Parni valjak

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parni valjak (z chorw. „Walec parowy”) – chorwacka grupa rockowa, założona w 1975 roku w Zagrzebiu.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Yugoton – album muzyczny polskiej supergrupy o tej samej nazwie. Materiał został wydany w Polsce 5 marca 2001 r. przez wytwórnie Zic Zac i BMG Poland. Zawiera on covery popularnych jugosłowiańskich piosenek z końca lat 70. i początku 80. XX wieku wykonywane przez znanych polskich artystów. Nazwa płyty nawiązuje do Jugotonu, nieistniejącego jugosłowiańskiego koncernu muzycznego, który w tym okresie wydawał liczne płyty z zachodnią muzyką pop i rockową przez co umożliwiał dostęp do nich fanom z krajów bloku wschodniego.

Historia[ | edytuj kod]

Grupa została założona w 1975 roku. Wiele ich piosenek stało się bardzo popularnych w Jugosławii. W miarę upływu lat Parni valjak zbierał także bardzo dobre opinie u chorwackich krytyków muzycznych. W 2005 roku zespół odbył pożegnalną trasę koncertową na 30-lecie swojego istnienia, ale w 2009 roku członkowie Parni valjak ponownie się zjednoczyli, by udzielić serii koncertów. Potem nagrywali kolejne płyty, ostatnia z nich Vrijeme jest z 2018 roku.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Zagrzeb (chorw. Zagreb, wym. [ˈzɑː.greb]; niem. Agram, węg. Zágráb) – stolica i największe miasto Chorwacji; jugosłowiańskie miasto-bohater. Liczy ono ok. 790 tys. mieszkańców, a aglomerację zagrzebską zamieszkuje 1,2 mln. Historycznie miasto wywodzi się od leżących na sąsiadujących ze sobą wzgórzach osad Gradec i Kaptol, które stanowią jądro dzisiejszego Zagrzebia.
Socjalistyczna Federacyjna Republika Jugosławii (maced. Социјалистичка федеративна република Југославија, serb.-chor. Socijalistička federativna republika Jugoslavija, Социјалистичка федеративна република Југославија, słow. Socialistična federativna republika Jugoslavija) – państwo socjalistyczne na Półwyspie Bałkańskim, istniejące w latach 1945–1991, obejmujące teren Jugosławii.
Słoneczna strona miasta – wydana 26 marca 2007 roku, przez wytwórnie T1-Teraz i Universal Music Group, kontynuacja albumu Yugoton. Tym razem pod nazwą Yugopolis, polscy artyści śpiewają covery między innymi chorwackiej grupy Parni Valjak czy serbskiego piosenkarza Bajagi.
The Best of Yugopolis – album kompilacyjny piosenek grupy Yugopolis, wydany w połowie września 2014. Jest złożony z piosenek wybranych z poprzednich albumów: Słoneczna strona miasta, Yugopolis 2 i Bez prądu, a zawiera także premierową wersję utworu satyrycznego Macieja Maleńczuka pt. „Sługi za szlugi” (o aktualnym konflikcie rosyjsko-ukraińskim). Album zadebiutował na 21. miejscu zestawienia OLiS.
Yugopolis 2 – album muzyczny polskiej supergrupy o tej samej nazwie. Materiał został wydany w Polsce 5 czerwca 2012 r. przez wytwórnie QM Music i EMI Music Poland Producent. Zawiera on covery popularnych jugosłowiańskich piosenek z końca lat 70. i początku 80. XX wieku wykonywane przez znanych polskich artystów.
Wydawnictwo „Wiedza Powszechna” w Warszawie – wydawca słowników dwujęzycznych i podręczników do nauki języków obcych, słowników i poradników języka polskiego, podręczników do nauki języka polskiego dla cudzoziemców oraz popularnych rozmówek, a także leksykonów i książek popularnonaukowych z różnych dziedzin.

Reklama