• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Park ha-Jarkon  Podstrony: [1] 2 [3] [4]
  Przeczytaj także...
  Nabucco (skrót od Nabucodonosor - pol. Nabuchodonozor) – opera w czterech aktach Giuseppe Verdiego, wystawiona po raz pierwszy w La Scali 9 marca 1842 roku.Joga (sanskryt योग) – jeden z sześciu ortodoksyjnych (tzn. uznających autorytet Wed) systemów filozofii indyjskiej, zajmujący się związkami pomiędzy ciałem a umysłem (świadomością i duchem). Oznacza to, że poprzez odpowiedni trening ciała (w tym ascezę), dyscyplinę duchową (medytację) i przestrzeganie zasad etycznych, deklaruje ona możliwość przezwyciężenia prawa karmana i wyzwolenia praktykującego z kręgu wcieleń (sansara).

  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH
  UWAGA: TA PODSTRONA MOŻE ZAWIERAĆ TREŚCI PRZEZNACZONE TYLKO DLA OSÓB PEŁNOLETNICH  Środowisko naturalne[ | edytuj kod]

  Tereny parku Jarkon są w większości porośnięte trawami, a drzewostan jest zdominowany przez drzewa eukaliptusowe, które w przeszłości były sadzone w Izraelu w celu osuszania terenów bagiennych.

  Rzeka Jarkon, pomimo dużego zanieczyszczenia, przyciąga różnorodne ptaki wodne. Izrael jest położony na skrzyżowaniu szlaków migracji ptaków z trzech kontynentów: Azji, Afryki i Europy. Tutejsze zbiorniki wodne są ważnym miejscem odpoczynku dla ptaków wędrownych, które zimują w Afryce i na wiosnę powracają do miejsc lęgowych w Europie. Wśród przelatujących ptaków nad rzeką Jarkon można spotkać bociany, czaple i wiele innych mniejszych. Do warunków zanieczyszczonego środowiska wodnego rzeki Jarkon dostosowała się także nutria, które była początkowo sprowadzana do Izraela w celach hodowlanych, niektórym osobnikom udało się jednak uciec i znalazły one schronienie na zarośniętych brzegach rzeki Jarkon.

  Napój miłosny (L’elisir d’amore) – opera komiczna w 2 aktach z librettem Felice Romani i muzyką Gaetano DonizettiegoElton Hercules John (ur. 25 marca 1947 jako Reginald Kenneth Dwight w Londynie w dzielnicy Pinner) – brytyjski piosenkarz, kompozytor, pianista i okazjonalnie aktor. Współpracuje z tekściarzem Bernie Taupinem od 1967r. Do tej pory są autorami 30 albumów.

  Rozkład przestrzenny[ | edytuj kod]

  Park ha-Jarkon

  Park ma sześć ogrodów:

 • Gan HaBanim (Ogród Synów) – jest najbardziej wysuniętą na zachód częścią parku, położoną przy osiedlu Kochaw ha-Cafon. Na terenie tego parku znajduje się pomnik upamiętniający poległych żołnierzy z Tel Awiwu. Pomnik ma formę czarnych granitowych filarów, wokół których utworzono dwanaście zagajników ze wszystkimi typowymi dla Izraela drzewami. Każdy zagajnik jest poświęcony innej wojnie. Bardzo często w miejscu tym odbywają się różne uroczystości państwowe.
 • Gan Nifga'ei HaTeror (Ogród Pomnika Ofiar Terroru).
 • Gan HaSlaim (Ogród Skalny) – położony w centralnej części parku. Jest to jeden z największych tego typu ogrodów na świecie. Na powierzchni 10 akrów zgromadzono liczne kamienie, odzwierciedlające geologiczną różnorodność Ziemi Izraela. Pomiędzy skałami i głazami zasadzono około 3,5 tys. gatunków roślin.
 • Gan HaKaktusim (Ogród Kaktusów) – położony na północ od Ogrodu Skalnego. Na powierzchni 6 akrów zgromadzono tutaj liczne gatunki kaktusów.
 • Gan HaGazum (Ogród Przystrzyżony).
 • Gan HaTropi (Ogród Tropikalny) – ma powierzchnię 5 akrów. Znajduje się tutaj zacienione palmami niewielkie jeziorko. Tutejszy mikroklimat jest korzystny dla bujnego wzrostu różnorodnych odmian storczyków i winorośli.
 • Dodatkowo w południowo-wschodnim krańcu parku znajduje się las Bereshit.

