Paint Shop Pro

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paint Shop Pro (PSP) – edytor grafiki bitmapowej i wektorowej dla komputerów z systemem operacyjnym Microsoft Windows.

FTP, protokół transferu plików (ang. File Transfer Protocol) – protokół komunikacyjny typu klient-serwer wykorzystujący protokół TCP według modelu TCP/IP (krótko: połączenie TCP), umożliwiający dwukierunkowy transfer plików w układzie serwer FTP–klient FTP.Adobe Photoshop – rozbudowany program graficzny przeznaczony do tworzenia i obróbki grafiki rastrowej i jednocześnie flagowy produkt firmy Adobe Systems.

Stworzony przez firmę Jasc Software, stał się jednym z popularniejszych edytorów pod ten system. Obecnie producentem programu jest Corel, który przejął Jasc w październiku 2004.

Aplikacja jest udostępniana na zasadach licencji shareware. Po wykupieniu pełnej wersji zazwyczaj użytkownik dostaje aplikację Animation Shop, która poza współpracą z PSP nadaje się do tworzenia animacji.

W PSP można stworzyć nową grafikę jak i też obrabiać gotowy plik, a także poprawiać. Program ma dużą kolekcję pędzli (brush), kształtów figur a także wzorów do malowania (tzw. Picture Tubes) oraz gotowych efektów.

Animation Shop jest to program do tworzenia i optymalizacji animacji przeznaczonych na strony internetowe. Umożliwia tworzenie animowanych przycisków i bannerów, a także edycję gotowych animacji, i wstawianie efektów specjalnych. Obsługuje format GIF, AVI, FLI/FLS, a także AVI 24-bit dla animacji o wysokiej jakości.Grafika wektorowa (obiektowa) – jeden z dwóch podstawowych rodzajów grafiki komputerowej, w której obraz opisany jest za pomocą figur geometrycznych (w przypadku grafiki dwuwymiarowej) lub brył geometrycznych (w przypadku grafiki trójwymiarowej), umiejscowionych w matematycznie zdefiniowanym układzie współrzędnych, odpowiednio dwu- lub trójwymiarowym. Drugim z podstawowych typów grafiki komputerowej jest grafika rastrowa.

Wersje[ | edytuj kod]

Program był początkowo wydawany przez firmę JASC Software. Od października 2004 dalszym rozwojem PSP zajmuje się Corel.

Okres JASC: 1990-2004[ | edytuj kod]

W poniższej tabeli podane kursywą daty są szacowane na podstawie najwcześniejszych informacji z plików wysyłanych na serwery FTP należących do JASC lub Corela. Pozostałe daty pochodzą z informacji prasowych lub opublikowanych na stronie JASC Software.

GIMP (ang. GNU Image Manipulation Program) – bezpłatny, otwartoźródłowy program do edycji grafiki rastrowej. Pozwala na operacje takie jak m.in. retusz, skalowanie, rysowanie, dodawanie tekstu, umożliwiając pracę na warstwach i kanałach, dostosowywanie interfejsu czy tworzenie skryptów automatyzujących niektóre czynności.

Okres Corela: od 2004[ | edytuj kod]

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • GIMP
 • Photoshop
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Tech Specs. www.paintshoppro.com, © 2020. [dostęp 2020-07-26].
  2. Corel Acquires Jasc Software. Graphicssoft.about.com, 2004-10-14. [dostęp 2011-09-13]. [zarchiwizowane z tego adresu (2007-05-22)].
  3. Patches and Updates - Patches and Updates. Corel.com. [dostęp 2011-09-13].
  4. Corel Introduces Paint Shop Pro Photo X2 Ultimate Edition. Corel.com, 2008-09-09. [dostęp 2011-09-13].
  5. Photo editing software – Corel PaintShop Pro X4. Corel.com. [dostęp 2011-09-13].
  6. Corel: PaintShop Pro X4 vorgestellt - NETZWELT (niem.). Netzwelt.de, 1999-02-22. [dostęp 2011-09-13].
  7. PaintShop Pro X5 What's New. Corel.com. [dostęp 2012-09-30].
  Reklama