• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Owca domowa  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5
  Przeczytaj także...
  Owca żelaźnieńska – polska rasa owcy domowej wyhodowana przez Adama Skoczylasa i Stanisława Jankowskiego w Rolniczym Zakładzie Doświadczalnym w Żelaznej, należącym do SGGW w Warszawie.{{Państwo infobox}} Nieznane pola: "gęstość_miejsce", "data2", "wydarzenie4", "język_używany", "data3", "wydarzenie1", "data1", "wydarzenie3", "wydarzenie2" oraz "data4".


  Podstrony: [1] [2] [3] [4] 5  w oparciu o Wikipedię (licencja GFDL, CC-BY-SA 3.0, autorzy, historia, edycja)

  Warto wiedzieć że... beta

  Wielka Brytania, Zjednoczone Królestwo (ang. United Kingdom), Zjednoczone Królestwo Wielkiej Brytanii i Irlandii Północnej (ang. United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland) – unitarne państwo wyspiarskie położone w Europie Zachodniej. W skład Wielkiej Brytanii wchodzą: Anglia, Walia i Szkocja położone na wyspie Wielka Brytania oraz Irlandia Północna leżąca w północnej części wyspy Irlandia. Na wyspie tej znajduje się jedyna granica lądowa Zjednoczonego Królestwa z innym państwem – Irlandią. Poza nią, Wielka Brytania otoczona jest przez Ocean Atlantycki na zachodzie i północy, Morze Północne na wschodzie, kanał La Manche na południu i Morze Irlandzkie na zachodzie.
  Owca kamieniecka – polska rasa owcy domowej. Jest to rasa długowełnista o użytkowości wełnisto-mięsnej i wełnisto-plennej.
  Hodowla – zespół zabiegów i procesów w wytwarzanych sztucznie optymalnych warunkach dla rozwoju hodowanego zwierzęcia bądź rośliny, mający na celu otrzymanie w warunkach stworzonych przez człowieka organizmów żywych (np. doświadczalnych w nauce).
  Berrichone du Cher – francuska rasa owcy domowej, o użytkowości mięsno-wełnistej, wyhodowana na bazie importowanej w XVIII w. do Francji rasy Berry-Merinos. W końcu XIX wieku owce te pokrywano trykami rasy Dishley-Leicester i prowadzono selekcję w celu ustalenia jednolitych cech rasy. Wykorzystywana jest w programach krzyżowania towarowego. W przeciwieństwie do owiec rasy Île-de-France nadaje się bardziej do chowu pastwiskowego.
  Lajny, Leine) – niemiecka rasa owcy domowej, przystosowana do chowu pastwiskowego. Pierwotnie owce tej rasy wypasano w dużych stadach na ubogich pastwiskach położonych na zboczach doliny rzeki Leine. Owce tej rasy charakteryzuje odporność na surowe warunki środowiskowe i mniejsze wymagania pokarmowe. Owce rasy lajn były przystosowane do dalekich wędrówek, jednak z czasem forma wypasu wędrownego zanikała, na rzecz wypasania na średniej jakości pastwiskach kwaterowych oraz ugorach. Stada owiec rasy lajn, wykorzystuje się też dla konserwacji grobli okalających zbiorniki retencyjne (silne udeptywanie i przygryzanie sprzyja zagęszczeniu trawy i gruntu, co zapobiega uszkodzeniom grobli) oraz do dla ochrony i pielęgnacji krajobrazu (szczególnie na pastwiskach śródleśnych).
  Samiec (organizm męski, ♂) – określenie osobnika płci męskiej, to znaczy takiego organizmu zwierzęcego, który wytwarza komórki spermy, w których znajdują się komórki rozrodcze nazywane plemnikami. Komórki spermy definiowane są jako mniejsze gamety, podczas gdy większe gamety są wytwarzane przez samicę (organizm żeński).
  Owca fryzyjska – rasa owcy domowej o użytkowości mleczno – wełnistej, charakteryzująca się wysoką plennością. Owce tej rasy pochodzą z Fryzji, gdzie były wypasane na obfitych pastwiskach. Intensywne żywienie sprzyjało utrwaleniu się wysokiej frekwencji genów odpowiedzialnych za dużą masę ciała i mleczność. Wydajność mleczna owiec fryzyjskich (po uwzględnieniu proporcji masy ciała) jest zbliżona do wydajności bydła mlecznego. Owce fryzyjskie wykorzystywane są często w programach wielostopniowego krzyżowania towarowego jako rasa mateczna, dobrze odchowująca liczne potomstwo. Aby uzyskać prawidłową mięsność jagniąt, owce fryzyjskie kryje się trykami ras typowo mięsnych.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.026 sek.