Pakistan International Airlines

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Boeing 747-300 w barwach PIA

Pakistan International Airlines, znane jako PIAnarodowe linie lotnicze Pakistanu powstałe w 1946 roku pod nazwą Orient Airways. Baza i główna siedziba linii znajduje się na międzynarodowym lotnisku w Karaczi. PIA obsługuje 27 krajowych i 42 międzynarodowe połączenia lotnicze z Azją, Europą i Północną Ameryką. W 87% linie należą do rządu Pakistanu, a pozostałych 13% pozostaje w rękach udziałowców.

Muhammad Ali Jinnah (urdu: محمد على جناح, ur. 25 grudnia 1876 w Karaczi w Indiach Brytyjskich, zm. 11 września 1948 również w Karaczi, ob. Pakistan) – polityk indyjski i pakistański, z zawodu adwokat. Znany jest także jako Wielki Prowadzący (urdu: قائد اعظم - Kuaid-e-Azam) lub Ojciec Narodu (Baba-e-Kaum).Port lotniczy Lahaur (IATA: LHE, ICAO: OPLA) – międzynarodowy port lotniczy położony 15 km od Lahauru, w prowincji Pendżab. Jest drugim co do wielkości portem lotniczym w Pakistanie.

Głównymi portami lotniczymi obsługiwanymi przez linie są: Karaczi, Lahaur i Islamabad.

W rankingu Agencji Skytrax Pakistan International Airlines otrzymały trzygwiazdkowe odznaczenie.

Historia[ | edytuj kod]

Lockheed Constellation

Początki Pakistan International Airlines sięgają czasów, kiedy Pakistan nie był odrębnym państwem, a regionem Indii Brytyjskich. W 1946 roku Muhammad Ali Jinnah, indyjski polityk, zwolennik wyodrębnienia z północnych części Indii państwa dla muzułmanów, doszedł do wniosku, że w rozwoju formującego się Pakistanu, niezbędne będą narodowe linie lotnicze. O pomoc w ich założeniu poprosił przedsiębiorcę Mirza Ahmad Ispahani. W tym samym czasie, 23 października 1946 roku, w indyjskiej Kalkucie zarejestrowano Orient Airlines. W lutym 1947 roku linie zakupiły cztery maszyny DC-3 i w czerwcu 1947, rozpoczęły loty z Kalkuty do Sittwe i Rangun. Były to pierwsze powojenne, międzynarodowe połączenia linii lotniczych zarejestrowanych w Indiach. Dwa miesiące po rozpoczęciu działalności Orient Airways, powstało państwo Pakistan. Nadeszła wielka migracja, Orient Airways z pomocą brytyjskich BOAC, utworzyły połączenie lotnicze pomiędzy stolicą Indii - Delhi, a stolicą Pakistanu - Karaczi. Kolejnym krokiem w drodze do ustanowienia linii narodowymi, było przeniesienie siedziby z Kalkuty do Karaczi, jednocześnie rozpoczęto loty na trasie Karaczi-Dhaka. Z końcem 1949 roku we flocie znajdowało się już 10 maszyn DC-3 oraz 3 Convair 240.

Boeing 720 – mniejszy brat wersji 707. Różni się od niej zasięgiem (720 to liniowiec średniodystansowy, 707 lata na dłuższych trasach), ma mniejszą ładowność i jest lżejszy. Dla zaznaczenia znaczących zmian inżynieryjnych model ten otrzymał własne oznaczenie.Unia Europejska, UE – gospodarczo-polityczny związek 27 demokratycznych państw europejskich. Unia powstała 1 listopada 1993 roku – na mocy podpisanego 7 lutego 1992 traktatu z Maastricht – jako efekt wieloletniego procesu integracji politycznej, gospodarczej i społecznej. Korzenie współczesnej integracji europejskiej sięgają okresu powojennego i ograniczały się do 6 państw zachodnioeuropejskich. Państwa te tworzyły wiele form i mechanizmów współpracy, powoływały organizacje, instytucje i organy, których celem było wzmocnienie jedności między nimi. W 1993 nadrzędną wobec wszystkich poprzednich organizacji została Unia Europejska, sama otrzymując nieznaną wcześniej hybrydową formułę sui generis.

