Parlophone

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parlophone Records, Ltd – wytwórnia płytowa, założona w Niemczech, w 1896 roku, przez Carl Lindström Company (początkowo jako Parlophon). W 1923 utworzona została jej brytyjska filia Parlophone, a w 1927 wytwórnia stała się własnością Columbia Graphophone Company, późniejszej EMI.

Supergrass – brytyjski zespół rockowy (patrz też: brit pop) założony przez Gaza Coombesa i Dannego Goffeya w 1993 w Oksfordzie. Nazwa grupy pochodzi on imion bohatera kreskówki Theodore Supergrass. Ich pierwszym singlem był Caught by the Fuzz wydany w 1994. Grupa często porównywana do Oasis, jednak mniej popularna. Supergrass znani są ze swego luźnego podejścia do muzyki, co widoczne jest w wielu "niepoważnych piosenkach", dalekich od kanonu rocka, jak np. Alright. Ich ostatnia płyta Road to Rouen zdecydowanie odbiegająca nastrojem od poprzednich, nagrywana była w Normandii i nawiązuje tytułem do płyty Ramones Road to Ruin. Trzy z ich piosenek - "Road to rouen" i "Richard III" są wykorzystane do ścieżki dźwiękowej gry FlatOut 2, a "Bad Blood" w Need For Speed Undercover.EMI Music Poland – wytwórnia płytowa, założona przez Piotra Kabaja i Tomasza Kopcia w 1995 roku, część EMI Music.

Znak firmowy wytwórni – ₤ – nie oznacza brytyjskiego funta, ale niemieckie L, pochodzące od nazwiska Lindström.

Pod skrzydłami EMI, Parlophone miała opinię głównie wytwórni jazzowej. Osiągała jednak sporadyczne sukcesy. Przełom nastąpił w 1962 roku, kiedy wytwórnia, kierowana od 1955 roku przez George'a Martina, podpisała umowę z nowym, brytyjskim zespołem rockowym The Beatles, odrzucanym poprzednio przez inne wytwórnie. Ich błyskawiczna kariera i miliony sprzedanych płyt, sprawiły, że Parlophone stała się jedną z najbardziej znanych i dochodowych wytwórni płytowych na świecie.

Siobhán Emma Donaghy (ur. 14 czerwca 1984 w Londynie, Wielka Brytania) – brytyjska piosenkarka. Ma irlandzkie i marokańskie korzenie. W wieku 12 lat miała pierwszego manadżera, Rona Toma, byłego manadżera All Saints. W przeszłości należała do zespołu Sugababes, z którego odeszła w 2001 roku. Zastąpiła ją Heidi Range. Po rozpoczęciu solowej kariery Siobhán wydała 2 albumy i 4 single. Obecnie mieszka w Eastcote, Middlesex, z rodziną oraz kontynuuje karierę wraz z pierwszym składem zespołu Sugababes pod nazwą Mutya/Keisha/Siobhan. Ma dwie siostry, Bevin i Roisín, które zajmują się makijażem Siobhán.Queen – brytyjski zespół rockowy utworzony w 1970 w Londynie przez Briana Maya, Rogera Taylora i Freddiego Mercury’ego. Basista John Deacon dołączył do grupy rok później.

Od czasu sukcesu Beatlesów, wielu artystów zdecydowało się nagrywać swoje płyty właśnie w tej wytwórni. Byli to m.in. The Hollies, Simon Dupree and the Big Sound, Queen, The Easybeats i The Church. Obecnie Parlophone skupia takich muzyków jak: Siobhán Donaghy, Athlete, Supergrass, Radiohead, Babyshambles, Coldplay, Beverley Knight, Jamelia, Kylie Minogue, Pet Shop Boys, Blur, All Saints, Gorillaz, The Divine Comedy i Lily Allen.

