Pankow (dzielnica)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
(Przekierowano z Pankow (dzielnica Berlina))
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pankow, Berlin-Pankow – dzielnica (Ortsteil) Berlina w okręgu administracyjnym Pankow. Od 1 października 1920 w granicach miasta.

Pankow (wym. [ˈpaŋkoː]) – trzeci okręg administracyjny (Verwaltungsbezirk) Berlina. Liczy ponad 390 000 mieszkańców. Powstał w 2001 z połączenia wówczas o wiele mniejszego okręgu o tej samej nazwie z dwoma okręgami administracyjnymi Berlina Wschodniego: Prenzlauer Berg i Weißensee. Jest najliczniej zamieszkanym okręgiem Berlina. Nie jest jednak największy pod względem powierzchni. Przed nim w rankingu znajduje się Treptow-Köpenick. Siedziba administracji okręgu znajduje się w ratuszu Pankow. WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W dzielnicy znajduje się ratusz Pankow, stacja kolejowa oraz stacja metra Berlin-Pankow, oraz stacja metra linii U2 Vinetastraße.

W początkowym okresie NRD w dzielnicy przy Majakowskiring znajdowało się osiedle rezydencji władz tego kraju. Stąd w tym czasie powstało określenie – „Rząd z Pankow”, co było też jego synonimem.

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Amt für Statistik Berlin-Brandenburg, Poczdam
 • Warto wiedzieć że... beta

  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.
  Berlin – stolica, siedziba rządu Republiki Federalnej Niemiec. Największe miasto Niemiec, na prawach kraju związkowego. Zajmuje powierzchnię 890 km², zamieszkuje je blisko 3,5 mln osób. Jest największym po Londynie i Paryżu miastem w Unii Europejskiej.
  Majakowskiring – ulica w Berlinie, w Niemczech, w dzielnicy Pankow, okręgu administracyjnym Pankow, wytyczona w 1880.

  Reklama