• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Owyhee - rzeka

  Przeczytaj także...
  Hawajczycy - rdzenni mieszkańcy Hawajów, pochodzenia polinezyjskiego. Komunikują się w języku angielskim oraz języku kreolskim. Język hawajski, który był pierwotnym językiem Hawajczyków jest praktycznie językiem wymarłym, gdyż posługuje się nim nie więcej niż 1000 osób.Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.
  Dzicz (pustkowie, dawniej puszcza lub pustynia, ang wilderness, fr, naturalité, niem. wildnes) − każde środowisko naturalne na Ziemi w mało znaczącym stopniu naruszone przez działność człowieka, lub też ostatnie nietknięte obszary naszej planety, nad którymi ludzie nie sprawują kontroli, nie budują osiedli, dróg i linii przesyłowych. Obszary te są ważne dla przetrwania niektórych gatunków roślin i zwierząt oraz dla prowadzenia badań botanicznych, zoologicznych i ekologicznych. Pustkowia te dają schronienie dzikim roślinom i zwierzętom, które nie przetrwałyby w ogrodach zoologicznych, parkach bądź ogrodach dendrologicznych.

  Owyhee (ang. Owyhee River) – rzeka w Stanach Zjednoczonych, w stanach Nevada, Idaho i Oregon, dopływ rzeki Snake. Długość rzeki wynosi 557 km.

  Źródła rzeki znajdują się w hrabstwie Elko, w Nevadzie, na wysokości około 2100 m n.p.m. Rzeka płynie w kierunku północno-zachodnim, przepływając przez hrabstwa Owyhee (Idaho) i Malheur (Oregon). W dolnym biegu skręca na północny wschód i przepływa przez sztuczne jezioro Owyhee (utworzone w 1932 roku). Owyhee uchodzi do rzeki Snake, u styku hrabstw Malheur i Canyon, na południe od miasta Nyssa, na wysokości 666 m n.p.m. Rzeka płynie przez tereny dzikie, na znacznej długości objęte ochroną, tworzy kanion.

  Hrabstwo Owyhee (ang. Owyhee County) – hrabstwo w stanie Idaho w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 7696,71 mil² (19 934,39 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 11 223 mieszkańców. Jego siedzibą administracyjną jest Murphy.Snake – rzeka w Ameryce Północnej, w zachodniej części Stanów Zjednoczonych, największy dopływ Kolumbii. Długość 1674 km. Ma swój początek na terenie Parku Narodowego Yellowstone (Wyoming), a nastepnie przepływa przez stany Idaho, Oregon i Waszyngton.

  Nazwa rzeki upamiętnia trzech Hawajczyków, którzy zginęli w jej pobliżu w 1819 roku („Owyhee” to dawna angielska pisownia słowa Hawaje).

  Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Owyhee River (ang.). Britannica.com. [dostęp 2019-01-05].
  2. Owyhee River (ang.). Geographic Names Information System (GNIS). [dostęp 2019-01-05].
  3. TopoView (ang.). U.S. Geological Survey. [dostęp 2019-01-05].
  Hrabstwo Elko – hrabstwo w północno-wschodniej części stanu Nevada. W roku 2000 liczba ludności wynosiła 45 291. Stolicą jest Elko.Przełom – odcinek doliny rzecznej o wąskim dnie i stromych zboczach, w którym ciek (rzeka) pokonuje przeszkodę obecną na jej drodze (np. pasmo górskie lub inna wypukłość terenu)
  Warto wiedzieć że... beta

  Nyssa – miasto w USA, we wschodniej części stanu Oregon, w hrabstwie Malheur. Ludność — 3163 mieszkańców (2000)..
  Hrabstwo Malheur (ang. Malheur County) – hrabstwo w stanie Oregon w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 9929,99 mil² (25 718,55 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 30 745 mieszkańców.
  Hrabstwo Canyon (ang. Canyon County) – hrabstwo w stanie Idaho w Stanach Zjednoczonych. Obszar całkowity hrabstwa obejmuje powierzchnię 603,51 mil² (1563,08 km²). Według szacunków United States Census Bureau w roku 2009 miało 186 615 mieszkańców. Jego siedzibą administracyjną jest Caldwell.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.891 sek.