Pani z Shalott

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
(mal. William Maw Egley, 1858)

Pani z Shalott (ang. The Lady of Shalott) – poemat autorstwa Alfreda Tennysona z 1842 roku, nawiązujący do legend arturiańskich i powstały z inspiracji legendą o Elaine z Astolat.

William Holman Hunt (ur. 2 kwietnia 1827 w Londynie, zm. 7 września 1910 tamże) – malarz angielski, jeden z głównych przedstawicieli nurtu prerafaelickiego. Emilie Autumn Fritzges (ur. 22 września 1979) – amerykańska piosenkarka, poetka i skrzypaczka. Obecnie mieszka w Chicago. Jest znana z teatralnego stylu koncertów oraz z mieszania różnych stylów muzycznych, głównie muzyki poważnej z muzyką elektroniczną.

Forma[ | edytuj kod]

(mal. William Holman Hunt, 1905)

Utwór jest napisany kunsztowną strofą dziewięciowersową, rymowaną aaaabcccb. Wersy są w większości czteroakcentowe. On either side the river lie Long fields of barley and of rye, That clothe the wold and meet the sky; And thro' the field the road runs by To many-tower'd Camelot; The yellow-leaved waterlily The green-sheathed daffodilly Tremble in the water chilly Round about Shalott.


Agatha Christie, Lady Mallowan, DBE, a właściwie Agatha Mary Clarissa Miller Christie (znana także jako Dame Agatha Christie), córka Clary i Fredericka Miller, (ur. 15 września 1890 w Torquay, zm. 12 stycznia 1976 w Wallingford) – angielska autorka powieści kryminalnych i obyczajowych.Wiersz (także: mowa wiązana, oratio vincta) – sposób organizacji tekstu, polegający na powtarzaniu się w nim odcinków o takich samych właściwościach strukturalnych; przeciwieństwo prozy; utwór o swoistej językowej kompozycji, w której wers (linijka wiersza wyodrębniona intonacyjnie i graficznie) pełni funkcję wierszotwórczą, wykorzystuje środki stylistyczne w funkcji poetyckiej, impresywnej lub ekspresywnej.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Prerafaelici (ang. The Pre-Raphaelite Brotherhood) – stowarzyszenie artystyczne założone w Londynie w 1848 roku przez studentów The Royal Academy of Art: Johna Everetta Millaisa, Williama Hunta, Dantego Gabriela Rossettiego i jego brata Williama Michaela, do których dołączyli później malarze James Collinson, literat Frederic George Stephens, rzeźbiarz Thomas Woolner, a nieco później Walter Howell Deverell i Charles Allston Collins. Z grupą związany był także malarz Ford Madox Brown.
Motto – cytat poprzedzający treść utworu, umieszczony tam celowo przez autora, aby wywołać na odbiorcy określone skutki zgodne z zamysłem autora. Istotą motta jest, aby miało ono nie tylko jednorazowy wpływ na odbiorcę podczas zapoznania się z tym mottem, ale także towarzyszyło ono odbiorcy w myślach podczas całego czasu trwania kontaktu z dziełem. Można więc powiedzieć, że motto w pewnym sensie patronuje danemu dziełu. Stąd w związkach frazeologicznych używa się formy motto utworu a nie motto w utworze.
Arthur Hughes (ur. 27 stycznia 1832 w Londynie, zm. 22 grudnia 1915 tamże) – angielski malarz i ilustrator, związany z prerafaelitami.
The Visit – czwarty album studyjny kanadyjskiej wykonawczyni muzyki folkowej i celtyckiej Loreeny McKennitt wydany w 1991 roku.
Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
Henry Meynell Rheam (ur. 13 stycznia 1859 w Birkenhead (Merseyside), zm. w listopadzie 1920 w Penzance) - brytyjski malarz prerafaelita, luźno związany również z artystami z Newlyn School.
Opheliac to trzeci album Emilie Autumn, wydany we wrześniu 2006 przez Trisol Music Group GmbH. Nagrany został w Mad Villain Studios w Chicago. Jest pierwszym albumem artystki dostępnym na całym świecie - poprzednie można było zakupić tylko przez jej niezależną wytwórnię płytową, Traitor Records.

Reklama