Paris (album Zaz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
.mw-parser-output .infobox.album-studyjny .naglowek{background:lightsteelblue}.mw-parser-output .infobox.album-bootleg .naglowek{background:lightblue}.mw-parser-output .infobox.album-ep .naglowek{background:lightsalmon}.mw-parser-output .infobox.album-koncert .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-koncertowy .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-live .naglowek{background:burlywood}.mw-parser-output .infobox.album-soundtrack .naglowek{background:gainsboro}.mw-parser-output .infobox.album-demo .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-nielegal .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-mixtape .naglowek{background:peachpuff}.mw-parser-output .infobox.album-tribute .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-cover .naglowek{background:thistle}.mw-parser-output .infobox.album-kompilacja .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-split .naglowek,.mw-parser-output .infobox.album-remix .naglowek{background:darkseagreen}.mw-parser-output .infobox.album-wideo .naglowek{background:lightskyblue}.mw-parser-output .infobox.album-box .naglowek{background:lightgray}

Paris – trzeci album studyjny francuskiej wokalistki Zaz, wydany 10 listopada 2014 roku przez wytwórnię Warner Music. Producentem płyty został Quincy Jones.

Pablo Moreno de Alborán Ferrándiz, znany jako Pablo Alborán (ur. 31 maja 1989 w Maladze) – hiszpański piosenkarz, kompozytor i autor tekstów.Jazz – gatunek muzyczny, który powstał w początkach XX wieku (zapoczątkowany około 1900 roku), na południu Stanów Zjednoczonych w dzielnicy prostytutek Storyville w Nowym Orleanie; tradycyjnie początki jazzu łączą się z Congo Square jako połączenie muzyki zachodnioafrykańskiej i europejsko-amerykańskiej (bluesa, ragtime’u i muzyki europejskiej). Stanowi on połączenie muzyki ludowej, artystycznej i rozrywkowej.

W Polsce płyta była promowana dwoma singlami – nowymi aranżacjami francuskich piosenek „Paris sera toujours Paris” i „Champs Élysées”. Na płycie znalazły się także utwory nagrane przez Zaz razem z innymi wokalistami: „I Love Paris/J'aime Paris” w duecie z kanadyjską piosenkarką jazzową Nikki Yanofsky, „J'aime Paris au mois de mai” z Charles’em Aznavourem oraz „La romance de Paris” z Thomasem Dutronc. Album w Polsce uzyskał status podwójnej platynowej płyty.

Quincy Delight Jones, Jr. (ur. 14 marca 1933 w Chicago) – amerykański trębacz, kompozytor, aranżer i producent muzyczny. Odznaczony Narodowym Medalem Sztuki oraz laureat NEA Jazz Masters Award.Nicole "Nikki" Yanofsky (ur. 8 lutego 1994 w Hampstead w prowincji Quebec) – kanadyjska piosenkarka jazz-popowa. Piosenkarka traktuje jako wzory takich twórców, jak: Stevie Wonder, Aretha Franklin, Ella Fitzgerald, The Beatles, Simon and Garfunkel, oraz inni. Wykazuje zainteresowanie muzyką lat 60. i 70. Występuje solo na całym świecie na festiwalach jazzowym oraz ważniejszych scenach koncertowych obok takich artystów jak Wyclef Jean, Celine Dion, Marvin Hamlisch i The Count Basie Orchestra. Yanofsky śpiewała kanadyjski hymn podczas ceremonii otwarcia i zamknięcia Zimowych Igrzysk Olimpijskich 2010 w Vancouver oraz podczas otwarcia Zimowych Igrzysk Paraolimpijskich 2010 w Vancouver.

Dnia 6 listopada 2015 ukazała się reedycja albumu w formatach CD+DVD, DVD i Blu-ray zatytułowana Paris, encore!. Oprócz wykonań znanych z pierwotnej wersji zawiera m.in. duet Zaz i hiszpańskiego artysty Pabla Alborána w piosence „Sous le ciel de Paris” czy nagrania z festiwalu Stuttgart Jazz Open 2015 z udziałem big bandu SWR Big Band.

Piosenkarz i piosenkarka – zawód polegający na wykorzystaniu śpiewu do wykonywania skomponowanych wcześniej piosenek, z reguły przy akompaniamencie grupy muzycznej, wydawanych następnie na albumach lub wykonywanych na koncertach. Utwory wykonywane bez akompaniamentu nazywamy utworami a cappella.Kanada (ang. i fr. Canada) – państwo położone w Ameryce Północnej, rozciągające się od Oceanu Atlantyckiego na wschodzie do Oceanu Spokojnego na zachodzie i Oceanu Arktycznego na północy. Na południu i północnym zachodzie graniczy ze Stanami Zjednoczonymi, granice morskie: na północy z Danią (Grenlandia) i na wschodzie z Francją (wyspy Saint-Pierre i Miquelon). Drugie państwo świata pod względem powierzchni (po Rosji) oraz 36. pod względem ludności. Kanada jest członkiem ONZ, NAFTA, Wspólnoty Narodów, Frankofonii, NATO, G8, APEC.

Lista utworów[ | edytuj kod]

Wersja standardowa[ | edytuj kod]

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Discogs: Zaz ‎– Paris (ang.). www.discogs.com. [dostęp 2022-01-10].
  2. Sur la route par ZAZ sur Apple Music, itunes.apple.com [dostęp 2017-11-19] (fr.).
  3. Zaz - Paris premiera płyty, polska data premiery, datapremiery.pl [dostęp 2017-11-19] (pol.).
  4. Platynowe płyty CD przyznane w 2016 roku, ZPAV [dostęp 2020-06-09].
  5. ZAZ ponownie oddaje hołd Paryżowi. Płyta „Paris, encore!” 6 listopada. | Warner Music Poland, natu.warnermusic.pl [dostęp 2017-11-19] [zarchiwizowane z adresu 2016-06-24].
Francja (fr. France, IPA: /fʁɑ̃s/), Republika Francuska (fr. République française /ʁe.py.blik fʁɑ̃.sɛz/) – państwo, którego część metropolitalna znajduje się w Europie Zachodniej, posiadające także zamorskie terytoria na innych kontynentach. Francja metropolitalna rozciąga się od Morza Śródziemnego na południu do kanału La Manche i Morza Północnego na północy, oraz od Renu na wschodzie do Zatoki Biskajskiej na zachodzie. Francuzi często nazywają swój kraj l’Hexagone (sześciokąt) – pochodzi to od kształtu Francji metropolitalnej.
Reklama