Paddington (stacja metra)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Paddington – jedna z największych stacji metra londyńskiego, ósma w całej sieci pod względem rocznej liczby korzystających z niej pasażerów. Spotykają się na niej 4 linie: Bakerloo Line, Circle Line, District Line oraz Hammersmith & City Line.

Bakerloo Line – jedna z linii metra w Londynie, piąta pod względem długości w stolicy Anglii. Została uruchomiona w 1906 roku. Obecnie liczy 23,3 kilometry długości. Na jej trasie znajduje się 25 stacji, w tym 15 podziemnych i 10 naziemnych. Korzysta z niej ok. 96 mln pasażerów rocznie. Na mapach sieci metra tradycyjnie oznaczana jest kolorem brązowym. Słowo "Bakerloo" było początkowo przydomkiem, jaki linia zyskała tuż po swoim otwarciu. Jej oficjalna nazwa brzmiała wówczas Baker Street and Waterloo Railway. Potoczne określenie szybko stało się tak popularne, że linia wkrótce została przemianowana.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

Stacja składa się z trzech głównych części, z których każda posiada 2 perony. Dwie z nich znajdują się pod dworcem kolejowym Paddington Station. Pierwsza, płytsza, służy liniom Circle i District (zatrzymują się na tych samych peronach). Głębiej znajdują się perony linii Bakerloo. Obie te części połączone są przejściami podziemnymi zarówno między sobą, jak i z dworcem kolejowym. Trzecia część stacji, służąca linii Hammersmith & City, znajduje się na powierzchni, a jej perony położone są tuż obok peronów kolejowych, na tym samym poziomie.

District Line – jedna z linii metra w Londynie, oznaczana kolorem zielonym. Składa się z linii głównej oraz 5 odgałęzień. Na jej trasie znajduje się 60 stacji, w tym 25 podziemnych. Łączna długość linii wynosi 64 kilometry. Linia powstała w 1868 (choć od tego czasu jej trasa ulegała wielokrotnym korektom), obecnie korzysta z niej ok. 173 milionów osób rocznie.

W roku 2007 z całego kompleksu skorzystało ok. 37,2 mln pasażerów.

  • Paddington Circle-District station.jpg
  • Paddington Bakerloo Line escalators.jpg
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. Schemat sieci metra w Londynie [dostęp 2010-12-01].
    2. Transport for London [dostęp 26.08.2008].
    Reklama