Parc des Princes

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parc des Princes (pol. Park Książąt) – należący do miasta czterogwiazdkowy stadion sportowy w Paryżu (w XVI dzielnicy) o pojemności 48 527 miejsc siedzących, na którym od lipca 1974 wszystkie swoje mecze domowe rozgrywa Paris Saint-Germain. Jego nazwa pochodzi od dawnego parku, na terenie którego został on zbudowany, oraz nazwy dzielnicy, do której administracyjnie przynależy.

III Mistrzostwa Świata w Piłce Nożnej rozegrano we Francji w czerwcu 1938, w cieniu nadciągającej II wojny światowej. Kilka miesięcy wcześniej, wskutek Anschlussu, przestała istnieć jako państwo Austria. Większość jej zawodników zagrała w reprezentacji Niemiec, która przez to postrzegana była jako jeden z faworytów, jednak zakończyła swój udział w mistrzostwach na powtórzonym meczu pierwszej rundy ze Szwajcarią.Le Havre Athletic Club (inaczej Le Havre AC) – francuski klub piłkarski z siedzibą w Hawrze, założony w 1872 roku jako wielosekcyjny klub sportowy Le Havre Football-Club (najstarszy obecnie istniejący klub sportowy we Francji), w ramach którego sekcję futbolową utworzono w 1894.

Historia obiektu[ | edytuj kod]

Pierwszy stadion sportowy w miejscu obecnego oficjalnie oddano do użytku 18 lipca 1897. Nosił on nazwę Stade Vélodrome du Parc des Princes (pol. Stadion Kolarski w Parku Książąt) i początkowo służył głównie kolarzom, bowiem murawę boiska okalał 666-metrowy tor kolarski (jego trybuny mieściły ponad 20 000 widzów). 19 lipca 1903 kończył się na nim ostatni etap premierowej edycji Tour de France (po raz ostatni impreza ta gościła na tym torze 23 lipca 1967). 29 lutego 1899 rozegrano tutaj inauguracyjny mecz piłkarski (półfinał amatorskich Mistrzostw Francji federacji USFSA), w którym Le Havre AC pokonał 1:0 Iris Club Lillois, zaś 12 lutego 1905 zadebiutowała na nim futbolowa reprezentacja Francji, pokonując towarzysko Szwajcarię 1:0 (był to jednocześnie jej pierwszy w historii pojedynek przed własną publicznością). 1 stycznia 1906 swój debiut zaliczyła tutaj rugbiarska kadra Francji, ulegając 8:38 Nowej Zelandii. 6 kwietnia 1919 na Parku Książąt odbył się finał Pucharu Francji (drugi w historii), pomiędzy CASG Paris i Olympique de Paris (po dogrywce 3:2). Kolejne przeprowadzano tutaj w latach: 1938, 1940, 1944, 1965–1967 i 1972–1997 (w sumie 32 pojedynki finałowe).

Mistrzostwa Europy w Piłce Nożnej 1960 – pierwsza edycja piłkarskich Mistrzostw Europy męskich reprezentacji krajowych (wówczas pod nazwą Puchar Europy Narodów).Rugby (ang. rugby football) – popularne określenie grupy sportów drużynowych o wspólnym pochodzeniu. Istnieją trzy główne rodzaje rozgrywek:

Na początku lat 30. – z myślą o Mistrzostwach Świata'1938 – obiekt gruntownie zmodernizowano, budując nowe trybuny na 45 000 miejsc, w tym 26 000 siedzących (uroczyste otwarcie nastąpiło 19 kwietnia 1932). Nowy Parc des Princes był stadionem uniwersalnym i w dodatku lepiej położonym niż reprezentacyjny Stade de Colombes, toteż od tego czasu służył dwóm klubom paryskim: Racing Club de France (w latach 1932–1966 i 1984–1990) oraz Stade français (w latach 1945–1966), a tygodniowo rozgrywano na nim po dwa, trzy spotkania. W 1954 odbył się tutaj finał I Mistrzostw Świata w rugby (FrancjaAnglia 16:12), zaś 13 czerwca 1956 finał pierwszej edycji Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (Stade de Reims - Real Madryt 3:4).

Letnie Igrzyska Olimpijskie, a właściwie Igrzyska VIII Olimpiady, rozegrane zostały w Paryżu we Francji między 4 maja a 27 lipca 1924 roku. Paryż był organizatorem igrzysk po raz drugi, było to jednocześnie pożegnanie się z działalnością w MKOl twórcy nowożytnych igrzysk barona Pierre’a de Coubertina. Na terenach Racing Club wybudowano nowoczesny stadion olimpijski na ponad 60 tysięcy widzów, obok stadionu po raz pierwszy powstała wydzielona wioska olimpijska. Do udziału w imprezie (po absencji na poprzednich igrzyskach) zaproszono sportowców Austrii, Bułgarii, Turcji i Węgier, znów jednak nie dopuszczono reprezentacji Niemiec, a oficjalny komunikat informował, że organizatorzy nie są w stanie sportowcom tego kraju zapewnić pełnego bezpieczeństwa.W rozgrywkach Pucharu Zdobywców Pucharów brały udział drużyny które w swoich krajach zdobyły puchar kraju. PZP rozgrywany pod patronatem UEFA organizowany był w latach 1961-1999. Gdy rozwiązano Puchar Zdobywców Pucharów zwycięzcy pucharu danego kraju zaczęli startować w rozgrywkach Puchar UEFA.

