• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paramahansa

  Przeczytaj także...
  Guru Prasad, swami Guru Prasad Paramahansa (dewanagari स्वामी गुरु प्रसाद् परमहंस, trl. svāmī guru prasād pāramahaṃsa) (ur. 6 stycznia 1966 w pobliżu Rishikesh w stanie Uttarakhand w Indiach) – indyjski nauczyciel duchowy z nurtu jogi o nazwie adźapajoga. Jego imię Guru Prasad oznacza Dar Guru. W przypadku Guru Prasad tytuł swami jest formą grzecznościową stosowana wobec świętych i guru nieprzynależących do żadnej z dziesięciu tradycji swamich daśanami.Adi Śankara (dewanagari आदि शङ्कर, czyli Pierwszy z Śankarów oraz आदि शंकराचार्य (Adi Śankaraćarja); także Śankara Bhagawatpadaćarja , czyli Nauczyciel u Stóp Boga; malajalam ആദി ശങ്കരന്; ang. Adi Shankara) (daty urodzenia i śmierci niepewne, jednak większość naukowców jest zgodna co do tego, że żył prawdopodobnie w VIII wieku) – indyjski mędrzec, myśliciel i reformator tradycji wedyjskiej oraz bramińskiej, założyciel największej i najbardziej wpływowej szkoły filozofii indyjskiej – adwajtawedanty. Esencją nauczania Adi Śankary była jedność atmana i bezpostaciowego Brahmana. Śankarę uważano w smartyzmie za częściowego awatara Śiwy. Słowo śankara w sanskrycie oznacza pokój czyniący.
  Guru (dewanagari गुरु) – w religiach dharmicznych przywódca wspólnoty, przewodnik duchowy i nauczyciel, szanowany, a czasem nawet czczony jako wcielenie bóstwa.

  Paramahansa (dewanagari परमहंस trl. pāramahaṃsa, tłum. najwyższy łabędź) – tytuł hinduistyczny, stosowany wobec wysoce zrealizowanych mistrzów (guru). Najwyższy łabędź – to osoba przemierzająca świat bez pragnień i lgnięcia do jego pokus, posiadająca moc rozróżniania ułudy od prawdy i niepodlegająca parom przeciwieństw.

  Wydawnictwo Miniatura czyli Wydawnictwo Miniatura - Stowarzyszenie Siwobrodych Poetów - to wydawnictwo z siedzibą w Krakowie publikujące pozycje z zakresu poezji, aforystyki oraz literatury z pogranicza filozofii i mistyki.Bhumananda, swami guru Bhumananda Paramahansa (dewanagari स्वामी गुरु भुमानन्द परमहंस, trl. svāmī guru bhumānanda pāramahaṃsa) (ur. 24 grudnia 1873 w Bengalu, zm. w 1958). Przyszedł na świat jako Panćan Ganguli. Od 29 kwietnia 1928 roku, aż do swojego mahasamadhi w 1958 roku był następcą Guru Purnanandy jako Guru adźapajogi. W przypadku Guru Bhumanandy tytuł swami jest formą grzecznościową stosowana wobec świętych i guru nieprzynależących do żadnej z dziesięciu tradycji swamich daśanami.

  Tytuł taki mógł otrzymać mnich wędrowny (oraz sannjasin) z tradycji zakonnej Śankraćarji, po dwunastu latach od święceń. Wtedy jako paramahansa osiadał w klasztorze, rezygnując z wędrownego trybu życia a rozpoczynając służbę wiernym jako guru.

  Paramahansa Hariharananda (ur. 1907, zm. 2002) – mistrz krijajogi, swami i jogin. Był uczniem (między innymi) Śri Jukteśwara Giri.Tłumaczenie lub inaczej przekład to wyrażenie w języku docelowym treści tekstu (w tym również wypowiedzi ustnej) wyprodukowanego w języku źródłowym. Słowo "tłumaczenie" można rozumieć zarówno jako proces przekładu jak i wynik tego procesu, czyli przetłumaczony na inny język tekst. W drugim znaczeniu, tłumaczenie jest rozumiane jako wtórne wobec tekstu oryginalnego.

