Ouham

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Ouhamrzeka w środkowej Afryce, w Republice Środkowoafrykańskiej i Czadzie.

Rzeka – naturalny, powierzchniowy ciek płynący w wyżłobionym przez erozję rzeczną korycie, okresowo zalewający dolinę rzeczną. W Polsce przyjmuje się, że rzekę stanowi ciek o powierzchni dorzecza powyżej 100 km².Czad, Republika Czadu (fr. Tchad, République du Tchad, arab. جمهوريّة تشاد [Jumhuriyat Tashad]) – państwo śródlądowe w środkowej Afryce. Graniczy od północy z Libią, od wschodu z Sudanem, od południa z Republiką Środkowoafrykańską, od południowego zachodu z Kamerunem i Nigerią, a od zachodu z Nigrem.

Źródła rzeki znajdują się na wyżynie w zachodniej części Republiki Środkowoafrykańskiej. Rzeka początkowo płynie w kierunku wschodnim, po czym skręca na północ i wpływa na terytorium Czadu, gdzie znana jest jako Baḥr Sara. Rzeka uchodzi do rzeki Szari, na północ od miasta Sarh.

Republika Środkowoafrykańska (franc. République centrafricaine) – państwo w środkowej Afryce, w dorzeczach rzek Konga i Szari, graniczące z Kamerunem, Czadem, Sudanem, Sudanem Południowym, Demokratyczną Republiką Konga i Kongiem.

Rzeka ma długość 676 km i jest żeglowna w dolnym biegu.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Ouham River (ang.). Britannica Online Encyclopedia. [dostęp 2010-12-03].

  • Reklama