Pam Shriver

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Pam Shriver, po mężu Lazenby (ur. 4 lipca 1962 w Baltimore) – amerykańska tenisistka, wielokrotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych w grze podwójnej.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Martina Navrátilová (ur. 18 października 1956 w Pradze) – tenisistka amerykańska czeskiego pochodzenia, jedna z najwybitniejszych przedstawicielek tej dyscypliny; wielokrotna mistrzyni turniejów wielkoszlemowych we wszystkich konkurencjach; zdobywczyni Klasycznego Wielkiego Szlema w deblu; również Niekalendarzowego i Karierowego Wielkiego Szlema; zdobywczyni Pucharu Federacji, zarówno dla Stanów Zjednoczonych, jak i ojczystej Czechosłowacji; uczestniczka rozgrywek o Puchar Wightman oraz letnich igrzysk olimpijskich w Atenach. Jedna z pięciu kobiet w historii, które liderowały jednocześnie singlowej i deblowej klasyfikacji WTA. Tenisistka leworęczna.

Kariera tenisowa[ | edytuj kod]

Razem z Martiną Navrátilovą stanowiła jedną z najlepszych par deblowych w historii kobiecego tenisa. Była czołową zawodniczką w singlu oraz aktywistką środowiska sportowego.

George Robert Lazenby (ur. 5 września 1939 w Queanbeyan w Australii) – australijski aktor i model, znany głównie z roli Jamesa Bonda w filmie W tajnej służbie Jej Królewskiej Mości.Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.

W 1978, jako zawodniczka bez statusu zawodowego, dotarła do finału gry pojedynczej w wielkoszlemowym US Open (jedyny taki przypadek w erze open tenisa). Był to zarazem jej najlepszy występ w turniejach wielkoszlemowych w singlu; na US Open grała również w półfinałach (1982, 1983), ponadto była w półfinale Australian Open (1981, 1982, 1983) i Wimbledonu (1981, 1987, 1988). Wygrała łącznie 21 turniejów w grze pojedynczej, w latach 80. – epoce wielkich sukcesów Navrátilovej i Chris Evert – była klasyfikowana w pierwszej dziesiątce rankingu światowego WTA, dochodząc do pozycji nr 3. w lutym 1984. Wygrała w karierze 620 pojedynków singlowych.

International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji. Międzynarodowa Tenisowa Galeria Sławy (ang. International Tennis Hall of Fame) – instytucja zajmująca się upowszechnianiem tenisa, prezentacją tradycji tenisowych kolejnym pokoleniom graczy i kibiców oraz honorowaniem wybitnych zawodników i zawodniczek.

W 1984 roku Shriver razem z Navrátilovą uzyskały jako pierwsza para w historii kobiecego deblowego Wielkiego Szlema; pozostawały w tamtym okresie niepokonane – wygrały 109 pojedynków z rzędu od kwietnia 1983 do lipca 1985. W latach 1981–1989 WTA nadawało im tytuły mistrzyń świata w deblu.

Łącznie Shriver triumfowała w 111 turniejach deblowych, 79 z tych sukcesów dzieliła z Martiną Navrátilovą. Jest jedną z dziesięciu kobiet, które w erze open wygrały ponad 100 turniejów (obok Navrátilovej, Evert, Billie Jean King, Margaret Smith Court, Rosie Casals, Steffi Graf, Virginii Wade, Martiny Hingis i Jany Novotnéj).

Virginia Sarah Wade (ur. 10 lipca 1945 w Bournemouth) – brytyjska tenisistka, trzykrotna zwyciężczyni turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej i czterokrotna w deblu. Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.

Z innych sukcesów należy wymienić złoty medal olimpijski w deblu z 1988 (w parze z Ziną Garrison) oraz udział w trzykrotnym zdobyciu Fed Cup – 1986, 1987 i 1989. Reprezentowała USA również w Pucharze Wightmana.

W połowie lat 90. zakończyła karierę zawodniczą. Pracuje jako telewizyjna komentatorka tenisa (m.in. dla ABC, CBS, BBC), przede wszystkim jest jednak aktywistką organizacji tenisowych. W latach 1995–1996 była przedstawicielką zawodników w Komitecie Wykonawczym Amerykańskiego Stowarzyszenia Tenisowego, od 1997 członkini zarządu stowarzyszenia. W latach 1991–1994 była prezydentem Stowarzyszenia Zawodniczek WTA, przez trzy kadencje wiceprezydent. Od 1992 do 1998 była członkinią Prezydenckiej Rady ds. Sportu i Fitnessu.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Steffi Graf, właściwie Stefanie Maria Graf (ur. 14 czerwca 1969 w Mannheim) – niemiecka tenisistka, występująca na światowych kortach od 1982 do 1999 roku, jedna z najwybitniejszych zawodniczek w historii tej dyscypliny, mistrzyni dwudziestu dwóch turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, mistrzyni Wimbledonu 1988 w grze podwójnej, półfinalistka Wimbledonu 1999 w grze mieszanej, pięciokrotna triumfatorka Mistrzostw WTA w grze pojedynczej i trzykrotna półfinalistka w grze podwójnej, mistrzyni olimpijska w grze pojedynczej z Seulu (1988), jedyna w dziejach zdobywczyni Złotego Wielkiego Szlema (1988), klasyfikowana w rankingu WTA na 1. miejscu w grze pojedynczej (1987) przez rekordową liczbę 377 tygodni i na 3. miejscu w grze podwójnej (1987); dwukrotna zdobywczyni Pucharu Federacji wraz z drużyną Niemiec (1987, 1992), zdobywczyni Pucharu Hopmana 1993 w barwach Niemiec. Żona Andre Agassiego. Tenisistka praworęczna z jednoręcznym backhandem i niezwykle silnym uderzeniem forehandowym. Od 2004 roku członkini Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sław.

