Panama (kapelusz)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Panamy z Cuenca

Panama, także kapelusz panama – tradycyjny kapelusz robiony z liści łyczkowca dłoniastego – rośliny z rodziny okolnicowatych. Pomimo swojej nazwy pochodzi nie z Panamy, ale z Ekwadoru. Jego nazwa przyjęła się w czasie budowy Kanału Panamskiego, kiedy stał się popularny w Stanach Zjednoczonych.

Kanał Panamski – sztuczny kanał wodny zbudowany w latach 1904-1914, położony w Panamie, na Przesmyku Panamskim, łączący wody Oceanu Atlantyckiego (przez Morze Karaibskie) z wodami Oceanu Spokojnego. Jest on jedną z najważniejszych dróg wodnych świata, która wydatnie skróciła trasę, jaką musiały pokonywać wcześniej statki, np. droga morska z San Francisco do Nowego Jorku uległa skróceniu o 14 500 km. Podczas budowy Kanału Panamskiego zmarło około 25 tys. robotników a około 20 tys. z nich zaraziło się malarią lub żółtą febrą.Encyklopedia Britannica (ang. Encyclopædia Britannica) – najstarsza wydawana do chwili obecnej i najbardziej prestiżowa encyklopedia angielskojęzyczna. Artykuły w niej zamieszczane uważane są powszechnie przez czytelników za obiektywne i wiarygodne.

Największym producentem panam jest ekwadorskie miasto Cuenca, a najbardziej znanym ośrodkiem, głównie ze względu na jakość, miasto Montecristi.

Jakość[ | edytuj kod]

Głównym kryterium jakości kapelusza panama, najbardziej wpływającym na jego cenę, jest ilość włókien na cal, liczona zarówno poziomo jak i pionowo, oraz iloczyn tych dwóch parametrów, czyli Montecristi Cuenta – podstawowy parametr jakości kapeluszy używany przez Montecristi Foundation.

Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców. Panama (Republika Panamy, República de Panamá) – państwo w Ameryce Środkowej, położone nad Morzem Karaibskim i Oceanem Spokojnym. Graniczy z Kolumbią (225 km) i Kostaryką (330 km) – łączna długość granic lądowych wynosi 555 km, ponadto 2490 km wybrzeża morskiego. Znana głównie z Kanału Panamskiego, dzięki któremu statki aby przepłynąć z zachodu na wschód Ameryki nie muszą opływać Ameryki Południowej i przechodzić przez Cieśninę Magellana.

Wielu producentów stosuje własne parametry jakościowe, numeryczne (Grade 1, Grade 2, itd.) lub słowne (Fino, Fino Fino, Super Fino), lecz nie są one obiektywne i nie są porównywalne pomiędzy różnymi wytwórniami czy dystrybutorami.

Na ocenę jakości kapelusza wpływają też: jakość plecienia i ilość błędów, kolor i jego równomierność, oraz kształt.

Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Rośliny kwiatowe. Warszawa: Muza S.A., 1998, s. 518-520, seria: Wielka Encyklopedia Przyrody. ISBN 83-7079-779-2.
  2. Grades of Quality of Panama Hats (ang.). Brent Black Panama Hats.


Okolnicowate (Cyclanthaceae) – rodzina roślin z rzędu pandanowców. W jej obrębie wyróżnia się 12 rodzajów liczących 225 gatunków. Współcześnie zasięg rodziny obejmuje Amerykę Środkową, Antyle i północną część Ameryki Południowej (na północ od środkowej Boliwii i południowo-wschodniej Brazylii). Skamieniałości rodzaju Cyclanthus znaleziono także na terenie Europy Zachodniej. Z powodu zewnętrznego podobieństwa do palm rośliny te dawniej łączono w systemach klasyfikacyjnych z rodziną arekowatych, później wyodrębniano jako odrębny rząd i w końcu, ze względu na pokrewieństwo potwierdzone dowodami molekularnymi i morfologicznymi, w nowszych ujęciach okolnicowate są rodziną siostrzaną dla pandanowatych. Znaczenie użytkowe ma łyczkowiec dłoniasty (Carludovica palmata), który jest ważną rośliną włóknodajną (wytwarza się z niego m.in. kapelusze panama). Większość przedstawicieli rośnie w runie wilgotnych lasów równikowych (zarówno na nizinach, jak i w górach do 3000 m n.p.m.).Kapelusz (łac. capella koza) – nakrycie głowy składające się z ronda i główki wykonywane z szerokiej gamy materiałów – produkuje się kapelusze filcowe, słomkowe czy skórzane. Kapelusze mogą być zarówno damskie (często zdobione dodatkami), jak i męskie (przeważnie z główką i rondem), a ich kształt i fason często ściśle nawiązuje do mody danej epoki.
Warto wiedzieć że... beta

Biblioteka Narodowa Francji (fr. Bibliothèque nationale de France, BnF) – francuska biblioteka narodowa, znajdująca się w Paryżu. Przewidziana jest jako repozytorium dla wszystkich materiałów bibliotecznych, wydawanych we Francji. Obecnym dyrektorem Biblioteki jest Bruno Racine.
Cuenca (pełna nazwa: Santa Ana de los cuatro rios de Cuenca) – miasto w południowym Ekwadorze, w kotlinie śródgórskiej (Andy), przy Drodze Panamerykańskiej, stolica prowincji Azuay. Trzecie co do wielkości miasto Ekwadoru, około 345 tys. mieszkańców (2013). Ze względu na zabytkową zabudowę centrum znajduje się na liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Montecristi – miasto położone w zachodnim Ekwadorze ok. 15 km od Oceanu Spokojnego, w prowincji Manabí. Stolica kantonu Montecristi. Przez miasto przebiega droga krajowa E30 i E482.
Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

Reklama