Otto Marburg

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otto Marburg (ur. 25 maja 1874 w Römerstadt, zm. 13 czerwca 1948 w Nowym Jorku) – austriacki lekarz neurolog, neuroanatom i neuropatolog. Autor ponad 200 artykułów i 10 monografii. Jako pierwszy opisał postać stwardnienia rozsianego, określaną obecnie jako choroba Marburga bądź postacią Marburga stwardnienia rozsianego.

Heinrich Obersteiner (ur. 13 listopada 1847 w Wiedniu, zm. 19 listopada 1922 w Wiedniu) – austriacki lekarz, neurolog i neuroanatom.Anton Weichselbaum (ur. 8 lutego 1845 w Schiltern, zm. 23 października 1920 w Wiedniu) – austriacki lekarz, patolog i bakteriolog.

Życiorys[ | edytuj kod]

Urodził się w Römerstadt (obecnie czeski Rýmarov), jako syn fabrykanta Maxa Marburga i Adele z domu Berg, miał siedmioro rodzeństwa. Uczęszczał do szkoły i gimnazjum w Ołomuńcu. Następnie studiował medycynę na Uniwersytecie Wiedeńskim. Jeszcze jako student został w 1898 asystentem Heinricha Obersteinera. Uczył się neurologii u Wagnera von Jauregga w Wiedniu, u Mariego w Paryżu, Oppenheima i Munka w Berlinie. Tytuł doktora medycyny otrzymał summa cum laude 23 grudnia 1899. W 1905 roku został Privatdozentem, w 1912 profesorem nadzwyczajnym i w 1919 profesorem zwyczajnym neurologii. W tym samym roku zastąpił Obersteinera na stanowisku dyrektora Instytutu Neurologicznego Uniwersytetu Wiedeńskiego, którym kierował przez następne 19 lat, do 1938 roku. Jego uczniami byli m.in. Eugen Pollak, Ernst A. Spiegel, Alexander Spitzer, Anton Weichselbaum i Georg N. Koskinas.

Georg N. Koskinas (gr. Γεωργίου Κοσκινάς, ur. 1 grudnia 1885 w Geraki koło Sparty, zm. 8 lipca 1975 w Atenach) – grecki neurolog, neuroanatom i psychiatra.Julius Wagner-Jauregg (ur. 7 marca 1857 w Wels, zm. 27 września 1940 w Wiedniu) – austriacki lekarz psychiatra, laureat Nagrody Nobla (1927).

W 1938 po przejęciu władzy przez nazistów był zmuszony do emigracji. Razem z przyjacielem Josefem Gerstmannem opuścił Wiedeń i przez Wielką Brytanię dotarł do Nowego Jorku. Tam podjął pracę najpierw w Mount Sinai Hospital u Josepha Globusa, a potem w Columbia University's College of Physicians and Surgeons.

Zmarł na raka w 1948 roku w wieku 74 lat.

Alexander Spitzer (ur. 22 października 1868 w Miszkolcu, zm. 16 stycznia 1943 w Theresienstadt) – austriacki lekarz, neurolog, anatom i patolog. Współpracował z Johannem Paulem Karplusem. W 1938 roku stracił pracę z powodu żydowskiego pochodzenia, zginął w obozie koncentracyjnym w Terezínie.Neurologia – dziedzina medycyny zajmująca się schorzeniami obwodowego układu nerwowego i ośrodkowego układu nerwowego. Neurologia i psychiatria są dziedzinami pokrewnymi, a niektóre choroby są domeną zarówno neurologa jak i psychiatry. Neurologia zajmuje się głównie schorzeniami, których podłożem jest proces uszkadzający układ nerwowy, a psychiatria z kolei zajmuje się głównie chorobami, których podłożem jest biochemiczne zaburzenie funkcjonowania mózgu jako całości.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Postać Marburga stwardnienia rozsianego (postać ostro postępująca, ang. Marburg multiple sclerosis, malignant variant of MS, acute variant of MS, fulminant variant of MS) – postać stwardnienia rozsianego, w której objawy neurologiczne postępują w ciągu kilku dni lub miesięcy. U pacjenta szybko dochodzi do tetraparezy i śmierci wskutek nawracających infekcji, zachłyśnięcia lub zaburzeń oddychania. Proces zapalny w przebiegu tego wariantu choroby jest bardzo rozległy i nasilony, zlokalizowany w mózgu i w rdzeniu kręgowym. Rokowanie jest złe, chociaż opisywano dobrą odpowiedź na leczenie mitoksantronem i alemtuzumabem, a także na autologiczny przeszczep komórek pnia. Rozpoznanie może być postawione przyżyciowo na podstawie wyniku badania MRI. Chorobę opisał jako pierwszy austriacki neurolog Otto Marburg w 1906 roku.
Lazaros Constantinos Triarhou (gr. Λάζαρος Τριάρχου, ur. 1957) – grecki lekarz neurolog, neuropatolog i historyk medycyny. Profesor neurobiologii na Uniwersytecie w Salonikach.
Pierre Marie (ur. 9 września 1853 w Paryżu, zm. 13 kwietnia 1940 w Le Pradet) – francuski neurolog, uczeń i asystent Jeana-Martina Charcota.
Neuroanatomia – gałąź anatomii zajmująca się budową obwodowego i ośrodkowego układu nerwowego u człowieka i zwierząt. Równocześnie, stanowi jedną z najstarszych gałęzi neurobiologii.
Josef Israel Gerstmann (ur. 17 lipca 1887 we Lwowie, zm. 23 marca 1969 w Nowym Jorku) – austriacko-amerykański neurolog pochodzenia żydowskiego. Przedstawił jeden z pierwszych opisów zespołu tętnicy kątowej (zespół Gerstmanna) i, wspólny z Scheinkerem i Sträusslerem, opis rzadkiej choroby neurologicznej o znanej od 1989 roku prionowej etiologii (zespół Gerstmanna-Sträusslera-Scheinkera).
PMID (ang. PubMed Identifier, PubMed Unique Identifier) – unikatowy identyfikator przypisany do każdego artykułu naukowego bazy PubMed.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.

Reklama