Babyshambles – brytyjski zespół rockowy założony w 2003 roku przez wokalistę i gitarzystę Pete’a Doherty’ego znanego z występów w zespole The Libertines. Od 2013 roku w skład wchodzą również gitarzysta Mick Whitnall, basista Drew McConnell oraz perkusista Adam Falkner. The Beatles – zespół rockowy z Liverpoolu, istniejący od 1960 (jako The Quarrymen od 1957) do 1970 roku. Według RIAA, jego członkowie są najpopularniejszymi muzykami wszech czasów. W historii amerykańskiego rynku fonograficznego nikt nie sprzedał więcej płyt niż oni.

W wyniku zakupu od EMI Music przez Warner Music Group z dnia 1 lipca 2013 sukcesywnie lokalne oddziały zmieniły nazwę na Parlophone.

W wyniku przejęcia EMI Music przez Warner Music, Parlophone Music Poland funkcjonował do końca roku 2013. Od 1 stycznia 2014 Parlophon Music Poland oraz Pomaton EMI przestały istnieć, wszyscy artyści oraz biurowiec przy Osmańskiej 11 w Warszawie został przejęty oraz funkcjonuje pod nazwą Warner Music Poland.

Gorillaz – wirtualny zespół założony przez Damona Albarna i Jamie Hewletta w 1998 tworzący muzykę będącą połączeniem hip-hopu, rocka i innych gatunków muzycznych. Zespół cechuje nietypowy, wirtualny image. W rzeczywistości w zespole od strony muzycznej na stałe jest tylko Damon Albarn, który współpracuje z bardzo wieloma różnymi muzykami na potrzeby danego utworu. Przez wiele pierwszych lat członkowie nie pokazywali się osobiście, nawet na koncertach (z wyjątkiem pięciu występów w Manchesterze i Nowym Jorku) czy rozdaniach nagród, a zastępowali to wirtualnymi postaciami zespołu Gorillaz (2D, Noodles, Murdoc oraz Russel). Obecnie Albarn otwarcie występuje osobiście na koncertach wraz z całym gronem współpracujących muzyków w składzie zależnym od granego utworu. Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 Z tym tematem związana jest kategoria: Albumy Parlophone.

Przypisy[ | edytuj kod]

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Strona oficjalna
 • International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Jamelia, właśc. Jamelia Niela Davis (ur. 11 stycznia 1981 w Birmingham) – brytyjska wokalistka R&B. Ma dwie córki: Teja (ur. w 2001 roku) i Tiani (ur. w 2005 roku). W kwietniu 2007 w Łodzi odebrała statuetkę Eska Music Awards w kategorii artystka roku - świat.
  Warto wiedzieć że... beta

  All Saints – wokalny kwartet popowy pochodzący z Wielkiej Brytanii. Muzykę grupy zalicza się do gatunków pop i rhythm and blues. Początkowo zespół nazywał się All Saints 1975, uprawiał blues, a jego muzykę inspirowali Eric Clapton i John Lee Hooker.
  EMI Group, wcześniej Electric and Musical Industries Ltd – firma muzyczna z siedzibą w Londynie zawierająca głównie EMI Music należące do EMI Music Publishing oraz zaliczane do wielkiej czwórki wytwórni płytowych.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Pet Shop Boys – brytyjska grupa muzyczna (duet), wykonująca muzykę pop, utworzona w 1981 roku. Duet tworzą: wokalista Neil Tennant i klawiszowiec Chris Lowe.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  The Easybeats byli rock and rollową grupą z Australii. Zespół powstał w Sydney pod koniec roku 1964, a jej rozłam nastąpił pod koniec roku 1969. Byli powszechnie uważani za największy australijski zespół muzyki pop lat sześćdziesiątych i byli pierwszym australijskim zespołem rock and rollowym grającym międzynarodowe hity muzyki pop z ich klasycznym singlem nagranym w roku 1966 Friday on My Mind (folkowo-popowa grupa The Seekers miała międzynarodowe hity w roku 1965). Ich menedżerem został były agent handlu nieruchomościami w Sydney Mike Vaughan.
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.

  Reklama