Panowie w cylindrach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Panowie w cylindrach (ang. Top Hat) – amerykański film muzyczny z 1935 roku w reżyserii Marka Sandricha.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.IMDb.com (The Internet Movie Database) – największa na świecie internetowa baza danych na temat filmów i ludzi z nim związanych. Zawiera informacje o aktorach, reżyserach, scenarzystach, producentach, montażystach, operatorach, muzykach itd. Informacje nie ograniczają się do kinematografii amerykańskiej.

Autorami scenariusza byli Allan Scott oraz Dwight Taylor, którzy wykorzystali dwie sztuki teatralne: Scandal in Budapest (1933) napisaną przez Sándora Faragó oraz A Girl Who Dares (1933) autorstwa Aldara Laszlo. Był to czwarty z dziesięciu filmów, w których wystąpili wspólnie Fred Astaire i Ginger Rogers.

II wojna światowa – największy konflikt zbrojny w historii świata, trwający od 1 września 1939 do 2 września 1945 roku (w Europie do 8 maja 1945), obejmujący zasięgiem działań wojennych prawie całą Europę, wschodnią i południowo-wschodnią Azję, północną Afrykę, część Bliskiego Wschodu i wszystkie oceany. Niektóre epizody wojny rozgrywały się nawet w Arktyce i Ameryce Północnej. Poza większością państw europejskich i ich koloniami, brały w niej udział państwa Ameryki Północnej i Ameryki Południowej oraz Azji. Głównymi stronami konfliktu były państwa Osi i państwa koalicji antyhitlerowskiej (alianci). W wojnie uczestniczyło 1,7 mld ludzi, w tym 110 mln z bronią. Według różnych szacunków zginęło w niej od 50 do 78 milionów ludzi.Purpurowa róża z Kairu (tytuł oryginału: The Purple Rose of Cairo) – amerykańska komedia romantyczna z 1985 roku w reżyserii Woody’ego Allena. Film został zainspirowany wczesnymi amerykańskimi komediami Sherlock, Jr. i Hellzapoppin oraz sztuką Luigiego Pirandello „Sześć postaci w poszukiwaniu autora”.

Film zdobył cztery nominacje do Oscarów.

Piosenki do filmu napisał Irving Berlin. Top Hat, White Tie and Tails, a zwłaszcza Cheek to Cheek, stały się klasyką amerykańskiej piosenki. Pojawiały się one również w późniejszych filmach jako nostalgiczne wspomnienie – szczególnie Cheek to Cheek – w filmie Purpurowa róża z Kairu (1985) oraz Zielona mila (The Green Mile) (1999).

Erik Rhodes, właśc. Ernest Sharpe (ur. 10 lutego 1906, zm. 17 lutego 1990 r.) – amerykański aktor, wokalista na Broadwayu.Filmweb (filmweb.pl) – największy polski serwis internetowy poświęcony filmom i ludziom kina. Druga co do wielkości baza filmowa na świecie po IMDb.com (na dzień 18 października 2012 roku) zawiera informacje o 517 560 filmach, 38 727 serialach, 10 491 grach i 1 636 554 ludziach filmu). Zawiera filmy ze 187 krajów, 9 byłych, 2 kraje, które zmieniły swoją nazwę na inną i 14 części należących do innych krajów (4 nieuznawane państwa, 5 autonomii, 1 byłą autonomię i 4 terytoria zależne).

Polską wersję piosenki Cheek to Cheek pod tytułem W siódmym niebie nagrał przed II wojną światową Adam Aston.

Obsada[ | edytuj kod]

 • Fred Astaire jako Jerry Travers
 • Ginger Rogers jako Dale Tremont
 • Edward Everett Horton jako Horace Hardwick
 • Erik Rhodes jako Alberto Beddini
 • Eric Blore jako Bates
 • Helen Broderick jako Madge Hardwick
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Scott Delahunt: Lost in Translation – The History of Adaptations, 1930-39 (ang.). Seventh Sacrum, 2015-02-28. [dostęp 2018-01-24].

  Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Panowie w cylindrach w bazie IMDb (ang.)
 • Panowie w cylindrach w bazie Filmweb
 • Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Warto wiedzieć że... beta

  Allan Scott to urodzony w 1952 roku angielski pisarz fantasy. Debiutował w 1986 roku powieścią The Ice King, napisaną wspólnie z Michaelem Scottem Rohanem. Ich dziełem jest również dwutomowy cykl: Rogi Tartarusa & Zaklęcie Imperium (1992). Pierwszą samodzielną książką Allana Scotta był The Dragon in the Stone (1991).
  Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
  Store Norske leksikon (Wielka encyklopedia norweska) - norweska encyklopedia w języku bokmål. Powstała po fuzji dwóch dużych, tworzących encyklopedie i słowniki wydawnictw norweskich Aschehoug i Gyldendal w 1978 roku, które utworzyły wydawnictwo Kunnskapsforlaget. Były cztery wydania papierowe: pierwsza w latach 1978-1981 w 12 tomach, druga w latach 1986-1989 w 15 tomach, trzecia w latach 1995-1999 w 16 tomach i czwarta w latach 2005-2007 w 16 tomach. Ostatnie wydanie zawierało 150 tys. haseł i 16 tys. ilustracji i zostało opublikowana przy wsparciu finansowym stowarzyszenia Fritt Ord. W 2010 roku ogłoszono, że nie będzie już wydań papierowych encyklopedii. Encyklopedia dostępna jest on-line od 2000 roku, a od 2009 roku może być edytowane przez użytkowników. Kunnskapsforlaget korzysta jednak z pomocy ekspertów przy sprawdzaniu treści zamieszczonych przez czytelników.
  Zielona mila (ang. The Green Mile) – amerykański film fabularny z 1999 roku, w reżyserii Franka Darabonta z Tomem Hanksem i Michaelem Clarke Duncanem w rolach głównych.
  Film – utwór audiowizualny, składający się ze scen, które z kolei składają się z jednego lub więcej (do kilkudziesięciu) ujęć. Pierwotnie filmy wyświetlano w kinach, współcześnie również w telewizji i za pomocą innych urządzeń, takich jak magnetowidy, odtwarzacz DVD, Blu-ray i komputery.
  SUDOC (fr. Système Universitaire de Documentation, pol. Uniwersytecki System Dokumentacji) – centralny katalog informacji bibliograficznej francuskiego szkolnictwa wyższego.
  Nagroda Akademii Filmowej – powszechnie znana jako Oscar (ang. Oscar lub Academy Awards) – coroczna nagroda przyznawana przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences) w dziedzinie filmu. Została ufundowana w 1927 roku.

  Reklama