Park stanowy Kopce Kolomoki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park stanowy Kopce Kolomoki (ang. Kolomoki Mounds State Park) – obszar chroniony o statusie parku stanowego, położony w południowo - zachodniej części stanu Georgia w Stanach Zjednoczonych. Park leży w pobliżu granicznej z Alabamą rzeki Chattahoochee około 10 km na północ od miasta Blakely. Jest to największy w południowo - zachodniej części USA kompleks kopców wybudowanych przez jedną prekolumbijskich kultur z okresu Woodland. Kopce powstały latach 350 - 600 n.e., a park obejmuje osiem dobrze zachowanych budowli ziemnych. Kopce wybudowali ludzie z kultur nazywanych Swift Creek oraz Weeden Island, zamieszkujący cały południowo - wschodni rejon obejmujący obecnie tereny Georgii, Alabamy, Florydy, Południowej Karoliny oraz Tennessee.

Chattahoochee - rzeka w USA, w stanach Georgia i Alabama. Długość 692 km. Rzeka w pobliżu tamy Jimm Woodruff łaczy się z rzeką Flint tworząc, uchodzącą już do Zatoki Meksykańskiej, rzekę Apalachicola.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Widok na jeden z kopców

Największy kopiec nazywany kopcem świątynnym wznosi się na 17,4 metra ponad otaczający teren a u podstawy ma 61 metrów. Obliczenia wskazują, że do usypania potrzebnych było ponad 2 milionów koszy z ziemią. Południowa część kopca jest o jeden metr wyższa i prawdopodobnie na tej części położona była świątynia. Przed nią znajdował się plac, który otaczały budynki zamieszkałe przez 1,5-2 tys. mieszkańców.

Parki stanowe USA – obszary chronione częściowo i będące w gestii władz stanowych USA, które z reguły dopuszczają użytkowanie parku jako miejsca wypoczynku, rozrywki i - często - łowiectwa i rybołówstwa. W tym sensie parki stanowe są mniejszą i mniej restrykcyjną formą parków narodowych, tworzoną tam, gdzie znajdują się ciekawe - ze względów widokowych - tereny, które jednak nie zasługują (np. ze względu na obszar) na miano parków narodowych.

Wykopaliska przeprowadzone na terenie parków wykazały że, część kopców miała charakter kurhanów. Część eksponatów znalezionych podczas wykopalisk jest eksponowana w muzeum znajdującym się na terenie parku. Muzeum w 1974 roku obrabowano ze 129 eksponatów i tylko niecałą połowę udało się dotychczas odzyskać.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Strona oficjalna (ang.)
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. National Register of Historic Places - Kolomoki Mounds (ang.). United States Department of the Interior - National Park Service. [dostęp 2-09-2012].
    Reklama