Paradokument

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paradokument – gatunek filmu lub serialu znajdującego się na granicy filmu dokumentalnego i filmu fabularnego.

Wojna światów - słuchowisko CBS - adaptacja radiowa opowieści H.G. Wellsa pod tym samym tytułem. Przygotowane ono zostało przez Orsona Wellesa i Mercury Theatre jako część serii słuchowisk The Mercury Theatre on the Air emitowanych „na żywo” przez stację CBS w święto Halloween 30 października 1938 roku. Przedstawienie to, w atmosferze napięcia społecznego i wzrostu poczucia zagrożenia poprzedzającego II wojnę światową, zostało potraktowane przez radiosłuchaczy jako faktoid - rzeczywisty reportaż inwazji Marsjan na Ziemię, który wzbudził panikę wśród wielu mieszkańców New Jersey.Court show – gatunek serialu fabularno-dokumentalnego, który stanowi inscenizację rozprawy sądowej. Udział w nim biorą: autentyczni prawnicy, statyści wcielający się w role oskarżonych i świadków oraz publiczność. Celem tego typu audycji telewizyjnych jest przybliżenie wiedzy dotyczącej ogólnego przebiegu rozpraw sądowych.

Tradycja paradokumentu sięga czasów słuchowiska Wojna światów Orsona Wellesa z 1938 roku, zaś pierwsze przykłady zastosowania formy paradokumentu w kinie znalazły się w Obywatelu Kanie tegoż reżysera, jednakże formą stosowaną w kinie rozrywkowym, paradokument stał się na przełomie XX i XXI wieku. Zdecydowana większość najpopularniejszych produkcji paradokumentalnych powstała po 2000 roku.

Dramat sądowy (ang. legal drama, courtroom drama) – to gatunek filmowy, akcja umieszczona jest tu na sali sądowej. Przykładem takiego filmu jest Dwunastu gniewnych ludzi, którego akcja bezpośrednio dotyczy ławy przysięgłych.Sędzia Anna Maria Wesołowska − serial dokumentalno-fabularny z gatunku court show, emitowany przez telewizję TVN od 6 marca 2006 r.od poniedziałku do piątku(do 29 lutego 2008 roku) o 16.15 , od 3 marca 2008 roku w poniedziałki, środy i piątki . 1 września 2007 roku emisję przeniesiono na godzinę 17.25 , a od 6 października 2008 roku na 16:55. Powstały 634 odcinki w 12 seriach. Produkowany był na licencji Constantin Entertainment, wzorowany na niemieckim serialu Sędzia Aleksander Hold (niem. Richter Alexander Hold), reżyserowany przez Macieja Świerzawskiego. Serial emitowany jest także w formacie anamorfotycznym 16:9 na kanale TVN HD. Od 1 lutego 2012 roku serial Sędzia Anna Maria Wesołowska od 1 odcinka emituje stacja TVN 7.

W serialach paradokumentalnych występują postacie fikcyjne odgrywane najczęściej przez aktorów-amatorów i statystów wyłonionych z castingu. Sytuacje oparte i nieoparte na faktach są reżyserowane i odgrywane przez aktorów.

Pierwszym polskim docu-crime był W11 – Wydział Śledczy nadawany przez telewizję TVN od 2004 do 2014 roku. Ze względu na popularność, jaką zdobył serial, zaczęły powstawać kolejne produkcje tego gatunku, np. docu-crime Detektywi czy court-show Sędzia Anna Maria Wesołowska, stylizowany na dramat sądowy, w którym główna bohaterka jest zawodową sędzią pozostającą w stanie spoczynku.

Casting (czyt. kasting) – spotkanie, na którym dokonuje się wyboru modelki, modela, aktorki, aktora, prezentera, itp. do reklamy, roli w filmie, wystąpienia w pokazie mody itd.Film fabularny – film fikcji, film aktorski przeznaczony głównie do wyświetlania w kinach. Jeden z głównych rodzajów filmowych obok filmu animowanego, filmu dokumentalnego i filmu oświatowego. Posiada fabułę, czyli dramaturgiczną, najczęściej wielowątkową opowieść.

Rodzaje paradokumentów[ | edytuj kod]

 • docu-crime – posiada cechy dokumentu i kryminału,
 • court-show – jest inscenizacją rozprawy sądowej,
 • scripted-docu – ma charakter obyczajowy.
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. PWN: paradokument – definicja, synonimy, przykłady użycia (pol.).
  2. Wojciech Becla, Filmy paradokumentalne – analiza genologiczna, Agnieszka Dytman-Stasieńko (red.), Wrocław 2014, s. 30-31, 37.
  3. Czemu oglądamy programy scripted docu? (pol.). 21 sierpnia 2015, 21 sierpnia 2015.
  4. Najlepsze polskie seriale o prawnikach - Proszę wstać, sąd idzie!, Serialowy.pl, 10 kwietnia 2019 [dostęp 2019-07-29] (pol.).
  TVN – polska komercyjna stacja telewizyjna, wchodząca w skład Grupy TVN należącej do grupy medialnej ITI. Rozpoczęła ona nadawanie 3 października 1997 o godz. 19:00. Jest to jeden z najchętniej oglądanych kanałów telewizji komercyjnej w kraju.Serial telewizyjny – wieloodcinkowy program telewizyjny, zazwyczaj mający określoną strukturę narracyjną i utrzymany w określonej konwencji (np. dramatu, komedii, science-fiction, horroru) lub łączący różne konwencje.
  Warto wiedzieć że... beta

  Obywatel Kane (Citizen Kane) – amerykański film fabularny z 1941 roku. Magnum opus Orsona Wellesa. Często uważany za najlepszy film w historii kina jest szczególnie chwalony za swoją innowacyjność w zakresie kinematografii, muzyki i struktury nieliniowej narracji. Film był debiutem reżyserskim Orsona Wellesa, zagrał w nim także rolę tytułową. Miał wtedy 25 lat. Nominowany do Oscarów w dziewięciu kategoriach, otrzymał statuetkę za najlepszy scenariusz oryginalny.
  Film dokumentalny – szeroka kategoria opisująca jedną z form ekspresji filmowej. Początkowo, tym co wyróżniało ten rodzaj filmów było dokumentowanie oraz przedstawianie faktów, co odróżniało je od filmów fabularnych, przedstawiających fikcyjne wydarzenia. Filmy dokumentalne były często tworzone w celach informacyjnych lub dydaktycznych. Służyły też propagandzie, czego przykładem jest twórczość Leni Riefenstahl. W Polsce filmy dokumentalne powstawały przede wszystkim w założonej w 1950 warszawskiej Wytwórni Filmów Dokumentalnych i łódzkiej Wytwórni Filmów Oświatowych.

  Reklama