Padre (wyspa)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Padre (ang. Padre Island) – największa na świecie wyspa barierowa, zlokalizowana u wybrzeży amerykańskiego stanu Teksas, w zachodniej części Zatoki Meksykańskiej. Jest drugą pod względem wielkości wyspą kontynentalnej części Stanów Zjednoczonych (po Long Island). Nazwana została na cześć ojca (hiszp. padre) José Nicolás Ballíego, pierwszego misjonarza w hrabstwie Cameron. Jej długość przekracza 183 km, a szerokość waha się od kilkudziesięciu metrów do 3 km.

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Condo hotel (ang. condo hotel lub hotel-condo) – inwestycja dewelopersko-hotelarska / budynek stanowiący połącznie condominium (zbioru jednostek mieszkalnych) i hotelu. Najczęściej jest to obiekt z segmentu premium, kategoryzowany na 4-5 gwiazdek lub luksusowy tzw. holiday resort, czyli obiekt wakacyjny w miejscowości wypoczynkowej. Od typowego hotelu różni się sposobem użytkowania poszczególnych jednostek mieszkalnych oraz finansowania. Pierwsze konwersje w condo hotele miały miejsce w latach 50. w Miami Beach na Florydzie w USA. Pierwsze od podstaw, jak słynne Shelborne, Casablanca czy Alexander, powstawały również tam w latach 80. W Polsce w połowie pierwszej dekady XXI w., jak Dom Zdrojowy w Jastarni, Sand Hotel**** czy Marine Hotel***** w Kołobrzegu oraz odpowiednio deweloperów Inpro z Gdańska, Zdrojowa Invest z Kołobrzega, Condohotels z Ostródy a także Qualia Development z Warszawy, spółka należąca do PKO Banku Polskiego, którzy są liderami na tym rynku.

Ciągnie się łagodnym łukiem, od ujścia do Zatoki rzeki Rio Grande na południu, do miasta Corpus Christi na północy.

Od lądu stałego oddziela ją Laguna Madre, a łączą z wybrzeżem, przy dwóch krańcach, mosty drogowe. W łańcuchu wysp barierowych na północ od niej leży Mustang Island, a na południe Brazos Island. Padre zbudowana jest w całości z piasku i powstała w ciągu ostatnich kilku tysięcy lat. Od 1964 jest przedzielona na dwie części przez sztucznie zbudowany kanał. Około jedną trzecią powierzchni wyspy, jej środkową część, zajmuje Padre Island National Seashore. Chronione są miejsca lęgowe żółwia zatokowego.

South Padre Island – miasto w Stanach Zjednoczonych, w stanie Teksas, w hrabstwie Cameron, na wyspie South Padre Island, nad Zatoką Meksykańską. Zatoka Meksykańska (ang. Gulf of Mexico, hiszp. Golfo de México) – zatoka w zachodniej części Oceanu Atlantyckiego u wybrzeży Ameryki Północnej. Leży między półwyspami Jukatan i Floryda, od otwartego oceanu i Morza Karaibskiego ogradza ją wyspa Kuba. Z akwenem Morza Karaibskiego połączone jest przez Cieśninę Jukatańską, a z otwartym oceanem – Cieśniną Florydzką. Kraje leżące nad zatoką to Kuba, Meksyk i Stany Zjednoczone.

Na terenach nieobjętych ochroną znajdują się osiedla ludzkie, na południowym krańcu wyspy miejscowość South Padre Island, północny kraniec jest częścią miasta Corpus Christi. Ciepłe wody Zatoki Meksykańskiej przyciagają turystów, a obfitość ryb wędkarzy. Wyspa jest popularnym miejscem wakacyjnego i weekendowego wypoczynku. Powstało na niej wiele hoteli i condohoteli, zwłaszcza na jej północnym krańcu, w Corpus Christi.

Long Island - wyspa u wschodniego wybrzeża Stanów Zjednoczonych, częściowo położona w obrębie miasta Nowy Jork (dzielnice Brooklyn i Queens).Corpus Christi - miasto w południowej części Stanów Zjednoczonych, w stanie Teksas, w hrabstwie Nueces, nad Zatoką Meksykańską. Siedziba władz hrabstwa. Ma 279,2 tys. mieszkańców. Nazwa znaczy po łacinie Ciało Chrystusa.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Padre Island na The Texas Handbook Online
  • Warto wiedzieć że... beta

    Hrabstwo Cameron - hrabstwo położone w USA w stanie Teksas. Utworzone w 1848 r. Siedzibą hrabstwa jest miasto Brownsville.

    Reklama