21 stycznia 1969 zaprezentowano projekt kolejnej gruntownej modernizacji obiektu (zajmującego łączną powierzchnię 4,5 ha), którego architektem został Roger Taillibert. Pierwsze prace budowlane rozpoczęto w tym samym roku, a 17 kwietnia 1970 odbył się ostatni mecz na starym Parku Książąt (notabene również ostatni w historii finał amatorskich Mistrzostw Francji), w którym zmierzyły się Pierrots de Strasbourg z Montélimar. 25 maja 1972, meczem olimpijskich reprezentacji Francji i ZSRR oficjalnie oddano do użytku nowy obiekt. Już tydzień później, 4 czerwca 1972 rozegrano na nim spotkanie finałowe Pucharu Francji, pomiędzy Olympique MarsyliaSC Bastia (2:1). Rekordową frekwencję zanotowano tutaj 2 marca 1983 podczas meczu PSG – Waterschei, gdy na trybunach zasiadło 49 575 widzów. 17 listopada 1993 Parc des Princes zasłynął z dramatycznego boju FrancjaBułgaria (1:2) w eliminacjach piłkarskich Mistrzostw Świata'1994. W latach 1995–1997 odbyły się na nim finały trzech pierwszych edycji Pucharu Ligi Francuskiej. W 1998 r. był jedną z aren mundialu rozgrywanego we Francji.

Puchar Francji w piłce nożnej (fra. Coupe de France de football) – cykliczne rozgrywki piłkarskie, organizowane corocznie (co sezon) przez Francuski Związek Piłki Nożnej (FFF) dla francuskich męskich drużyn klubowych (zarówno amatorskich, jak i profesjonalnych).Stadion – budowla sportowa, przeznaczona do rozgrywania zawodów różnych dyscyplin sportowych oraz innych masowych imprez widowiskowych lub komercyjnych (targi).

Parc des Princes stanowił arenę zmagań, m.in.:

 • letnich Igrzysk Olimpijskich 1900,
 • letnich Igrzysk Olimpijskich 1924,
 • piłkarskich Mistrzostw Świata 1938,
 • piłkarskich Mistrzostw Świata 1998,
 • piłkarskich Mistrzostw Europy 1960,
 • piłkarskich Mistrzostw Europy 1984,
 • finałów Pucharu Europy Mistrzów Krajowych (w: 1956, 1975, 1981),
 • finałów Pucharu Europy Zdobywców Pucharów (w: 1978, 1995),
 • finału Pucharu UEFA (w 1998),
 • finału Superpucharu Europy (w 1997),
 • finałów Pucharu Francji (pierwszy w 1919, ostatni w 1997),
 • finałów Pucharu Ligi Francuskiej (w: 1995, 1996, 1997),
 • ważnych meczów narodowej reprezentacji Francji w piłce nożnej (od 1905 do 1997),
 • finału I Mistrzostw Świata w rugby league (w 1954),
 • ważnych meczów narodowej reprezentacji Francji w rugby (od 1906 do 1997).
 • Od 1973 służy on wyłącznie Paris Saint Germain.

  Tour de France (pol. Wyścig dookoła Francji) – znany też jako La Grande Boucle (pol. Wielka Pętla) lub Le Tour (pol. Wyścig) – wieloetapowy, trzytygodniowy szosowy wyścig kolarski, organizowany cyklicznie na terenie Francji – a nierzadko również krajów ościennych – najczęściej w lipcu (czasami na przełomie czerwca i lipca). Należy do cyklu World Tour Międzynarodowej Unii Kolarskiej (UCI).Reprezentacja Anglii w rugby mężczyzn – zespół rugby union, biorący udział w imieniu Anglii w meczach i sportowych imprezach międzynarodowych, powoływany przez selekcjonera, w którym mogą występować wyłącznie zawodnicy posiadający obywatelstwo tego kraju, mieszkający w nim, bądź kwalifikujący się ze względu na pochodzenie rodziców lub dziadków. Za jego funkcjonowanie odpowiedzialny jest Związek Rugby. Drużyna występuje w Pucharze Sześciu Narodów. Stadionem macierzystym reprezentacji jest położony w południowo-zachodnim Londynie Twickenham o pojemności 82 000 widzów.

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Parc des Princes na stronie Paris Saint Germain (fra.)
 • Parc des Princes na stronie merostwa Paryż (fra.)
 • Historia stadionu (fra.)
 • Zdjęcie satelitarne stadionu z Google Maps
 • Warto wiedzieć że... beta

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Stade de Reims – francuski klub piłkarski założony 18 czerwca 1931 w mieście Reims w regionie Szampanii. Obecnie ma siedzibę w miejscowości Bétheny, na przedmieściach Reims.
  Rugby league to rugby 13-osobowe, popularne w Australii, w północnej Anglii, Nowej Zelandii, Papui-Nowej Gwinei, w południowej Francji, Walii i Stanach Zjednoczonych .
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Kolarstwo torowe uprawia się na rowerach torowych zbudowanych na kołach 28 calowych, podobnych do rowerów szosowych, ale o uproszczonej i mocno odchudzonej konstrukcji. Tory (zwane też czasem welodromami), na których uprawia się ten sport mają kształt zbliżony do bieżni lekkoatletycznych, na łukach są jednak mocno pochylone, aby można było na nich utrzymywać stałą prędkość.
  Tour de France 1903 – pierwsza edycja wyścigu dookoła Francji. Wystartowało 64 zawodników, ukończyło 21. Zwyciężył reprezentant gospodarzy - Maurice Garin.
  Hektar – jednostka powierzchni używana między innymi w rolnictwie i leśnictwie. 1 hektar jest to pole powierzchni kwadratu o boku 100 m. Oznaczana symbolem ha.

  Reklama