Parnawa (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parnawa (est. Pärnu jõgi) – rzeka w Estonii uchodząca do Zatoki Parnawskiej (część Zatoki Ryskiej). Jedna z najdłuższych rzek Estonii (144,5 km długości). Jej dopływami są m.in.: Reiu, Reopalu, Lintsi, Mädara, Käru, Vändra, Sauga, Esna, Prandi, Aruküla, Navesti, Kurina.

Estonia (est. Eesti, Republika Estońska – Eesti Vabariik) – państwo w Europie Północnej, nad Morzem Bałtyckim, powstałe po I wojnie światowej. Członek Unii Europejskiej i NATO. Graniczy z Łotwą od południa i z Rosją od wschodu oraz z Finlandią przez Zatokę Fińską.Rezerwat przyrody Pärnu rannaniidu (est. Pärnu rannaniidu looduskaitseala) – rezerwat przyrody leżący w obrębie Parnawy w prowincji Parnawa, Estonia. Ma powierzchnię 373,3 hektara, z czego część lądowa zajmuje 316,7 ha, a część wodna 56,6 ha. Rezerwat został utworzony w 1958 roku w celu zachowania unikalnych łąk nadmorskich znajdujących się u ujścia rzeki Parnawa. Rezerwat oznaczony jest kodem KLO1000584.

Leży nad nią miasto o tej samej nazwie. Ujście rzeki wraz z okolicznymi unikalnymi łąkami nadmorskimi zostało włączone do utworzonego w 1958 roku rezerwatu przyrody Pärnu rannaniidu.

Vändra (est. Vändra jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Źródła znajdują się na wschód od wsi Kastna, gmina Kehtna. Wpada do rzeki Parnawa na poludnie od Kullimaa. Ma długość 49,9 km i powierzchnię dorzecza 254,9 km².Sauga (est. Sauga jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Źródła znajdują się na południe od wsi Lokuta, Kehtna. Wpada do rzeki Parnawa w bezpośrednim jej ujściu do Zatoki Parnawskiej. Ma długość 78,4 km i powierzchnię dorzecza 576,5 km².

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Estonii
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. PÄRNU JÕE VALGALA VEEKASUTUSKAVA PROJEKT. s. 9. (est.)
  2. Pärnu jõgi (est.). Keskkonnaregister. [dostęp 2016-03-12].
  3. Veekogu: Pärnu jõgi VEE1123500 (est.). Keskkonnainfo. [dostęp 2016-03-12].
  4. Pärnu rannaniidu looduskaitseala (est.). Keskkonnaregistri avalik teenus. [dostęp 2016-07-11].
  Navesti – rzeka w Estonii, lewy dopływ Parnawy, o długości 100 km. Źródła ma w gminie Imavere, pomiędzy wsiami Jalametsa i Käsukonna, w prowincji Järvamaa. Płynie w kierunku zachodnim. Uchodzi do Parnawy we wsi Jõesuu, w gminie Tori.Linsti (est. Lintsi jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Źródła znajdują się na północ od wsi Saarnakõrve, gmina Kõue. Wpada do rzeki Parnawa na północ od Rae. Ma długość 68,8 km i powierzchnię dorzecza 285,1 km².




  Warto wiedzieć że... beta

  Reiu (est. Reiu jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Rzeka wypływa z jeziora Sokas na Łotwie. Wpada do rzeki Parnawa w okolicy wsi Paikuse. Ma długość 76,7 km i powierzchnię dorzecza 905,5 km².
  Reopalu (est. Reopalu jõgi) – rzeka w zachodniej Estonii. Źródła znajdują się na północ od wsi Võõbu, Paide. Wpada do rzeki Parnawa na południe od Paide. Ma długość 27 km i powierzchnię dorzecza 142,1 km².
  Kurina (est. Kurina jõgi) – rzeka w południowo-zachodniej Estonii. Rzeka ma źródła ok. 6 km na północny-zachód od miejscowości Tipu. Wpada do rzeki Parnawa niedaleko wsi Kõrsa. Ma długość 25 km, a powierzchnia dorzecza sięga 126,1 km².
  Parnawa (est. Pärnu, niem. Pernau, rus. Пярну (za czasów ZSRR i obecnie; za czasów Imperium rosyjskiego Пернов)) – miasto w południowej Estonii, położone nad Morzem Bałtyckim, stolica prowincji Pärnu. Liczba mieszkańców wynosi 44 tys. Przez Parnawę przepływa rzeka o tej samej nazwie.
  Esna (est. Esna jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Źródła znajdują się na północ od wsi Esna, gmina Kareda. Wpada do rzeki Parnawa w mieście Paide. Ma długość 23,3 km i powierzchnię dorzecza 175,7 km².
  Mädara (est. Mädara jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Źródła znajdują się na wschód od wsi Lungu, gmina Käru. Wpada do rzeki Parnawa na południec od Oriküla. Ma długość 36,1 km i powierzchnię dorzecza 77,2 km².
  Aruküla (est. Aruküla jõgi) – rzeka w środkowej Estonii. Rzeka ma źródła nieopodal miejscowości Saareotsa. Wpada do rzeki Parnawa na wschód od miejscowości Saarekalda. Ma długość 29,9 km i powierzchnię dorzecza 281,2 km².

  Reklama