Otto I Kulawy

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otto I Kulawy (ur. ok. 1400 r., zm. między 27 maja a 1 czerwca 1446 r.) – książę Lüneburga od 1434 r. (do 1441 r. wraz z bratem Fryderykiem Pobożnym) z dynastii Welfów.

Fryderyk Pobożny (niem. Friedrich der Fromme; ur. ok. 1400 r., zm. 9 marca 1478 r. w Celle) – książę Lüneburga od 1434 do 1441 r. wraz z bratem Ottonem Kulawym oraz od 1446 do 1457 r. z dynastii Welfów.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

Życiorys[ | edytuj kod]

Otto był najstarszym synem księcia Brunszwiku i Lüneburga Bernarda I oraz Małgorzaty, córki elektora saskiego Wacława. Tron w Lüneburgu objął po śmierci ojca wraz z młodszym bratem Fryderykiem. W 1441 r. zawarł układ z bratem, zgodnie z którym objął samodzielne rządy w Lüneburgu (zgoda brata była niezbędna tylko do tego typu czynności jak np. sprzedaż części księstwa). Zmarł w 1446 r. Nie pozostawił po sobie syna (jego żoną była Elżbieta z Everstein), jego następcą został brat Fryderyk.

Bernard I (ur. między 1358 i 1368 r., zm. 11 czerwca 1434 r.) – książę Brunszwiku i Lüneburga (od 1388 z bratem Henrykiem I w Lüneburgu, od 1400 również z nim w Brunszwiku, po podziale w 1409 tylko w Brunszwiku, a od 1428 tylko w Lüneburgu) z dynastii Welfów.Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Wilhelm Havemann: Geschichte der Lande Braunschweig und Lüneburg. T. 1. Göttingen: Verlag der Diterichschen Buchhandlung, 1853, s. 692–695. [dostęp 2010-11-30]. (niem.)
  • Otto I. Herzog v.Braunschweig-Lüneburg-Everstein. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2018-01-10].
  • Lüneburg (dolnoniem. Lümborg) - miasto powiatowe w Niemczech, w kraju związkowym Dolna Saksonia, nad rzeką Ilmenau, część Hamburskiego Regionu Metropolitalnego. Jest siedzibą powiatu Lüneburg. Miasto liczy ponad 72.000 mieszkańców. Odznacza się doskonale zachowanym zabytkowym centrum miasta, z głównym placem Am Sande z charakterystyczną ceglaną zabudową. Dawne koszary wojskowe zaadaptowano na nowy uniwersytet Leuphana Universität Lüneburg, gdzie studiuje 10 000 studentów. Miasto ma od roku 2007 prawo używania tytułu hanzeatyckie, stąd jego oficjalna nazwa to Hanse- und Universitätstadt Lüneburg (niem. Hanzeatyckie i uniwersyteckie miasto Lüneburg). Jest 120. co do wielkości miastem w Niemczech (grudzień 2008).Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
    Warto wiedzieć że... beta

    Gemeinsame Normdatei (GND) – kartoteka wzorcowa, stanowiąca element centralnego katalogu Niemieckiej Biblioteki Narodowej (DNB), utrzymywanego wspólnie przez niemieckie i austriackie sieci biblioteczne.

    Reklama