P4

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

P4 Spółka z o.o. – operator sieci Play.

Tollerton Investments Limited - spółka kontrolowana przez greckiego biznesmena Panosa Germanosa. Jej siedziba znajduje się na Cyprze. Tollerton jest w posiadaniu pakietu 50,3% udziałów spółki P4, operatora sieci komórkowej Play. Spółka ta była wcześniej właścicielem polskich sklepów sieci Germanos, zanim zostały one przekonwertowane na salony sieci Play.3rd Generation Partnership Project (3GPP) - wspólny projekt kilku organizacji standaryzacyjnych mający na celu rozwój systemów telefonii komórkowej trzeciej generacji 3G.

Historia[ | edytuj kod]

Spółka wcześniej znana jako Netia Mobile, zmieniła nazwę na P4 z dniem 13 października 2005 roku.

Planowane na koniec 2006 r. rozpoczęcie działalności operacyjnej zostało przesunięte na pierwszy kwartał 2007 r. Powodem były problemy w otrzymaniu dostatecznej liczby pozwoleń na budowę stacji bazowych. W 2006 spółka posiadała 36 pozwoleń zamiast planowanych ok. 600 własnych stacji bazowych niezbędnych do uruchomienia sieci. W związku z tym operator złożył wniosek do Prezesa UKE o przedłużenie terminu wypełnienia zobowiązań przetargowych.

HSDPA (ang. High Speed Downlink Packet Access) – technologia używana w sieciach komórkowych budowanych w standardzie UMTS umożliwiająca przesyłanie danych z sieci w stronę terminala z teoretyczną przepływnością 21,6 Mbit/s (jest to wartość maksymalna, występująca tylko w niektórych sieciach). Jako pierwszy usługi na bazie HSDPA zaoferowała swoim abonentom amerykańska firma Cingular Wireless na przełomie roku 2005/2006. W lutym 2008 na świecie było już 174 sieci (w 76 krajach), w których można używać tej technologii.UMTS (ang. Universal Mobile Telecommunications System, pol. Uniwersalny System Telekomunikacji Ruchomej) – najpopularniejszy obecnie standard telefonii komórkowej trzeciej generacji.

31 stycznia 2007 P4 przejęła spółkę „Germanos Polska” z siecią niemal 300 punktów sprzedaży w całym kraju.

22 lutego 2008 roku Netia zawarła umowę sprzedaży 23,4% udziałów w P4 na rzecz Tollerton Investments Limited i Novator Telecom Poland S.a.r.l. za 130 mln euro. Tym samym wycofała się z inwestycji w tego operatora komórkowego. W rezultacie negocjacji, Netia SA, Tollerton i Novator podpisały wiążącą umowę, na mocy której spółka zależna Netia UMCS S.K.A. (wcześniej Netia Mobile) zgodziła się sprzedać 1605 udziałów w P4 na rzecz Tollerton (stanowiły 3% udziałów w kapitale zakładowym P4) i 10 914 udziałów w P4 na rzecz Novator (20,4%).

Novator Telecom Poland - firma kontrolowana przez islandzkiego miliardera Thora Björgólfssona. Firma ta posiada 49,7% udziałów czwartego operatora w Polsce sieci UMTS - P4.Netia SA – operator telekomunikacyjny, dostawca usług telewizyjnych, internetu stacjonarnego oraz mobilnego, a także telefonii stacjonarnej. Spółka publiczna notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie. Akcje Netii od 23 września 2013 r. wchodzą w skład notowanego na GPW indeksu WIG30. Prezesem zarządu Netii SA jest Mirosław Godlewski.

W październiku 2013 liczba aktywnych kart SIM w Play przekroczyła 10 milionów, z czego 44% należy do właścicieli abonamentów.

P4 zostało kupione przez operatora francuskiego iliad w 2020 roku.

Podstrony: 1 [2] [3]
Warto wiedzieć że... beta

Operatorom telefonii komórkowej w Polsce przyznawano prefiksy numerów. Najstarszymi prefiksami są: 90 (od 1992 r. dla analogowej sieci komórkowej w systemie NMT, później zmieniony na 690 (PTK Centertel), 601 (Polkomtel – od 1996 r.) i 602 (Polska Telefonia Cyfrowa – od 1996 r.) oraz 501 (PTK Centertel – od 1998 r.).
Germanos – sieć sklepów należąca do grupy Germanos, której obecnym właścicielem jest operator greckiej sieci Cosmote. Sklepy oferują produkty z branży elektronicznej, w szczególności telefonii mobilnej. Sieć ma swoje sklepy w Bułgarii, Macedonii, Grecji, Rumunii, na Cyprze i Ukrainie. Nazwa grupy i sieci sklepów pochodzi od nazwiska ich założyciela, greckiego biznesmena Panosa Germanosa.
Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.
Urząd Komunikacji Elektronicznej (UKE) – urząd administracji rządowej, obsługujący Prezesa Urzędu Komunikacji Elektronicznej, będącego organem regulacyjnym w dziedzinie rynku usług telekomunikacyjnych i pocztowych.
Telefonia komórkowa trzeciej generacji (3G) – telefoniczna sieć cyfrowa telefonii komórkowej bazująca na rozwiniętych w stosunku do 2.5G standardach i trzeciej generacji rodziny standardów IMT-2000. Dzięki poszerzonej pojemności sieci umożliwia ona wprowadzenie dodatkowych usług wykorzystujących transmisję wideo oraz transmisję pakietową (komutacje pakietów).
Sieć szkieletowa (ang. backbone network) – sieć telekomunikacyjna, w tym sieć komputerowa, przez którą przesyłana jest największa liczba informacji. Łączy zwykle mniejsze sieci (sieci lokalne), grupy robocze, przełączniki, sieci rozległe. Urządzenia wchodzące w strukturę sieci szkieletowej z reguły odpowiedzialne są za funkcjonowanie całej sieci na określonym obszarze.
Huawei Technologies Co. Ltd. (chin. 华为技术有限公司, Huáwei Jìshù Yǒuxiàn Gōngsī) – chiński koncern, specjalizujący się w produkcji urządzeń i rozwiązań telekomunikacyjnych, a także informatycznych, założony w 1988 roku. Znak 华 oznacza zarówno "chiński" jak i "znakomity", "wspaniały". Założycielem oraz prezesem firmy jest Ren Zhengfei. Siedzibą firmy jest Shenzhen, w prowincji Guangdong, w Chinach. Firma posiada również swoje ośrodki badawcze w następujących miastach Pekin, Chengdu, Nankin, Szanghaj, Hangzhou, Shenzhen, Wuhan, Xi’an, Ottawa, Bangalore, Dżakarta, Meksyk (miasto), Wijchen, Karaczi, Lahaur, Ferbane, Moskwa; Sztokholm, Stambuł, Dallas, Dolina Krzemowa.

Reklama