• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Paragwaj  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]
  Przeczytaj także...
  Metan (znany także jako gaz błotny i gaz kopalniany), CH4 – organiczny związek chemiczny, najprostszy węglowodór nasycony (alkan). W temperaturze pokojowej jest bezwonnym i bezbarwnym gazem. Jest stosowany jako gaz opałowy i surowiec do syntezy wielu innych związków organicznych.Narodowy socjalizm (niem. Nationalsozialismus), nazizm (skrót od Nationalsozialismus), czasem określany również jako hitleryzm (od nazwiska Adolfa Hitlera) – rasistowska, antykomunistyczna i antysemicka ideologia Niemieckiej Narodowosocjalistycznej Partii Robotników (NSDAP). Niemiecka skrajna odmiana faszyzmu, opierająca się na biologicznym rasizmie, w szczególności na antysemityzmie, czerpiąca z haseł zarówno nacjonalistycznych, jak i socjalnych, trudna do jednoznacznego uplasowania na klasycznej osi prawica-lewica. Ideologia państwowa w czasie sprawowania władzy w totalitarnych Niemczech przez NSDAP w latach 1933-1945.
  Siły zbrojne[ | edytuj kod]
   Osobny artykuł: Siły zbrojne Paragwaju.

  Paragwaj dysponuje trzema rodzajami sił zbrojnych: wojskami lądowymi, marynarką wojenną oraz siłami powietrznymi. Uzbrojenie sił lądowych Paragwaju składało się w 2014 roku m.in. z: 15 czołgów, 63 opancerzonych pojazdów bojowych oraz 50 zestawów artylerii holowanej. Marynarka wojenna Paragwaju dysponowała w 2014 roku 26 okrętami obrony przybrzeża. Paragwajskie siły powietrzne z kolei posiadały w 2014 roku uzbrojenie w postaci m.in. 19 samolotów transportowych oraz 13 śmigłowców.

  Towarzystwo Jezusowe, SJ (łac. Societas Iesu, SI), jezuici – męski papieski zakon apostolski Kościoła katolickiego, zatwierdzony przez papieża Pawła III 27 września 1540. Towarzystwo Jezusowe zostało założone w głównej mierze do walki z reformacją, by bronić i rozszerzać wiarę oraz naukę Kościoła katolickiego, przede wszystkim przez publiczne nauczanie, ćwiczenia duchowe, edukację i udzielanie sakramentów.Ostrokrzew paragwajski (Ilex paraguariensis A.St.-Hil.) – gatunek drzewa z rodziny ostrokrzewowatych (Aquifoliaceae Bartl.). Występuje w stanie dzikim w Ameryce Południowej (Brazylia, Argentyna, Paragwaj, Urugwaj. Nazwę (Ilex paraguarensis) tej roślinie nadał francuski botanik Auguste de Saint Hilaire w 1822 roku. Hiszpańska nazwa potoczna to yerba mate, a portugalska erva-mate.

  Wojska paragwajskie w 2014 roku liczyły 10,7 tys. żołnierzy zawodowych oraz 165 tys. rezerwistów. Według rankingu Global Firepower (2014) paragwajskie siły zbrojne stanowią 89. siłę militarną na świecie, z rocznym budżetem na cele obronne w wysokości 145 mln dolarów (USD).

   Z tym tematem związana jest kategoria: Wojsko paragwajskie.