Orient Airways były prywatnymi liniami lotniczymi, co wiązało się z ograniczonym kapitałem oraz źródłami przychodów. Rząd Pakistanu zadecydował o utworzeniu linii lotniczych finansowanych z budżetu państwa i zaprosił Orient Airways do współpracy. W efekcie - 10 stycznia 1955 roku ogłoszono powstanie Pakistan International Airlines Corporation. Jeszcze tego samego roku rozpoczęto loty na trasie z Karaczi do Londynu, obsługiwanej przez trzy samoloty Lockheed L-1049C Super Constellation. W maju 1956 PIA zamówiły kolejne dwie maszyny Lockheed Constellation oraz pięć Vickers Viscount 815.

Dhaka (beng. ধাক Ḍhākā, wym. [ˈɖʱaka], ang. Dhaka, hist. Dacca, Dakka) – stolica Bangladeszu, licząca ok. 7 mln mieszkańców (zespół miejski prawie 12,8 mln). Główny ośrodek przemysłu odzieżowego, włókienniczego, spożywczego i metalurgicznego kraju, rynek handlu jutą, ryżem, nasionami roślin oleistych, cukrem i herbatą. Położona w delcie rzek Ganges i Brahmaputra. W kanale rzeki Dhaleswari, w sercu największego na świecie regionu uprawy juty. Dhaka słynie z rękodzielnictwa (tekstylia i wyroby z juty).Hawker Siddeley HS-121 Trident - trójsilnikowy samolot pasażerski krótkiego i średniego zasięgu, produkowany przez brytyjską firmą Hawker Siddeley. Został zaprojektowany według wymogów British European Airways. Samolot został oblatany w roku 1962, by dwa lata później wejść do regularnej służby w liniach lotniczych.
PIA Cargo

W 1960 roku PIA włączyły do swojej floty Boeinga 707 na trasie Londyn-Karaczi-Dhaka i tym samym stały się pierwszymi azjatyckimi liniami, które posiadały samolot odrzutowy. Zaledwie rok później, w 1961 uruchomiły połączenie lotnicze z Karaczi do Nowego Jorku. W tym czasie PIA zamówiły kolejne maszyny: Fokker F27, Boeing 720 i helikoptery Sikorsky S-61. Jeszcze tego samego roku jeden z samolotów Boeing 720 ustanowił rekord świata pokonując trasę z Londynu do Karaczi w czasie 6 godzin, 43 minut i 51 sekund. Po dziś dzień nikt nie pobił tego rekordu. W 1964 roku PIA zostały pierwszymi liniami lotniczymi z niekomunistycznego kraju, które latały do Chin. W latach 60. do floty Pakistan International Airways dołączyły również cztery maszyny Hawker Siddeley Trident, które zastąpiły nabyte kilka lat wcześniej Vickers Viscount 815.

Sikorsky SH-3 Sea King lub Sikorsky S-61 (z ang. „Król morza”) – amerykański dwusilnikowy, śmigłowiec wielozadaniowy konstrukcji Sikorsky Aircraft Corporation. Używany przez Marynarkę Wojenną Stanów Zjednoczonych i siły zbrojne wielu państw świata.Boeing 707 – samolot pasażerski, wąskokadłubowy, dalekiego zasięgu, produkowany przez firmę Boeing, w służbie od 1958 roku. Dzięki dużej prędkości, zasięgowi i liczbie miejsc odznaczał się dużą ekonomicznością w eksploatacji. Był pierwszym pasażerskim odrzutowcem, który odniósł sukces komercyjny. Ponadto, rodzina samolotów typu 707 położyła solidne podstawy pod długoletnią dominację firmy Boeing na rynku producentów samolotów pasażerskich. Został wyparty przez model 747.