  Drzewostan – zespół większej liczby drzew rosnących na pewnej powierzchni leśnej w odpowiednim zagęszczeniu i zwarciu koron, wzajemnie na siebie oddziałujących.Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.
  Plan Parku Jarkon

  Kultura[ | edytuj kod]

  Park ha-Jarkon
  Park ha-Jarkon

  W parku stworzono dwa miejsca koncertowe - średniej wielkości amfiteatr Wohl oraz dużo większy amfiteatr, który może pomieścić kilkadziesiąt tysięcy osób. Dzięki temu jest organizowanych tutaj wiele koncertów na wolnym powietrzu, np.: Guns N’ Roses (w 1993), Michael Jackson (w 1994), Madonna (w 1993 i 2009), David Bowie (w 1996), U2 (w 1997), Paul McCartney, Elton John, Tina Turner, Metallica (w 1993), Eurythmics, Dire Straits, Foreigner, The Prodigy, Westlife i 5ive i Britney Spears.

  Basen pływacki (fr. bassin - miska, miednica) – sztuczny, obudowany zbiornik wody, w kształcie prostokąta; zazwyczaj o znormalizowanych wymiarach, przeznaczony do:Rower – jedno- lub wielośladowy pojazd drogowy napędzany siłą mięśni poruszających się nim osób za pomocą przekładni mechanicznej, wprawianej w ruch (najczęściej) nogami.

  Organizowane są tutaj także koncerty muzyki poważnej Filharmonii Izraela i Opery Izraela. Opera Izraela wraz z władzami miejskimi Tel Awiwu realizuje od 2001 projekt „Opera w Parku” (hebr. אופרה בפארק). Celem przedsięwzięcia jest popularyzowanie opery jako gatunku sztuki, przed możliwie jak największą publicznością. Z tego powodu występy opery są organizowane corocznie w Parku Jarkon. Wejścia na spektakle są bezpłatne. W 2003 wystawiono operę Nabucco, w 2005 operę Samson i Dalila, w 2006 operę Rigoletto, w 2007 operę komiczną Napój miłosny. W 2008 operę La Traviata oglądało 70 tys. widzów. Również jedna z najsłynniejszych scen operowych na świecie, La Scala, wykonała w Parku Jarkon koncert Messa da Requiem Giuseppe Verdi, na który przyszło około 100 tys. widzów.

  Madonna, właśc. Madonna Louise Veronica Ciccone (ur. 16 sierpnia 1958 w Bay City) – amerykańska artystka, przede wszystkim piosenkarka (głównie popowa i taneczna), ale także autorka i producentka muzyki, tancerka, osobowość filmowa (aktorka, reżyserka, scenarzystka, producentka), pisarka, projektantka ubrań, przedsiębiorca i filantrop. Pod koniec lat 70. przeniosła się z rodzinnego miasta do Nowego Jorku w celu rozpoczęcia kariery tancerki nowoczesnej, jednak tam ukierunkowała się na muzykę. Początkowo grała w zespołach, a potem rozpoczęła karierę solową, w 1983 roku wydając debiutancki album Madonna. Kolejne jej płyty spotykały się z olbrzymim sukcesem komercyjnym i wysokimi wynikami sprzedaży, a single stawały się przebojami. Artystka wpłynęła nie tylko na rozwój muzyki popowej, ale i mody oraz pojęć koncertu i teledysku, stając się ikoną popkultury; zasłynęła ze skandali na tle seksualnym i religijnym. Upowszechniła model piosenkarki łączącej muzykę z wizerunkiem scenicznym oraz gwiazdy-businesswoman. Jej kariera i sukcesy trwają nieprzerwanie do dziś, a sama Madonna nazywana jest „królową popu”.Rakewet Jisra’el (רכבת ישראל) – izraelskie przedsiębiorstwo państwowe transportu publicznego. Obsługuje pociągi InterCity, podmiejską kolej pasażerską oraz transport towarowy na terenie całego państwa Izrael. W tym celu wykorzystuje tory o normalnej, standardowej szerokości 1435 mm.

