PLMN

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

PLMN (ang. public land mobile network, publiczna sieć naziemnej łączności ruchomej) – sieć telefonii mobilnej ustanowiona i zarządzana przez operatora telekomunikacyjnego, oferującego usługi w publicznej ofercie na pewnym obszarze, zazwyczaj znajdującym się na terenie jednego kraju.

GSM (ang. Global System for Mobile Communications, pierwotnie Groupe Spécial Mobile) – najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej (w drugim kwartale 2010 78% połączeń w sieciach komórkowych na całym świecie wykonano dzięki tej technologii). Sieci oparte na tym systemie oferują usługi związane z transmisją głosu, danych (na przykład dostęp do Internetu) i wiadomości w formie tekstowej lub multimedialnej.cdmaOne – standard telefonii komórkowej drugiej generacji wykorzystujący technologię CDMA jako metodę bezprzewodowego dostępu do sieci. Sieci oparte na tym standardzie nazywane są też sieciami IS-95, lub po prostu sieciami CDMA.

Przykłady sieci PLMN[ | edytuj kod]

Przykładem mogą być sieci w standardzie NMT, GSM, UMTS, IS-95 (popularnie nazywanymi sieciami CDMA) lub popularnym w Japonii PDC, których operatorzy oferują subskrypcje dla ludności na terenie, na którym otrzymali koncesję na świadczenie usług telekomunikacyjnych. Jako PLMN nie można traktować sieci w standardzie TETRA, gdyż mimo zapewnianej mobilności użytkownika przeznaczone są tylko dla odpowiednich służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa.

TETRA (ang. TErrestrial Trunked Radio (dawniej TransEuropean Trunked Radio)) – stworzony przez Europejski Instytut Norm Telekomunikacyjnych (ETSI) otwarty standard cyfrowej radiotelefonicznej łączności dyspozytorskiej (trankingowej), powstały z przeznaczeniem zwłaszcza dla służb bezpieczeństwa publicznego i ratownictwa.Telekomunikacja – dziedzina techniki i nauki, zajmująca się transmisją wszelkiego rodzaju informacji na odległość. Obejmuje również sposoby przetwarzania tych informacji, kodowanie, sprzęt telekomunikacyjny, teorie propagacji, sieci telekomunikacyjne i wiele innych zagadnień. Obecnie telekomunikacja w coraz większym stopniu zależy od rozwiązań informatycznych i zaczyna odgrywać coraz większe znaczenie w sieciach komputerowych. Wykonywana jest przy użyciu środków łączności.

Dodatkowa terminologia[ | edytuj kod]

W scenariuszach opisujących obsługę połączeń wykonywanych przez użytkowników sieci PLMN używa się czasami dodatkowych oznaczeń:

  • HPLMN – home PLMN, macierzysta sieć abonenta,
  • VPLMN – visited PLMN, sieć w której aktualnie znajduje się abonent (może to być jego macierzysta sieć, lub należąca do innego operatora, gdy abonent znajduje się w roamingu),
  • IPLMN – interrogating PLMN, sieć wysyłająca zapytanie do home location register (przechowującego dane abonenta). Zazwyczaj IPLMN jest tożsama z HPLMN.
  • Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Specyfikacja 3GPP TS 21.905 Vocabulary for 3GPP Specifications
  • Specyfikacja 3GPP TS 23.078 Customised Applications for Mobile network Enhanced Logic (CAMEL) Phase 4; Stage 2
  • Home Location Register, HLR (ang.) – Rejestr Abonentów Macierzystych – element infrastruktury telekomunikacyjnej, używany w sieciach telefonii komórkowej do przechowywania informacji o abonentach, które mogą przydać się podczas zestawiania i obsługi połączeń. Home Location Register przechowuje dane należące tylko do abonentów macierzystej sieci. Poza funkcjonalnością bazodanową, HLR oferuje również aplikacje zawierające logikę biorącą udział w komutacji łączy i pakietów.
    Reklama