Otto VIII Wittelsbach

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otto VIII Wittelsbach (ur. przed 1180 r.; zm. 7 marca 1209 r. w Oberndorf koło Ratyzbony) – palatyn Bawarii.

Benedykt Zientara (ur. 15 czerwca 1928 w Ołtarzewie, zm. 11 maja 1983 w Warszawie) – prof. dr hab., polski historyk, mediewista, wykładowca Uniwersytetu Warszawskiego.Henryk Brodaty i jego czasy – monografia autorstwa Benedykta Zientary wydana po raz pierwszy w 1975. Poświęcona jest historii Polski od połowy XII wieku do 1241, a głównym bohaterem jest książę Henryk I Brodaty.

Otto VIII był synem palatyna Bawarii Ottona VII. Wnuk Ottona V, bratanek Ottona I (VI).

Otto VIII był po raz pierwszy wzmiankowany w 1193 r. Był sojusznikiem króla Filipa Szwabskiego, który obiecał mu swoją córkę Beatrycze za żonę. Małżeństwo nie mogło być zawarte gdyż narzeczona była niepełnoletnia. Zapewne w 1207 r. Filip Szwabski zmienił zdanie i planował wydać swoją córkę za bratanka papieża Innocentego III. Za pośrednictwem króla Otto zaręczył się z Gertrudą córka Henryka Brodatego. Wkrótce jednak zaręczyny zostały zerwane pod wpływem listu Filipa Szwabskiego do Henryka Brodatego, w którym ostrzegał przed wybuchowym charakterem i okrucieństwem przyszłego zięcia. Otton poprzysiągł monarsze zemstę i 21 czerwca 1208 r. w Bambergu zamordował Filipa Szwabskiego mieczem. Mordercy udało się zbiec. Został skazany na banicję. Niespełna rok później został odnaleziony w swojej kryjówce w stodole we wsi Oberndorf nad Dunajem. Został wyzwany na pojedynek przez marszałka królestwa, Henryka von Kalden, który odrąbał mu głowę. Ciało zabójcy pochowano w szczerym polu, a głowę wrzucono do Dunaju.

WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.Ratyzbona (niem. Regensburg, baw. Rengschburg, czes. Řezno) – miasto na prawach powiatu w Niemczech, w kraju związkowym Bawaria, siedziba rejencji Górny Palatynat, regionu Ratyzbona oraz powiatu Ratyzbona. Leży nad Dunajem. Polska nazwa miasta wywodzi się z pradawnej nazwy celtyckiej Radasbona poprzez łacińską nazwę Ratisbona.

Literatura[ | edytuj kod]

 • Zientara B., Henryk Brodaty i jego czasy, Warszawa 1997, s. 169-171.
 • Warto wiedzieć że... beta

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Dunaj (łac. Danubius, niem. Donau, słow. Dunaj, węg. Duna, chorw. Dunav, serb. i bułg. Дунав, rum. Dunărea, ukr. Дунай gr. Ίστρος (Istros) – druga co do długości (po Wołdze) rzeka w Europie.
  Otto I Bawarski (Otto V) (ur. 1117, zm. 11 lipca 1183 w Pfullendorf), książę Bawarii z dynastii Wittelsbachów, pierwszy twórca potęgi tego rodu.
  Filip Szwabski - (ur. 1177; zm. 21 czerwca 1208 w Bambergu) król Niemiec i książę Szwabii, od 1198 jego rywalem do korony Niemiec był Otton IV Welf.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Wolne Państwo Bawaria (niem. Freistaat Bayern) – największy pod względem powierzchni i najlepiej rozwinięty gospodarczo kraj związkowy Republiki Federalnej Niemiec.
  Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

  Reklama