  W parku jest organizowanych kilka cyklicznych imprez, takich jak:

 • Festiwal „Pozdrowienia z Rosji”, podczas którego gościnnie występują muzycy z krajów byłego Związku Radzieckiego;
 • Tydzień Książki Hebrajskiej;
 • Festiwal Smak Miasta (Ta'am Ha'ir).


 • Podstrony: [1] 2 [3] [4]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Opera Izraela (hebr. האופרה הישראלית החדשה; ang. The Israeli Opera; właściwie Nowa Opera Izraela) – opera narodowa Izraela, z siedzibą w centrum kultury Tel Awiw Performing Arts Center w osiedlu Tzafon Chadasz w Tel Awiwie.
  Mikroklimat, zespół czynników meteorologicznych bezpośrednio określających bytowe warunki organizmu lub grupy organizmów, zależy bezpośrednio od różnych przedmiotów terenowych, naturalnych lub sztucznych. Organizmy żyjące w dnie lasu żyją w innym mikroklimacie niż te, które żyją w warstwie koron drzewnych, jaskinia stwarza szczególny mikroklimat organizmom jaskiniowym, podobnie człowiek może stworzyć roślinom mikroklimat, uprawiając je w szklarniach lub cieplarniach.
  Ziemia Izraela (hebr. ארץ ישראל, Erec Jisrael, także Ziemia Obiecana) – region, który według Biblii został dany Żydom przez Boga Jahwe.
  Rigoletto – opera w trzech aktach. Libretto napisał Francesco Maria Piave na podstawie dramatu Król się bawi autorstwa Victora Hugo. Muzykę do niej skomponował Giuseppe Verdi. Początkowo opera miała być zatytułowana "Klątwa", dopiero potem Verdi zmienił tytuł na „Rigoletto”. Prapremiera odbyła się w weneckim Gran Teatro La Fenice w 1851 r.
  Bagno – obszar o utrzymującym się nadmiernym nawilgoceniu, porośnięty przez roślinność przystosowaną do specyficznych warunków związanych z dużym nawilgoceniem. Bagna bardzo często tworzą się w zagłębieniach terenu we wszystkich strefach klimatycznych świata. Największe przestrzenie zajmują jednak na obszarach pokrytych wieczną zmarzliną (Syberia, północna Kanada) i w strefie równikowej. Poza tym tworzą się w dolinach i deltach dużych rzek, na pojezierzach, na płaskich obszarach bezodpływowych, w nieckach krasowych, w odciętych zatokach morskich i nad brzegami mórz i oceanów. W bagnach w wyniku procesów utleniania związków organicznych tworzy się torf.
  Jehoszua Rabinowic (hebr.: יהושע רבינוביץ, ang.: Yehoshua Rabinovitz, ur. 1911 w Wiszniewie, zm. 14 sierpnia 1979) – izraelski polityk i samorządowiec, w latach 1969–1974 burmistrz Tel Awiwu, w 1974 minister budownictwa, w latach 1974–1977 minister finansów, w latach 1977–1979 poseł do Knesetu z listy Koalicji Pracy.
  Storczyk (Orchis L.) – rodzaj bylin należących do rodziny storczykowatych (Orchidaceae). W zależności od ujęcia systematycznego klasyfikowanych jest do tego rodzaju od 17 do 33 gatunków, przy czym większa liczba podawana jest w starszych klasyfikacjach. Po odkryciu w końcu lat 90. XX wieku polifiletycznego charakteru tradycyjnie definiowanego rodzaju, część zaliczanych tu gatunków przeniesiona została przez taksonomów do rodzaju koślaczek (Anacamptis) i Neotinea. Gatunkiem typowym jest storczyk kukawka (Orchis militaris L.).

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.025 sek.