Ourea

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ourea, Ouros, Oros (gr. Ουρεα, Ουρος, Ορος, łac. Mons, Montanus, Numina Montanum) – w mitologii greckiej bogowie i uosobienia gór zaliczane do pierwotnej grupy bogów Protogenoi. Ourea byli synami Gai. Przedstawiano ich czasami jako brodatych starców wznoszących swoje skaliste szczyty.

Athos (gr. Άγιο(v) Όρος, Ágio(n) Óros, "Święta Góra") – szczyt w północno-wschodniej Grecji, na półwyspie Półwyspie Chalcydyckim. Leży na terytorium Autonomicznej Republiki Góry Athos, posiadającej w Grecji status administracyjny analogiczny do województwa i także, zazwyczaj, w języku greckim określanej mianem Agion Oros.Mitologia grecka – zbiór mitów przekazywanych przez starożytną grecką tradycję opowieści o bogach i herosach, wyjaśniających miejsce człowieka w świecie, oraz samo funkcjonowanie świata, jego stworzenie i historię. Z mitologii czerpano wiedzę na temat świata i rozwijano na tej podstawie normy etyczne wyznaczające miejsce człowieka w ustalonym porządku świata. Wiedza płynąca z mitów nie stanowiła jednak nigdy "prawdy objawionej" i otwarta była na dyskurs, polemikę i krytykę. Sama zaś starożytna religia grecka, chociaż nie sposób o niej mówić w oderwaniu od mitologii będącej jej elementarną częścią składową, opierała się w znacznym stopniu na ortopraksji (jedności praktyk religijnych), nie zaś ortodoksji (jedności poglądów).

Do Ourea należą: Etna, Athos, Helikon, Kithairon, Nysos, Olimp (bóg góry w Grecji), Olimp (bóg góry w Turcji), Oreios, Parnes oraz Tmolos.

Łacina, język łaciński (łac. lingua Latina, Latinus sermo) – język indoeuropejski z podgrupy latynofaliskiej języków italskich, wywodzący się z Lacjum (łac. Latium), krainy w starożytnej Italii, na północnym skraju której znajduje się Rzym.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Ourea, theoi.com (ang.)
  • Reklama