W 1972 roku PIA podpisały porozumienie z jugosłowiańskimi liniami Jat Airways. W 1973 w skład floty weszły McDonnell Douglas DC-10 i pełniły służbę do pojawienia się Boeingów 707-300. Rok później, w 1974 PIA rozpoczęły loty cargo do Nowego Jorku pod nazwą Pakistan International Cargo. W 1975 roku wprowadzono nowe uniformy dla stewardes, ich projekt był wynikiem otwartego konkursu, którego zwycięzcą został sir Hardy Amies - projektant strojów Królowej Elżbiety II.

Fokker F27 Friendship – samolot pasażerski krótkiego i średniego zasięgu, produkowany w latach 1955-1987 przez holenderską firmę Fokker.Al Ajn – miasto na wschodzie Zjednoczonych Emiratów Arabskich, w emiracie Abu Zabi. Około 614,1 tys. mieszkańców - czwarte pod względem wielkości miasto kraju.

W 1976 roku we flocie PIA pojawiły się pierwsze Boeingi 747.

Lata 80. dla Pakistan International Airlines rozpoczęły się otwarciem centrum cargo w Karaczi oraz dostawą maszyny Airbus A300B4-203. W tym samym dziesięcioleciu linie zostały pierwszymi azjatyckimi liniami posiadającymi samoloty Boeing 737, a w 1989 roku za sterami maszyn PIA usiadły pierwsze kobiety.

W czerwcu 1991 roku do PIA dostarczono sześć samolotów typu Airbus A310-300. W 1992 ustanowiono połączenia z Taszkentem oraz Zurychem, a w 1994 dodano Dżakartę, Fudżajrę, Baku i Al-Ajn. W 1995 PIA otrzymały symulator lotu B747 oraz zakupiły używanego Airbusa A300 od Air France. Rok później do floty dołączył Tupolev Tu-154, który używany był jedynie przez krótki okres. W 1999 roku PIA wzięły w leasing cztery Boeingi 747-300 (od Cathay Pacific), które zastąpiły starzejące się B747-200M.

Pandemia COVID-19 – pandemia zakaźnej choroby COVID-19 wywoływanej przez koronawirusa SARS-CoV-2. Epidemia rozpoczęła się 17 listopada 2019 w mieście Wuhan, w prowincji Hubei w środkowych Chinach, a 11 marca 2020 została uznana przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) za pandemię. Vickers Viscount − brytyjski samolot pasażerski firmy Vickers produkowany w latach 1948-1964. Na pokład mógł zabrać do 75 pasażerów. Do napędu samolotu posłużyły 4 silniki turbośmigłowe. PLL LOT zakupiły w listopadzie 1962 roku 3 maszyny tej serii. Zarejestrowano je pod znakami SP-LVA, SP-LVB i SP-LVC. Dwie z nich uległy później katastrofom:

W lipcu 2002 PIA nabyły od Cathay Pacific sześć Boeingów 747-300 (pięć z nich wcześniej zostało wziętych w leasing), które obsługiwały trasy do Północnej Ameryki i Europy. W październiku 2002 zakupiono osiem maszyn typu Boeing 777 w trzech różnych wersjach (trzy 777-200ER, dwa 777-300LR i trzy 777-300ER). Jeden z nich, B777-300ER został później zaprezentowany na Air Show w Paryżu w 2005 roku. 3 listopada 2005 PIA podpisały kontrakt na dostawę siedmiu maszyn ATR 42-500, które zastąpiły wysłużone Fokkery F-27.