  Przykłady użycia tytułu[ | edytuj kod]

  Hinduistyczne imiona guru[ | edytuj kod]

 • Paramahansa Jogananda
 • Paramahansa Pradźnanananda
 • Paramahansa Hariharananda
 • H.H. Paramahansa Mahamandaleśwar Swarupananda Wiśwa Guru Maharadż Swamidźi
 • H.H. Paramhans Śri 1008 Swami Hari Har Dźi Maharadż
 • Paramhans Yogiśwar Satguru Bawa Lal Dajal Dźi Maharadż =Shri 1008 Bawa Lal Dajal ji Maharadż
 • Śri Guru Purnananda Paramahansa
 • Śri Guru Bhumananda Paramahansa
 • Śri Guru Janardan Paramahansa
 • Śri Guru Prasad Paramahansa
 • Śri Ramakryszna Paramahansa
 • Swami Muktananda Paramahansa
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Poranne przypomnienie. W: Anna Rucińska: Hymny Siankary. Wyd. 1. Kraków: Wydawnictwo Miniatura, 2006, s. 129. ISBN 83-7081-710-6.
  2. III. Azjatycka religijność sekt i zbawiciela. W: Max Weber: Dzieła zebrane z socjologii religii. Etyka gospodarcza religii światowych. Grzegorz Sowiński (tł.). Wyd. 1. T. II. Hinduizm i buddyzm. Kraków: Zakład Wydawniczy >>NOMOS<<, 2000, s. 293. ISBN 83-88508-11-3.
  Sannjasa (skr. संन्यास) – w powszechnym zastosowaniu oznacza etap życia (ćaturaśrama), w którym rozwijana jest wajragia, czyli stan determinacji i stałości w dążeniu do wyzwolenia się z iluzji materialistycznego życia. Ci, którzy wyrzekają się pospolitych myśli i pragnień, spędzają resztę swojego życia na duchowych rozmyślaniach. Zgodnie z opisem Manusmryti, jest to ostatni z czterech okresów życia człowieka (brahmaćarja, gryhastha, wanaprastha i sannjasin).Purnananda, swami guru Purnananda Paramahansa (dewanagari स्वामी गुरु पूर्णानन्द परमहंस, trl. svāmī guru pūrṇānanda pāramahaṃsa, tłum. pūrṇānanda=całkowita błogość) (ur. 14 września 1834 w Indiach, zm. 29 kwietnia 1928) – indyjski nauczyciel duchowy z nurtu jogi o nazwie adźapajoga. Założyciel i pierwszy guru tej tradycji. W przypadku Guru Purnanandy tytuł swami jest formą grzecznościową stosowana wobec świętych i guru nieprzynależących do żadnej z dziesięciu tradycji swamich daśanami.
  Warto wiedzieć że... beta

  Janardan, swami guru Janardan Paramahansa (dewanagari स्वामी गुरु जनार्दन परमहंस, trl. svāmī guru janārdana pāramahaṃsa, ur. 2 grudnia 1888 w Bengalu Wschodnim, zm. 28 kwietnia 1980) – indyjski uru adźapajogi od 1958 roku, czyli od mahasamadhi Guru Bhumananda Paramahansa do końca życia. W przypadku Guru Janardana tytuł swami jest formą grzecznościową stosowana wobec świętych i guru nieprzynależących do żadnej z dziesięciu tradycji swamich daśanami.
  Dewanagari (देवनागरी, z sanskr. Devanāgarī; deva "bóg" + nagari) – pismo alfabetyczno-sylabiczne, używane w północnych, zachodnich i środkowych Indiach do zapisu kilkunastu języków z grupy języków indoaryjskich, m.in. sanskrytu, hindi, marathi, nepali.
  Muktananda, swami Muktananda Paramahansa ( ur. 16 maja 1908 zm. 2 października 1982 ) - hinduski jogin i swami, guru siddhajogi.
  Ramakryszna Paramahansa, śri Ramakryszna Paramahansa (dewanagari रामकृष्ण परमहंस, bengali রামকৃষ্ণ পরমহংস Ramkrishno Pôromôhongsho, ang. Sri Ramakrishna Paramahamsa, ur. 18 lutego 1836 w Kamarpukur, zm. 16 sierpnia 1886 w Kalkucie) – jeden z najważniejszych indyjskich świętych hinduizmu. Był ważną postacią renesansu bengalskiego. Nauczał jedności wszystkich religii, jedności istnienia, oddania Bogu, oraz że moksza to ostateczny cel istnienia.
  Pradźnananda (ur. 10 sierpnia 1960) – indyjski jogin, paramahansa, mistrz krijajogi, autor książek dotyczących religii oraz krijajogi. Był uczniem paramahansy Hariharanandy.
  Paramahansa Jogananda (dewanagari परमहंस योगानन्‍द, ang. Paramahansa Yogananda ur. 5 stycznia 1893, zm. 7 marca 1952) – indyjski jogin, swami. Jego największym osiągnięciem w świecie zachodnim, było rozpowszechnienie krijajogi. Napisał autobiografię pod tytułem "Autobiografia jogina". Jego mistrzem duchowym był Śri Jukteśwar Giri.
  Max Weber (ur. 21 kwietnia 1864 w Erfurcie, zm. 14 czerwca 1920 w Monachium) − niemiecki socjolog, historyk, ekonomista, prawnik, religioznawca i teoretyk polityki.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.629 sek.