Od 1990 wiceprezydent Międzynarodowej Tenisowej Galerii Sławy; w 2002 została uhonorowana członkostwem w tym gronie znakomitości tenisowych.

Współautorka autobiograficznej książki Passing Shots: Pam Shriver on Tour (1987).

Życie prywatne[ | edytuj kod]

W 2002 wyszła za mąż za australijskiego aktora, odtwórcę postaci Jamesa Bonda, George'a Lazenby'ego. 13 lipca 2004 urodziła syna George'a Samuela, a w październiku 2005 bliźnięta: Caitlin Elizabeth i Samuela Roberta. W 2008 rozwiedli się.

Margaret Smith Court (ur. 16 lipca 1942 w Albury, Nowa Południowa Walia) – tenisistka australijska, zwyciężczyni 62 turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.


Podstrony: 1 [2] [3] [4] [5]
Warto wiedzieć że... beta

French Open, Roland Garros – międzynarodowe mistrzostwa Francji w tenisie, jeden z czterech turniejów zaliczanych do Wielkiego Szlema rozgrywany w Paryżu na kortach imienia Rolanda Garrosa na przełomie maja i czerwca.
Billie Jean King, z domu Moffitt (ur. 22 listopada 1943 r. w Long Beach, Kalifornia) – tenisistka amerykańska, zwyciężczyni trzydziestu dziewięciu turniejów wielkoszlemowych w grze pojedynczej, podwójnej i mieszanej, zdobywczyni Pucharu Federacji, działaczka na rzecz sportu kobiecego. Na jej cześć w sierpniu 2006 roku nazwano kompleks sportowy, na którym odbywa się wielkoszlemowy US Open.
Zina Lynna Garrison, zamężna Jackson (ur. 16 listopada 1963 w Houston, Teksas) - amerykańska tenisistka, występująca na światowych kortach od 1982 do 1997 roku, finalistka Wimbledonu 1990 w grze pojedynczej, finalistka Australian Open 1987 i Australian Open 1992 w grze podwójnej, mistrzyni Australian Open 1987, Wimbledonu 1988 i Wimbledonu 1990 w grze mieszanej, uczestniczka Mistrzostw WTA w grze pojedynczej (1983 - 1993) i podwójnej (1987 - 1995), klasyfikowana w rankingu WTA na 4. miejscu w grze pojedynczej (1989) i na 5. miejscu w grze podwójnej (1988), brązowa medalistka letnich igrzysk olimpijskich w grze pojedynczej (1988) i mistrzyni olimpijska w grze podwójnej (1988), dwukrotna zdobywczyni Pucharu Federacji wraz z drużyną Stanów Zjednoczonych (1989, 1990), reprezentantka Stanów Zjednoczonych w Pucharze Hopmana. Tenisistka praworęczna. Do 2008 kapitan reprezentacji Stanów Zjednoczonych w Pucharze Federacji oraz na letnich igrzyskach olimpijskich 2008.
Tenis, tenis ziemny – dyscyplina sportowa rozgrywana na korcie tenisowym, polegająca na przebijaniu rakietą tenisową piłki ponad lub obok siatki na pole przeciwnika, w sposób utrudniający jej odbiór. Może być rozgrywana pojedynczo (tzw. singel) lub w dwuosobowych zespołach zawodników jednej płci (debel) lub obu (mikst). Tenis należał do grona letnich dyscyplin olimpijskich w latach 1896-1924. Do ich programu powrócił w 1988 i jest w nim do dziś.
Wielki Szlem – w tenisie odniesienie zwycięstw przez zawodniczkę lub zawodnika we wszystkich czterech turniejach wielkoszlemowych. Należą do nich następujące turnieje: międzynarodowe mistrzostwa Australii, Francji, Anglii i Stanów Zjednoczonych.
Baltimore (wym. [ˈbɒltɪmɔr]) – miasto na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych, największe w stanie Maryland.
Fed Cup, Puchar Federacji – drużynowe rozgrywki tenisowe krajowych reprezentacji kobiecych, odpowiednik męskiego Pucharu Davisa.

Reklama