Parafia Ewangelicko-Reformowana w Strzelinie

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Parafia Ewangelicko-Reformowana w Strzeliniezbór ewangelicko-reformowany działający w Strzelinie.

Gęsiniec (czes.: Husinec, niem.: Hussinetz (od 1937 do 1945: Friedrichstein) – wieś w Polsce położona w województwie dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, w gminie Strzelin.Čáslav (niem. Tschaslau, lub Czaslau pol. Czasław) - miasto w Czechach, w kraju środkowoczeskim. Według danych z 31 grudnia 2003 powierzchnia miasta wynosiła 2 646 ha, a liczba jego mieszkańców 9 931 osób.

Zbór tworzą głównie potomkowie osadników czeskich z miejscowości Čáslav, którzy do dziś mieszkają m.in. w Gęsińcu i w Strzelinie. Osiedlali się od 1648 roku uciekając przed prześladowaniami jakie spotkały braci czeskich (husytów) w państwie Habsburgów.

Administratorem parafii jest pastor Krzysztof Góral. Zbór założono w 1744 r.

Husytyzm – ruch religijny i polityczny zapoczątkowany działalnością kaznodziejską, między innymi praskiego teologa Jana Husa.Strzelin (pol. hist. Strzelno, niem. Strehlen, czes. Střelín) – miasto w woj. dolnośląskim, w powiecie strzelińskim, siedziba gminy miejsko-wiejskiej Strzelin. Historycznie leży na Dolnym Śląsku. W latach 1975-1998 miasto administracyjnie należało do woj. wrocławskiego.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Kościół Ewangelicko-Reformowany w RP. Parafie Kościoła (pol.). reformowani.pl/. [dostęp 2019-10-26].

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Strona internetowa parafii




 • Warto wiedzieć że... beta

  Pastor (łac. pastor – pasterz) – w Kościołach protestanckich – duchowny, który pełni obowiązki duszpasterskie w zborze. Mianowany jest bądź przez organy centralne danego Kościoła (np. synod, generalną konferencję), bądź jest powoływany przez kongregację wiernych przez demokratyczny wybór.
  Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
  Bracia Czescy, Jednota Braci Czeskich, Jednota Bracka (cz. Jednota bratří českých, Jednota bratrská, łac. Unitas Fratrum) – ruch społeczno-religijny w Czechach, który wyłonił się z husytyzmu w drugiej połowie XV wieku. W XVI wieku bracia czescy podjęli dialog z Kościołami ewangelickimi, w wyniku którego przyłączyli się do protestantyzmu.

  Reklama