Park Widzewski

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Park Widzewskipark miejski w Łodzi o powierzchni 7,8 ha położony pomiędzy ulicami: Niciarnianą, Sobolową i aleją Piłsudskiego na terenie dzielnicy Widzew, założony w 1952 roku.

Park nad Jasieniem – łódzki park położony pomiędzy ulicą Śmigłego-Rydza, Tymienieckiego i osiedlem Zbiorcza. Powierzchnia 13,0 ha.Pomnik przyrody – prawnie chroniony twór przyrody, szczególnie cenny ze względów naukowych, zabytkowych, kulturowych i innych.

Park zaprojektowali K. Marcinkowski i H. Tomaszewski. W skład parku oprócz terenów zielonych wchodzą także basen pływalni Anilana oraz obecnie nieczynna i naruszona fontanna usytuowana od strony al. Piłsudskiego.

Przyroda[ | edytuj kod]

Przez park Widzewski przepływa ukryta w kanale rzeka Jasień. Ponadto istnieje tu duży staw, który nie jest zasilany przez wodę z rzeki zaś sztucznie. Ze zwierząt występujących w parku warto wymienić kaczkę krzyżówkę, łyskę i dzięcioła zielonego. Florę parku stanowią potężne wierzby rosnące nad brzegami stawu. Jedna z nich, położona przy ul. Niciarnianej stanowiła pomnik przyrody, lecz w 2011 roku została zerwana podczas burzy. Początkowo jej pozostałością stał się pień, jednak niedługo potem został on usunięty wraz z korzeniami.

Na obszarze Łodzi istnieje duży zespół zieleni miejskiej. Oprócz kilku lasów (w tym jednego z największych europejskich lasów miejskich – łagiewnickiego – o powierzchni 1205 ha), skwerów i wielu ogrodów działkowych, szczególne znaczenie dla mieszkańców mają parki, będące miejscem codziennego wypoczynku i rekreacji.Park 3 Maja – zabytkowy łódzki park ulokowany w rejonie ulic Kopcińskiego i Małachowskiego, od południa ograniczony przez tory kolejowe należące do łódzkiej kolei obwodowej (linia Łódź Fabryczna - Koluszki) a od wschodu przez Park Baden-Powella (dawniej: Park Rozrywkowy).

Parki i inne obiekty w okolicy[ | edytuj kod]

Z okolicznych parków można wymienić następujące:

 • Park Baden-Powella – 650 m na północ
 • Park Nad Jasieniem – 1,3 km na zachód
 • Park Widzewska Górka – 1,5 km na wschód
 • Park 3 Maja – 1,55 km na północny zachód
 • Park Źródliska – 2 km na zachód
 • Do ciekawych obiektów położonych w pobliżu parku należą m.in.:

 • Kościół św. Kazimierza – 400 m na północ
 • Kapliczka przy ul. Rokicińskiej – 450 m na wschód
 • Widzewska Manufaktura – 500 m na zachód
 • Willa dyrektora Widzewskiej Manufaktury – 850 m na zachód
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. AdminJarek: Ekolodzkie.pl. ekonastawieni.pl. [dostęp 2015-08-14].Sprawdź autora:1.
  2. Łódź – Park Widzewski. Atrakcje turystyczne Łodzi. Ciekawe miejsca Łodzi. www.polskaniezwykla.pl. [dostęp 2015-08-14].
  Flora (z łac. Flora – rzymska bogini kwiatów) – ogół gatunków roślin występujących na określonym obszarze w określonym czasie. Ze względu na odniesienie czasowe wyróżnia się flory współczesne lub flory dawnych okresów geologicznych, zwane florami kopalnymi (np. flora trzeciorzędu). Zakres flory może być ograniczany także do określonego biotopu (np. flora górska) lub określonej formacji roślinnej (np. flora lasu deszczowego). Flora może być ogólna lub ograniczona do wybranej grupy taksonomicznej lub ekologicznej (np. flora chwastów, flora roślin naczyniowych, flora mchów). Określenie flora bakteryjna oznacza ogół bakterii żyjących w organizmie ludzkim (flora fizjologiczna człowieka) lub w określonym jego miejscu (np. flora bakteryjna jamy ustnej). Ogół grzybów występujących na danym obszarze określano dawniej mianem flory grzybów lub mikoflory, współcześnie stosowany jest termin mikobiota podkreślający brak pokrewieństwa grzybów i roślin.Łyska zwyczajna, łyska (Fulica atra) – gatunek średniej wielkości wędrownego ptaka wodnego z rodziny chruścieli (Rallidae).
  Warto wiedzieć że... beta

  Krzyżówka, kaczka krzyżówka (Anas platyrhynchos) — gatunek dużego ptaka wodnego z rodziny kaczkowatych (Anatidae). Zasiedla ona większość półkuli północnej, ale została introdukowana do południowo-wschodniej Australii oraz na Nową Zelandię. Nie jest zagrożona, wyróżnia się 7 podgatunków. Gatunek łowny w okresie od 15 sierpnia do 21 grudnia. Od krzyżówki pochodzą kaczki domowe.
  Jasień – rzeka przepływająca przez niemal centrum Łodzi, której cały bieg (wynoszący 12,6 km) mieści się w granicach administracyjnych miasta. Źródło rzeki znajduje się na Stokach w pobliżu ulicy Lawinowej na wysokości 250 m. n.p.m., a rzeka kończy swój bieg wpadając do Neru na wysokości 173 m. n.p.m..
  Park im. Roberta Baden-Powella – Naczelnego Skauta Świata (utworzony w roku 1970, do 8 września 2007 nosił nazwę Park Rozrywkowy) – łódzki park, o powierzchni 15,8 ha., położony w rejonie ulic: Małachowskiego i Niciarnianej, od zachodu graniczy z parkiem 3 Maja (ulica Konstytucyjna przerywa swój bieg na tym odcinku), od południa z torami kolejowymi linii Łódź Fabryczna – Koluszki (Linia kolejowa nr 17). Park nazwano imieniem brytyjskiego generała Roberta Baden-Powella, twórcy skautingu. Nazwa została nadana dla uczczenia stulecia ruchu skautowego na świecie.
  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.
  Burze – intensywne opady deszczu lub deszczu i gradu, którym towarzyszą wyładowania elektryczne w atmosferze (błyskawice i grzmoty).
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Widzew – do 31 grudnia 1992 dzielnica miasta Łodzi. Największa obszarem dawna dzielnica miasta, licząca 90,8 km², ale jednocześnie o najmniejszej gęstości zaludnienia (ok. 140 tys. mieszkańców na 775,2 tys. w całej Łodzi).

  Reklama