Boeing Company – amerykański koncern lotniczy, zbrojeniowy i kosmiczny z siedzibą w Chicago. Dwa najważniejsze działy stanowią:Kolkata lub Kalkuta (hindi कोलकाता, trl. Kolkātā, trb. Kolkata; bengali: কলকাতা, trl. Kolkatā, trb. Kolkata ang. Kolkata; do 2001 hindi कलकत्ता, trl. Kalkattā, trb. Kalkatta; ang. Calcutta – stare nazwy wciąż w powszechnym użyciu) – miasto w północno-wschodnich Indiach, w delcie Gangesu. 4 638 350 mieszkańców (2006); region metropolitalny 15,6 mln mieszkańców (2006). Stolica stanu Bengal Zachodni, wielki węzeł komunikacyjny i port morsko-rzeczny, wielki ośrodek przemysłowy, handlowy, naukowy i kulturalny w regionie. Liczne zabytki architektury pałacowej i świątynie hinduskie, a w leżącym w obrębie metropolii Howrah znajduje się najstarszy w Indiach ogród botaniczny. Czwarte co do wielkości miasto kraju.

5 marca 2007 Komisja Europejska zezwoliła PIA na loty do Europy jedynie ośmioma spośród 44 maszyn znajdujących się we flocie, wpisując jednocześnie linie na czarną listę przewoźników, mających całkowity lub częściowy zakaz lotów nad kontynentem europejskim. W wyniku kolejnych kontroli, 29 listopada 2007 Unia Europejska usunęła Pakistan International Airlines z czarnej listy.

Samolot odrzutowy, odrzutowiec – samolot, którego napęd stanowi jeden lub więcej silników odrzutowych lub silnik rakietowy. Ściślej rzecz biorąc silniki są najczęściej turboodrzutowymi albo turbowentylatorowymi. Samoloty te rozwijają znaczne prędkości, często poddźwiękowe, a nawet naddźwiękowe.Airbus A300 - szerokokadłubowy samolot pasażerski lub transportowy średniego i dalekiego zasięgu. Powstał w 1972 roku jako pierwszy na świecie dwu-silnikowy samolot szerokokadłubowy, jest pierwszym produktem Airbusa, europejskiego konsorcjum firm prowadzących badania nad aeronautyką, które dziś jest w pełni kontrolowane przez EADS. Airbus A300 może zabrać na pokład 266 pasażerów w układzie dwóch klas z maksymalnym zasięgiem 7500 km przy pełnym obciążeniu(w zależności od modelu).

W kwietniu 2009 zarząd zdecydował o wprowadzeniu długoterminowego planu rozwoju linii, zawierającego m.in. zakup samolotów Airbus A380.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Boeing 737 – najpopularniejszy na świecie wąskokadłubowy samolot pasażerski średniego zasięgu, produkowany w wielu wersjach od 1967 roku (obecna generacja od 1996) przez firmę Boeing w Stanach Zjednoczonych.
Stewardesa, steward (po polsku - konwojent pokładu samolotu) – osoba pracująca w samolotach i na statkach. Obsługa pasażerów jest jedynie drobnym elementem pracy stewardes, jednak z uwagi na to, iż jest to element najbardziej widoczny, zawód ten jest kojarzony bardziej z serwisem pokładowym niż z kwestią bezpieczeństwa i obsługi samolotu.
Europa – część świata (określana zwykle tradycyjnym, acz nieścisłym mianem kontynentu), leżąca na półkuli północnej, na pograniczu półkuli wschodniej i zachodniej, stanowiąca wraz z Azją kontynent Eurazję.
Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
Sittwe (birm.: စစ်တွေမြို့; wymowa birmańska: [sɪʔtwè mjo̰]; dawniej: Akyab, Akjab) – miasto w zachodniej Mjanmie, przy ujściu rzeki Kaladan do Zatoki Bengalskiej, stolica stanu Arakan (Rakhine). Sittwe zajmuje wyspę w obrębie estuarium powstałego przy wspólnym ujściu rzek Kaladan, Myu i Lemyo do Zatoki Bengalskiej. Około 181 tys. mieszkańców.
WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
Ameryka Północna – kontynent o powierzchni 24 242 000 km² (co stanowi 16,3% całkowitej powierzchni lądów na kuli ziemskiej), położony na półkulach: północnej i zachodniej. Do Ameryki Północnej należy Ameryka Środkowa.

Reklama