Pager

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Zdjęcie typowego pagera
Pager

Pager – bezprzewodowe, elektroniczne urządzenie pracujące w sieciach przywoławczych, używane do komunikowania się poprzez krótkie informacje tekstowe odczytywane z wyświetlacza.

Tranzystor – trójelektrodowy (rzadko czteroelektrodowy) półprzewodnikowy element elektroniczny, posiadający zdolność wzmacniania sygnału elektrycznego. Nazwa urządzenia wywodzi się od słów transkonduktancja (transconductance) z "półprzewodnikowym" przyrostkiem -stor jak w warystor (varistor).Telefon komórkowy, potocznie komórka — telefon działający w oparciu o telefonię komórkową, czyli urządzenie telekomunikacyjne umożliwiające swoim użytkownikom bezprzewodowe połączenia na obszarze złożonym z tzw. komórek.

Opis i funkcje[ | edytuj kod]

Podobnie jak telefon komórkowy, pager używa transmisji radiowych do komunikacji z centrami, różnica polega na sposobie transmisji. Duża część używanych pagerów nie jest w stanie wysyłać danych, a jedynie je odbierać. Tym samym pager nie może potwierdzić odebrania wiadomości do centrum. Aby zwiększyć skuteczność dostarczania wiadomości, wysyłana jest ona kilkakrotnie w coraz większych odstępach czasowych. Po odebraniu i wyświetleniu danej wiadomości pager ignoruje kolejne dostarczane kopie.

QWERTY – symboliczna nazwa układu liter do alfabetu podstawowego na klawiaturze maszyny do pisania i komputera, zaczerpnięta od pierwszych sześciu liter w szeregu pod rzędem cyfr, patrząc od lewej.Sieć przywoławcza (ang. paging) - obejmuje jednokierunkową, bezprzewodową łączność radiową umożliwiającą mobilnemu użytkownikowi wyposażonemu w niewielkie terminal odbiorczy (pager) otrzymywanie krótkich indywidualnych komunikatów przywoławczych. Standaryzacja wielu systemów doprowadziła do stworzenia miedzynarodowego standardu POCSAG, definiującego zasady sygnalizacji i kodowania w systemach przywoławczych.

Współcześnie znaczenie pagerów maleje, wciąż jednak używa się ich w miejscach, gdzie niedostępne są sieci komórkowe, bądź gdzie używanie telefonów komórkowych jest niewskazane lub zabronione.

Głównymi odbiorcami usług tego typu są szpitale, służby użyteczności publicznej, pogotowia ratunkowe czy służby techniczne nadzorujące pracę maszyn.

Aktualnie najpopularniejszym protokołem pagingowym jest POCSAG, lecz wiele współczesnych pagerów korzysta już z protokołu FLEX i ReFLEX opracowanego w połowie 1990 roku.

Wyświetlacz ciekłokrystaliczny, LCD (ang. Liquid Crystal Display) – urządzenie wyświetlające obraz, którego zasada działania oparta jest na zmianie polaryzacji światła na skutek zmian orientacji cząsteczek ciekłego kryształu pod wpływem przyłożonego pola elektrycznego.Nagroda Nobla – wyróżnienie przyznawane za wybitne osiągnięcia naukowe, literackie lub zasługi dla społeczeństw i ludzkości, ustanowione ostatnią wolą fundatora, szwedzkiego przemysłowca i wynalazcy dynamitu – Alfreda Nobla.

Pagery to urządzenia bardzo zróżnicowane. Od bardzo prostych i tanich po bardziej skomplikowane urządzenia łączności osobistej. Możemy podzielić je na osiem głównych kategorii:

 • Sygnalizatory tonowe są najprostszą formą przywoływania
 • Pagery głosowe/tonowe zapewniają możliwość wysłuchania nagranej wiadomości głosowej, gdy otrzymamy powiadomienie
 • Pagery numeryczne z wyświetlaczem LCD identyfikujące numer telefonu lub inną informację numeryczną (zazwyczaj do 10 znaków)
 • Alfanumeryczne pagery posiadające ekrany LCD z możliwością wyświetlania tekstu i ikon
 • Pagery z wbudowanym nadajnikiem umożliwiającym potwierdzanie odebrania wiadomości
 • Pagery dwukierunkowe z wbudowanymi klawiaturami QWERTY
 • Modemy jednokierunkowe z wbudowanymi odbiornikami przywoławczymi zdolnymi do podejmowania działań na podstawie wiadomości i danych, które otrzymają
 • Modemy dwukierunkowe z podobnymi możliwościami co jednokierunkowe z dodatkową możliwością przekazania swoich wiadomości i danych
 • FLEX – jednostronny protokół komunikacji cyfrowej wprowadzony przez firmę Motorola i użytkowany w wielu pagerach. Umożliwia on odbieranie przez bezprzewodowe urządzenia przenośne (pagery) połączeń nadawanych z centrali telekomunikacyjnej. Szybkość transmisji w tych protokołach wynosiła 1600, 3200 lub 6400 bit/s i wykorzystywała cyfrową modulację FSK.


  Podstrony: 1 [2] [3]
  Reklama