głębokiego metamorfizmu strefy kata (temperatury 500-700 °C, wysokie ciśnienie), nazywając skały przeobrażone w strefach niższego metamorfizmu (epi i mezo) wapieniem krystalicznym. Przeważnie jednak terminu „wapień krystaliczny” używa się w przypadku skał metamorficznych, jako synonimu marmuru dla każdej skały węglanowej, poddanej metamorfizmowi.Naos (w Grecji), cella (w Rzymie) – najważniejsze pomieszczenie w starożytnej świątyni, w którym stał posąg bóstwa.

Opis[ | edytuj kod]

Budynek w Nashville powstał w latach 1921-1931 z cegły, kamienia, żelbetu konstrukcyjnego i kruszywa z betonu lanego. Został zbudowany ściśle według pierwowzoru ateńskiego Partenonu, tzn. ma dokładnie takie same wymiary i identyczne rozwiązania architektoniczne, np. wszystkie poziome elementy architektoniczne wyginają się lekko w środku, aby dla ludzkiego oka sprawiać wrażenie idealnie prostych. Z tego samego powodu wszystkie zewnętrzne kolumny są lekko nachylone do wewnątrz i mają lekkie wybrzuszenie lub wypukłą krzywiznę trzonu. Budynek otoczony jest przez 46 kolumn doryckich. Wnętrze podzielone jest na dwie sale. Wschodnia sala (naos) mieści rekonstrukcję posągu Ateny Partenos i ma dwupiętrową kolumnadę z trzech stron. Sala zachodnia jest zwana "Salą skarbu". W starożytności w oryginalnym pomieszczeniu o tej nazwie znajdował się skarb Aten.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Atena Partenos – statua kultowa Ateny-Dziewicy, wykonana w latach 447–438 p.n.e. przez Fidiasza dla Partenonu w Atenach.

Dach, poszerzone ściany i kolumny nośne zostały wykonane ze zbrojonego betonu. Zachowano ceglane ściany i nienośne kolumny budynku z 1897 i włączono je do nowej konstrukcji. Z betonu wykonano wszystkie powierzchnie zewnętrzne, a także dachówki, elementy dekoracyjne i rzeźby. Metopy fryzu doryckiego i figury na frontonach wykonano według odlewów oryginalnych rzeźb marmurowych.

Kamień węgielny (rzadziej węgłowy) – w budownictwie tradycyjnym - kamień w narożu ściany wieńcowej, na którym opiera się węgieł ściany. Współcześnie najczęściej określa się tak pierwszy położony kamień lub cegłę, rozpoczynającą budowę. Dawniej umieszczano na nim imię budowniczego, dziś dołącza się także informacje o dacie budowy, inwestorze itp. Wmurowanie kamienia węgielnego jest zazwyczaj związane z ceremonią podpisania aktu erekcyjnego.Nashville – miasto w Stanach Zjednoczonych, stolica stanu Tennessee, położone nad rzeką Cumberland. Obszar metropolitalny Nashville–Davidson–Murfreesboro–Franklin liczy blisko 2 mln mieszkańców. Jest stolicą hrabstwa Davidson (miasto i hrabstwo ma jeden samorząd od 1963).

Historia[ | edytuj kod]

Z okazji Wystawy Stulecia w Nashville w 1895 położono kamień węgielny pod budowę Partenonu. Pierwotny budynek był zbudowany z gipsu, drewna i cegły. Po zakończeniu wystawy Partenonu nie zburzono, a wokół niego utworzono park miejski. W 1915 stało się oczywiste, że budynek, wykonany z nietrwałych materiałów, zaczyna się rozpadać. W 1920 władze miejskie postanowiły zastąpić go trwałą konstrukcją. Do 1925 wzniesiono Partenon, a w 1931 wykończono wnętrze. Partenon został ponownie otwarty dla publiczności jako muzeum miejskie 20 maja 1931. W latach 1982-1990 rzeźbiarz Alan LeQuire wykonał replikę posągu Ateny Partenos (odsłoniętą 20 maja 1990). W 2002 posąg pozłocono i pomalowano. Obecnie Partenon mieści czasowe wystawy i galerie sztuki światowej i amerykańskiej.

Beton – kompozyt powstały ze zmieszania spoiwa (cementu) i wypełniacza (kruszywo) oraz ewentualnych domieszek nadających pożądane cechy. Jest jednym z najbardziej powszechnych materiałów budowlanych we współczesnym budownictwie.Żelbet (stalbet, stalobeton, żelazobeton, potocznie nieprawidłowo nazywany też żelbetonem) – element konstrukcyjny powstały przez połączenie betonu z wkładkami stalowymi. Połączenie tych dwóch materiałów jest powszechnie stosowane w budownictwie. Beton jest materiałem przenoszącym naprężenia ściskające, jednak jego wytrzymałość na rozciąganie jest bardzo mała. Stal w elemencie żelbetowym przenosi głównie naprężenia rozciągające, choć często stosuje się zbrojenie ściskane. Połączenie stali i betonu pozwala budować konstrukcje różnego typu. Do zbrojenia stosuje się wkładki w postaci prętów, lin, strun, kabli i siatek. Można spotkać także konstrukcje ze "sztywnym zbrojeniem", tzn. takie, w których elementy stalowe o dużych przekrojach (np. dwuteowniki, ceowniki) są wykorzystane jako rdzeń, np. w słupie kompozytowym.
 • Widok ogólny

 • NashvilleParthenon28.jpg
 • Wejście

 • The Parthenon, Nashville TN (6275466632).jpg
 • Sufit naosu

 • Rzeźby zachodniego frontonu

 • Wschodni fronton

 • Posąg Ateny Partenos

 • Fragment posągu Ateny

 • Stojący obok człowiek pomaga wyobrazić sobie rozmiar posągu

  Partenon (gr. Παρθενών, Parthenṓn) – jeden z centralnie położonych budynków ateńskiego Akropolis. Jego budowę rozpoczęto w 447 p.n.e., a zakończono w roku 432 p.n.e. Uważa się, że budowla powstała w oparciu o plany Iktinosa i Kallikratesa, zaś przy wykonywaniu elementów rzeźbiarskich pracować miał sam Fidiasz. Partenon ma także inne nazwy takie jak Pertenos i Pwaretona.Ateny (nowogr. Αθήνα = Athina, st.gr. Ἀθῆναι = Athenai, łac. Athenae) – stolica i największe miasto Grecji. Jeden z najważniejszych ośrodków turystycznych Europy z zabytkami kultury antycznej.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Warto wiedzieć że... beta

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama