Otto Wittelsbach (Pfalz-Mosbach)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otto Wittelsbach (ur. 24 sierpnia 1390 w Mosbach, zm. 5 lipca 1461 w Reichenbach) – palatyn i książę PalatynatuMosbach. Syn króla Niemiec Ruprechta i Elżbiety Hohenzollern.

Augsburg – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Szwabia, regionu Augsburg oraz powiatu Augsburg, chociaż do niego nie należy. Leży nad rzekami Lech i Wertach, na przedgórzu alpejskim na wysokości 494 m n.p.m.Mosbach – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Badenia-Wirtembergia, w rejencji Karlsruhe, w regionie Rhein-Neckar, siedziba powiatu Neckar-Odenwald, oraz wspólnoty administracyjnej Mosbach. Leży nad Neckar, ok. 50 km na południowy wschód od Mannheim, przy drogach krajowych B37, B292 i linii kolejowej Stuttgart-Heilbronn-Mannheim.

Po śmierci Ruprechta w 1410 roku Palatynat został podzielony pomiędzy czterech jego synów. Najstarszy z nich Ludwik otrzymał największą część, jak również tytuł elektora oraz zwierzchnictwo nad pozostałymi członkami rodziny. Jan otrzymał część Górnego Palatynatu ze stolicą w Neumarkt in der Oberpfalz. Stefan otrzymał Palatynat–Simmern/HunsrückZweibrücken. Najmłodszy z braci Otto otrzymał tereny Palatynatu-Mosbach.

Jan Wittelsbach (ur. 1383 w Neunburg vorm Wald, zm. 14 marca 1443 Kastl) – palatyn i książę Palatynatu – Neumarkt in der Oberpfalz. Syn króla Niemiec Ruprechta i Elżbiety Hohenzollern.Zweibrücken (fr. Deux-Ponts; łac. Bipontum; palat. Zweebrigge) - miasto na prawach powiatu w zachodnich Niemczech, w kraju związkowym Nadrenia-Palatynat (niem. Rheinland-Pfalz). Siedziba gminy związkowej Zweibrücken-Land i sądu (Oberlandgericht) dla Nadrenii-Palatynatu.

W 1430 roku Otto ożenił się z Elżbietą Wittelsbach (1413-1444), księżniczką pochodzącą z linii Bawaria-Landshut. Para miała 9 dzieci:

 • Małgorzata (1432-1454) – żona hrabiego Reinharda III von Hanau
 • Amalia (1433-1454) – żona hrabiego Filipa Rieneck-Grünsfeld
 • Otto II (1435-1499) – książę Palatyntu-Mosbach
 • Ruprecht (1437-1465) – biskup Ratyzbony
 • Dorota (1439-1482) – przeorysza klasztoru Liebenau
 • Albrecht (1440-1506) – biskup Strasburga
 • Anna (ur. 1441) – przeorysza klasztoru Hochheim
 • Jan (1443-1486) – proboszcz katedry w Moguncji, Spirze, Augsburgu
 • Barbara (1444-1486) – zakonnica w klasztorze Liebenau.
 • Gdy w 1448 roku zmarł bratanek Ottona Krzysztof Bawarski, do którego należały tereny PalatynatuNeumarkt in der Oberpfalz, Otto przejął te tereny. Po podróży do Ziemi Świętej brat Ottona, elektor Palatynatu Ludwik III Wittelsbach był niezdolny do sprawowania władzy w wyniku choroby, w jego imieniu władzę sprawował Otto, był on również regentem po śmierci Ludwika III (1436 r.), do czasu uzyskania pełnoletniości przez Ludwika IV. W 1460 roku również Otto udał się na pielgrzymkę do Ziemi Świętej.

  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Zakonnica – według kan. 207 § 2. spośród duchownych i świeckich osób wywodzą się wierni, którzy profesją rad ewangelicznych, przez śluby lub inne święte więzy, przez Kościół uznane i zatwierdzone, w sposób szczególny poświęcają się Bogu a także pomagają w zbawczej misji Kościoła. Ich stan, choć nie odnosi się do hierarchicznej struktury Kościoła, jednak należy do jego życia i świętości.
  Warto wiedzieć że... beta

  Ratyzbona (niem. Regensburg, baw. Rengschburg, czes. Řezno) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górny Palatynat, regionu Ratyzbona oraz powiatu Ratyzbona. Leży nad Dunajem. Polska nazwa miasta wywodzi się z pradawnej nazwy celtyckiej Radasbona poprzez łacińską nazwę Ratisbona.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Elżbieta Hohenzollern, Elżbieta Norymberska (ur. 1358, zm. 26 lipca 1411 w Heidelbergu) – królowa Niemiec, córka burgrabiego Norymbergi Fryderyka V Hohenzollerna i Elżbiety, córki margrabiego Miśni Fryderyka II Poważnego.
  Ruprecht III Wittelsbach (ur. 5 maja 1352 Amberg - zm. 18 maja 1410) – elektor Palatynatu 1398-1410, król niemiecki 1400-1410.
  Neumarkt in der Oberpfalz, Neumarkt i.d.OPf. (baw. Neimack, Neimoarkt) – miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, w rejencji Górny Palatynat, w regionie Ratyzbona, siedziba powiatu Neumarkt in der Oberpfalz oraz wspólnoty administracyjnej Neumarkt in der Oberpfalz, do której jednak nie należy. Leży nad rzeką Schwarzach, przy autostradzie A3, drodze B8, B299 i linii kolejowej Ratyzbona–Norymberga ze stacją Neumarkt (Oberpfalz).
  Król (łac. rex) – tytuł osoby sprawującej najwyższą władzę w państwie o ustroju monarchicznym; władca przeważnie koronowany w specjalnym obrzędzie; najpowszechniej występujący tytuł monarszy. Słowo „król” w języku polskim i innych językach pochodzi od imienia Karola Wielkiego, np. czeski král, litewski karalius, rosyjski король.
  Palatyn, komes pałacowy (łac. comes palatinus) – w średniowieczu zarządca dworu królewskiego, początkowo zastępował monarchę przy wydawaniu sądów. W Polsce funkcje palatyna spełniał wojewoda.

  Reklama