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. The World Factbook – Central Intelligence Agency, www.cia.gov [dostęp 2017-10-02] (ang.).
  2. Dane dotyczące PKB na podstawie szacunków Międzynarodowego Funduszu Walutowego na rok 2013: International Monetary Fund: World Economic Outlook Database, April 2014 (ang.). [dostęp 2014-04-11].
  3. Radosław Paweł Żurawski: Rozważania o upadku i odradzaniu się państw (z okazji setnej rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości). 2018-11-07. [dostęp 2018-11-11].
  4. Paraguay. History. Encyclopaedia Britanica Online. [dostęp 23 sierpnia 2014].
  5. Simon Sebag Montefiore Potwory s. 271.
  6. Simon Sebag Montefiore Potwory s. 270.
  7. „The Paraguayan People’s Army:A new rebel group or simple bandits?” (PDF). Friedrich Albert Stiftung.
  8. Impeachment w Paragwaju tematem specjalnego spotkania głów państw regionu.
  9. Paragwaj: Horacio Cartes zwyciężył w wyborach prezydenckich (pol.). wpolityce.pl. [dostęp 24 sierpnia 2013].
  10. Presidencia de la República del Paraguay, Presidencia de la República del Paraguay, Presidencia de la República del Paraguay [dostęp 2021-04-26] (hiszp.).
  11. The World Factbook.
  12. Conela: Resumen estadístico de la iglesia latina global, Prolades.com, 2011.
  13. Facts and Statistics, An Official WEBSITE of The Church of JESUS CHRIST of LATTER-DAY SAINTS, 2019 [dostęp 2019-07-14].
  14. Paragwaj – Ilu tam jest Świadków Jehowy, jw.org [dostęp 2020-12-29].
  15. Rzeczpospolita.
  16. Paraguay, [w:] F. Monforti-Ferrario i inni, Fossil CO2 and GHG emissions of all world countries. 2019 report – Study [pdf], Luksemburg: Publications Office of the European Union, 2019, s. 182, DOI10.2760/687800, ISBN 978-92-76-11100-9 (ang.).
  17. Paraguay (ang.). Global Firepower. [dostęp 2014-09-06].
  Boquerón – jeden z departamentów Paragwaju, położony w zachodniej części kraju. Od zachodu graniczy z Boliwią (departamenty Santa Cruz, Chuquisaca i Tarija), a od południa z Argentyną (prowincje Salta i Formosa. Stolicą jest Filadelfia. Departament ten sąsiaduje z 2 departamentami: Alto Paraguay i Presidente Hayes.Wojna paragwajska (wojna potrójnego sojuszu) – wojna stoczona w latach 1865-1870 pomiędzy Paragwajem a koalicją Brazylii, Argentyny i Urugwaju. Najkrwawszy konflikt w historii Ameryki Południowej. W rezultacie wojny 50% mieszkańców Paragwaju zostało pozbawionych życia, w tym 90% męskiej populacji.


  Podstrony: [1] [2] [3] 4 [5]  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Ameryka Południowa – kontynent leżący na półkuli zachodniej oraz w większej części na półkuli południowej, a w mniejszej – na półkuli północnej. Niekiedy uważana jest również za subkontynent Ameryki.
  Itapúa – jeden z departamentów Paragwaju. Ośrodkiem administracyjnym jest Encarnación. Departament leży przy granicy z Argentyną (prowincje Corrientes i Misiones). Sąsiednie 3 departamenty paragwajskie to:
  Samolot transportowy – samolot dostosowany do przewozu towarów i przesyłek pocztowych, także duży samolot, służący do przewozu sprzętu wojskowego, oddziałów desantowych, grup rannych itp.
  Indianie – najliczniejsza i najbardziej zróżnicowana z trzech – obok Inuitów (Eskimosów) i Aleutów – grup ludności tubylczej (rdzennej, autochtonicznej) zamieszkujących oba kontynenty amerykańskie, obejmująca – zarówno dawniej, jak i dziś – setki ludów, plemion i grup o bardzo różnym charakterze i stopniu rozwoju. W tradycyjnej antropologii zaliczani są do rasy żółtej.
  Narkotyk – potoczna nazwa niektórych substancji odurzających działających na ośrodkowy układ nerwowy. Ze względu na poglądy społeczne, różnice kulturowe, stany prawne itp. nie ma jednoznacznej definicji słowa narkotyk. Narkotykami nazywa się:
  Wojna o Chaco (hiszp. Guerra del Chaco) – wojna pomiędzy Paragwajem a Boliwią o sporny obszar Gran Chaco, błędnie uważany za bogaty w ropę naftową.
  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.106 sek.