Oulujoki

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Wiadukt Vaalankurkku nad rzeką Oulujoki
Elektrownia wodna Merikoski w Oulu

Oulujoki (szw. Ule älv) – rzeka w Finlandii przepływająca przez regiony Kainuu i Ostrobotnia Północna.

Kainuu (szw. Kajanaland) – region administracyjny (maakunta) we wschodniej Finlandii. Do 2009 w granicach byłej prowincji Oulu. Graniczy z regionami Ostrobotnia Północna, Sawonia Północna i Karelia Północna oraz z Rosją. Siedzibą władz regionu jest Kajaani.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Jej źródła znajdują się w jeziorze Oulujärvi, a dorzecze pokrywa znaczną część prowincji Kainuu. Ujście do Bałtyku znajduje się w Oulu. Przy ujściu położony jest port.

Elektrownie wodne na rzece Oulujoki[ | edytuj kod]

Prace regulacyjne rozpoczęto na Oulujoki w latach 40. XX wieku, głównie w celu pozyskiwania energii, ale również w celu ochrony przed powodziami. Obecnie na rzece działa 18 elektrowni wodnych o łącznej mocy powyżej 550 MW, produkujących 2500 GWh.

Kilowatogodzina (symbol: kWh ) - jednostka pracy, energii oraz ciepła. 1 kWh odpowiada ilości energii, jaką zużywa przez godzinę urządzenie o mocy 1000 watów, czyli jednego kilowata. To jednostka wielokrotna jednostki energii - watosekundy (czyli dżula) w układzie SI.Oulu (szw. Uleåborg, rus. О́улу) - miasto w zachodniej Finlandii, od 1776 do 2009 stolica prowincji Oulu. Leży nad Zatoką Botnicką przy ujściu rzeki Oulujoki. Największe miasto leżące poza Finlandią Południową, centrum regionalne o dużym znaczeniu, szóste pod względem liczby ludności miasto Finlandii. Liczba ludności wynosi 141 962 osób. Miasto zajmuje powierzchnię 1 511,3 km², z czego 1 409,8 km² to ląd, a 101,5 km² woda.

Zobacz też[ | edytuj kod]

 • Rzeki Europy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Oulujoki-case study – first phase/third milestone. Oulu: Finnish Environment Institute (SYKE), 2006, s. 4.
  2. Finland utility awards rehab contracts for 31-MW Seitenoikea (ang.). W: HydroWorld.com [on-line]. 2007-05-04. [dostęp 2017-03-08]. [zarchiwizowane z tego adresu (2017-03-09)].
  3. The town and the river (ang.). Oulun kaupungin opetustoimi. [dostęp 2010-10-01]. [zarchiwizowane z tego adresu (2010-08-22)].
  Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Morze Bałtyckie, Bałtyk (łac. balteus — pas. Nazwa Bałtyku pojawia się po raz pierwszy u Adama z Bremy) – płytkie morze śródlądowe na szelfie kontynentalnym w północnej Europie. Połączone z Morzem Północnym przez Cieśniny Duńskie (Sund, Mały i Wielki Bełt) oraz Kattegat i Skagerrak. Za zachodnią granicę Bałtyku właściwego przyjmuje się cieśninę Sund i próg podwodny ciągnący się na głębokości 18–20 m od przylądka Gedser (wyspa Falster) do przylądka Darßer Ort (Darß); na zachód od tej linii znajduje się akwen Bałtyku Zachodniego o powierzchni ok. 8000 km² nazywany przez Niemców także Ostsee; akwen ten obejmuje m.in. część wód Cieśnin Duńskich (oprócz Małego i Wielkiego Bełtu) a także mniejsze: Alsenbelt, Fehmarnbelt, Langelandsbælt.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ostrobotnia Północna (fiń. Pohjois-Pohjanmaa, szw. Norra Österbotten) – region (fiń. maakunta, szw. landskap) w Finlandii, jeden z dwóch (obok Kainuu) powstałych w 2009 roku z prowincji Oulu.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.

  Reklama