Parchowo (gmina)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parchowo (kaszb. Gmina Parchòwò) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975–1998 gmina położona była w województwie słupskim. W 2010 roku w gminie wprowadzono język kaszubski jako język pomocniczy.

Gmina wiejska − gmina, która na swoim terytorium nie zawiera miasta (co nie wyklucza możliwości istnienia siedziby gminy w sąsiadującym mieście - Wśród gmin mających siedzibę w mieście, gdzie równocześnie funkcjonuje gmina miejska są zarówno niewielkie gminy jak Obrzycko (woj. wielkopolskie), które jako miasto liczy 2239 mieszkańców a gmina wiejska 4387 , Stoczek Łukowski (lubelskie) 2701 (miasto) oraz 5126 (gmina wiejska) oraz Kowal (kujawsko-pomorskie) odpowiednio 3495 oraz 4020, jak i gminy zdecydowanie większe, np. Ełk (57471, 10578) , Włocławek (117 264, 6417) oraz Tarnów (114 168, 24113)).Gmina Sierakowice (kaszb. Gmina Serakòjce) – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie kartuskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie gdańskim. W 2007 w gminie wprowadzono język kaszubski jako język pomocniczy.

W skład gminy wchodzi 11 sołectw: Chośnica, Gołczewo, Grabowo Parchowskie, Jamno, Jeleńcz, Nakla, Nowa Wieś, Parchowo, Soszyca, Sylczno, Żukówko.

Siedziba gminy to Parchowo.

Według danych z 31 grudnia 2017 roku gminę zamieszkiwało 3724 osób.

Miejscowości[ | edytuj kod]

Według danych z 30 grudnia 2006 gminę zamieszkiwały 3622 osoby.

Według ustawy z dnia 6 stycznia 2005 r. o mniejszościach narodowych i etnicznych oraz o języku regionalnym, istnieje możliwość używania przed organami gminy, obok języka urzędowego, języka kaszubskiego jako języka pomocniczego.

Parchowski Bór (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Parchòwsczi Bór) – śródleśna osada kaszubska w Polsce na zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo. Osada jest częścią składową sołectwa Parchowo.Jamnowski Młyn (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Jómsczi Młin) – osada kaszubska w Polsce na zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo. Osada jest częścią składową sołectwa Jamno.

Gmina jest gminą dwujęzyczną – według danych pochodzących ze spisu powszechnego przeprowadzonego w 2002 roku, 22,6% ludności gminy posługuje się językiem kaszubskim.

Struktura powierzchni[ | edytuj kod]

Według danych z roku 2002 gmina Parchowo ma obszar 130,91 km², w tym:

 • użytki rolne: 40%
 • użytki leśne: 49%
 • Gmina stanowi 5,97% powierzchni powiatu.

  Jeleńcz (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Jeléńcz) – wieś kaszubska w Polsce na pograniczu Pojezierzy Kaszubskiego i Bytowskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo w pobliżu zachodnich brzegów jeziora Stropno.Garbacz (kaszb. Grôbacz) – przysiółek wsi Sylczno w Polsce, położony w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo, jest 1,1 km na północ od drogi krajowej nr 20 ze Stargardu do Gdyni.


  Podstrony: 1 [2] [3] [4]
  Warto wiedzieć że... beta

  Parchowski Młyn (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Parchòwsczi Młin) – wieś kaszubska w Polsce na zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo przy drodze wojewódzkiej nr 228. Wieś jest częścią składową sołectwa Parchowo.
  Sołectwo – jednostka pomocnicza gminy we współczesnej Polsce, charakterystyczna dla obszarów wiejskich. Obszar, zakres działania sołectwa i jego organów określa rada gminy w statucie sołectwa.
  Województwo pomorskie – jednostka podziału administracyjnego Polski, jedno z 16 województw, położone w północnej Polsce. Siedzibą władz województwa jest Gdańsk. Obejmuje obszar o powierzchni 18 310,34 km².
  Parchowo (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Parchòwò) – duża kaszubska wieś letniskowa w Polsce na zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo. Wieś jest siedzibą sołectwa Parchowo, w którego skład wchodzą również miejscowości Frydrychowo, Karłowo, Parchowski Bór, Parchowski Młyn, Wiślany i Zielony Dwór. Miejscowość jest siedzibą gminy Parchowo i leży przy trasie drogi wojewódzkiej nr 228 (Kartuzy-Klukowa Huta-Sulęczyno-Bytów), znajdują się tu również placówka Ochotniczej Straży Pożarnej i liczne kwatery agroturystyczne.
  Nowa Wieś (dodatkowa nazwa w j. kaszub. Nowo Wies) – wieś kaszubska w Polsce na zachodnim skraju Pojezierza Kaszubskiego położona w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim, w gminie Parchowo. Wieś jest siedzibą sołectwa Nowa Wieś w którego skład wchodzi również Baranowo. Na południe od Nowej Wsi znajduje się otoczony lasami rezerwat przyrody Jeziorka Chośnickie.
  Gmina Studzienice – gmina wiejska w województwie pomorskim, w powiecie bytowskim. W latach 1975-1998 gmina położona była w województwie słupskim.
  Gmina (od niem. Gemeinde – komuna, społeczność) – wspólnota samorządowa osób zamieszkujących określone terytorium.

  Reklama