Palcza

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Palczawieś w Polsce, położona w województwie małopolskim, w powiecie suskim, w gminie Budzów.

Województwo małopolskie – jedno z 16 województw Polski. W obecnym kształcie powstało 1 stycznia 1999 r. w wyniku reformy administracyjnej. Województwo zajmuje powierzchnię 15 182 km² i jest jednym z mniejszych w Polsce (12 miejsce w kraju). Pod względem liczby mieszkańców (3 mln 298 tys. osób) województwo znajduje się na 4 miejscu w Polsce. Gęstość zaludnienia jest tu jedną z najwyższych w kraju (małopolskie – 217 osób/km², średnia krajowa – 122 osób/km²).Polska, Rzeczpospolita Polska – państwo unitarne w Europie Środkowej, położone między Morzem Bałtyckim na północy a Sudetami i Karpatami na południu, w dorzeczu Wisły i Odry. Powierzchnia administracyjna Polski wynosi 312 679 km², co daje jej 70. miejsce na świecie i dziewiąte w Europie. Zamieszkana przez ponad 38,5 miliona ludzi, zajmuje pod względem liczby ludności 34. miejsce na świecie, a szóste w Unii Europejskiej.

W latach 1975–1998 wieś administracyjnie należała do województwa bielskiego.

Położenie[ | edytuj kod]

Palcza znajduje się na granicy dwóch mezoregionów: Beskidu Makowskiego i Pogórza Wielickiego. Zabudowania i pola Palczy zajmują dość rozległe dno doliny Paleczki, od południowej i zachodniej strony zbocza Pasma Babicy należącego do Beskidu Makowskiego, od północnej Wzgórza Lanckorońskie należące do Pogórza Wielickiego. Przez Przełęcz Sanguszki Palcza graniczy z Harbutowicami. Przez miejscowość przechodzi droga wojewódzka nr 956.

Wzgórza Lanckorońskie – grupa wzgórz w okolicy miejscowości Lanckorona w województwie małopolskim. Położone są na północ od Pasma Chełmu i ciągną się od doliny Skawy na zachodzie pod dolinę Harbutówki na wschodzie. Zgodnie regionalizacją fizycznogeograficzną Polski według Jerzego Kondrackiego należą do Pogórza Wielickiego.Województwo bielskie – województwo istniejące w południowej Polsce w latach 1975–1998 ze stolicą w Bielsku-Białej.


Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Podział administracyjny Polski 1975–1998 – podział administracyjny obowiązujący od 1 czerwca 1975 do 31 grudnia 1998 (od reformy w 1975 do reformy w 1999). Został wprowadzony ustawą z dnia 28 maja 1975 o dwustopniowym podziale administracyjnym Państwa oraz o zmianie ustawy o radach narodowych.
Wieś (łac. pagus, rus) – jednostka osadnicza o zwartej, skupionej lub rozproszonej zabudowie i istniejących funkcjach rolniczych lub związanych z nimi usługowych lub turystycznych, nieposiadająca praw miejskich lub statusu miasta (art. 2 ustawy z 29 sierpnia 2003 o urzędowych nazwach miejscowości i obiektów fizjograficznych).
Droga wojewódzka nr 956 (DW956) - droga wojewódzka położona w południowej Polsce, w województwie małopolskim (powiaty: myślenicki i suski). Łączy miejscowość Biertowice, położoną przy DK52 z Zembrzycami przy drodze krajowej DK28. Najważniejszą miejscowością przy drodze wojewódzkiej nr 956 jest miasto Sułkowice. Najwyższym punktem na tej trasie jest Przełęcz Sanguszki - 482 m n.p.m. Droga posiada 11 obiektów mostowych.
Powiat suski – powiat w Polsce (województwo małopolskie), reaktywowany w 1999 roku w ramach reformy administracyjnej. Jego siedzibą jest miasto Sucha Beskidzka. Pozostałe miasta w powiecie suskim to Jordanów i Maków Podhalański.
Poczta Polska Spółka Akcyjna – jednoosobowa spółka skarbu państwa, zajmująca się świadczeniem usług pocztowych (doręczanie przesyłek, przekazów pocztowych, druków bezadresowych itp.), usług pieniężnych (wpłaty na rachunki, operacje oszczędnościowo-czekowe itp.), usług bankowych (na rzecz Banku Pocztowego SA), usług ubezpieczeniowych i usług kurierskich (Pocztex).
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Przełęcz Sanguszki – przełęcz w Beskidzie Makowskim na wysokości 440 m n.p.m. między szczytami Niculowej (557 m n.p.m.) i Kopytówki (549 m n.p.m.) od północy oraz Krowiej Góry (617 m n.p.m.) od południa, a także miejscowościami Harbutowice i Palcza.

Reklama