Paragwaj (rzeka)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paragwaj (port. Rio Paraguai, hiszp. Río Paraguay) – rzeka w Ameryce Południowej, w środkowej części kontynentu. Jej długość wynosi 2200 km, a powierzchnia dorzecza 1150 tys. km². Wypływa z Brazylii, z wyżyny Mato Grosso, z Serra dos Parecis. Przepływa przez kotlinę Pantanal i nizinę Gran Chaco.

Granica brazylijsko-paragwajska to granica międzypaństwowa, ciągnąca się na długości 1365,4 km od trójstyku z Boliwią na północy do trójstyku z Argentyną na południu.Pilcomayo – rzeka wychodząca ze źródła w środkowych Andach przeplywająca przez Boliwie, Paragwaj i Argentyne o długości 2500 km, i ujściu w Paragwaju. W dolnym biegu stanowi granicę między Paragwajem i Argentyną.

W górnym biegu stanowi naturalną granicę między Brazylią a Paragwajem, a w dolnym – między Paragwajem a Argentyną. Na terenie Argentyny rzeka Paragwaj wpada do Parany, stanowiąc jej największy dopływ.

Główne dopływy[ | edytuj kod]

 • Tebicuary
 • Pilcomayo
 • Negro
 • Apa
 • Nabileque
 • Bermejo


 • Podstrony: 1 [2] [3]
  Warto wiedzieć że... beta

  Język hiszpański (hiszp. idioma español, castellano) – język należący do rodziny romańskiej języków indoeuropejskich. Współczesne standardy literackie (z Hiszpanii i Ameryki hiszpańskojęzycznej) wywodzą się ze średniowiecznego języka kastylijskiego. Jeszcze dziś język hiszpański bywa nazywany kastylijskim, dla odróżnienia go od innych języków używanych w Hiszpanii (zob. niżej).
  Gran Chaco (keczua chaku = "kraina łowów") - kraina geograficzna w Ameryce Południowej, na pograniczu Boliwii, Paragwaju i Argentyny. Jest to rozległa równina rozciągająca się między rzeką Paragwaj a łańcuchem Andów. Jej powierzchnia wynosi około 650 tys. km² (inne źródła podają 800 tys. km²). Jej współrzędne geograficzne zawierają się mniej więcej między 17° a 33° szerokości geograficznej południowej oraz między 60° a 65° długości geograficznej zachodniej.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Serra dos Parecis, także Chapada dos Parecis – pasmo górskie w zachodniej Brazylii, na południowo-zachodnim skraju płaskowyżu Mato Grosso. Rozciąga się na długości ok. 800 km i wznosi do 700 m n.p.m. Zbudowane głównie z piaskowca. Występują stołowe masywy (chapada) i głęboko wcięte doliny rzek. Pasmo porośnięte sawanną i lasami równikowymi.
  Bermejo - rzeka w Argentynie o długości 1043 km oraz powierzchni dorzecza 133 000 km². Źródła rzeki znajdują się na wschodnich stokach Andów, a uchodzi do rzeki Paragwaju.
  Concepción - miasto w środkowym Paragwaj, położone na wschodnim brzegu rzeki Paragwaj. Ośrodek administracyjny departamentu Concepción. Współrzędne geograficzne: 23°25′S 57°26′W/-23,416667 -57,433333. Ludność: 45,1 tys. (2002).
  Język portugalski (port. língua portuguesa, português) – język z grupy romańskiej języków indoeuropejskich, którym posługuje się ponad 210 mln osób, zamieszkujących Portugalię oraz byłe kolonie portugalskie: Brazylię, Mozambik, Angolę, Gwineę Bissau, Gwineę Równikową, Wyspy Świętego Tomasza i Książęcą, Republikę Zielonego Przylądka oraz Timor Wschodni. We wszystkich tych krajach jest on językiem urzędowym.

  Reklama