Otto I (hrabia Geldrii)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Otto I (zm. w 1207 r.) – hrabia Geldrii i Zutphen od 1182 r.

{{Władca infobox}} Brakujące pola: dewiza. Henryk I (ur. ok. 1117 r., zm. w 1182 r.) – hrabia Geldrii i Zutphen od 1131 r. Munsterkerk (pełna nazwa: Onze Lieve Vrouwe Munsterkerk) – trzynastowieczny kościół w Roermond. Jest to jeden z najważniejszych przykładów architektury romańskiej w Holandii. W 1992 zniszczony przez trzęsienie ziemi, które zniszczyło dwie wieże, jednakże zostały one odbudowane.

Życiorys[ | edytuj kod]

Otto był drugim synem hrabiego Geldrii Henryka I i Agnieszki, córki Ludwika II, hrabiego Arnsteinu. Starszy brat Gerard zmarł przed śmiercią ojca, dzięki czemu Otto w 1182 r. odziedziczył hrabstwa Geldrii i Zutphen. Pierwsze lata jego rządów zdominował konflikt z biskupami Utrechtu, w którym uczestniczyli też inni sąsiedzi Geldrii. Przerwany został ogłoszeniem III wyprawy krzyżowej, w której Otto wziął udział.

Otto IV z Brunszwiku, Otton IV Welf (ur. 1175 lub 1176 w Brunszwiku , zm. 18 maja 1218 w Hartzburgu) – antykról niemiecki 1198-1208, król niemiecki od 1208, Święty Cesarz Rzymski od 1209. Rywal rodu Hohenstaufów, jego panowanie związane było z zabiegami papiestwa o uzyskanie kontroli nad Świętym Cesarstwem Rzymskim.WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.

W 1190 r. Otto wrócił do ojczyzny. Nadał prawa miejskie Zutphen, jako pierwszemu miastu w swoim hrabstwie i jednemu z pierwszych w Niderlandach. Na powrót rozgorzał konflikt z biskupami Utrechtu, a także Brabancją, który zakończony został dopiero w 1202 r. mediacją króla Niemiec Ottona IV z Brunszwiku; Otto, który wcześniej poparł w zmaganiach o tron niemiecki Hohenstaufów, musiał przyjąć jej warunki, ponieważ znajdował się w niewoli księcia Brabancji Henryka I. Aktywnie uczestniczył w konflikcie o sukcesję w hrabstwie Holandii.

Brabancja (fr., niderl. Brabant) – kraina historyczna w zachodniej Europie, położona współcześnie na terenie Holandii (prowincja Brabancja Północna) i Belgii (prowincje Antwerpia, Brabancja Flamandzka, Brabancja Walońska oraz Region Stołeczny Brukseli). Jej głównymi ośrodkami były Bruksela, Antwerpia i Louvain. Hrabstwo Mark (niem. Grafschaft Mark) było państwem wchodzącym w skład Świętego Cesarstwa Rzymskiego Narodu Niemieckiego i leżało na obszarze dzisiejszej Nadrenii Północnej-Westfalii. Terytorium hrabstwa znajdowało się po obu stronach rzeki Ruhry i ciągnęło się wzdłuż rzek Volme i Lenne.

Został pochowany w kościele klasztornym w Kamp.

Rodzina[ | edytuj kod]

Otto w 1185 r. poślubił Ryszardę, córkę księcia Bawarii Ottona I Wittelsbacha. Otto i Ryszarda mieli co najmniej ośmioro dzieci:

 • Henryk (zm. ok. 1198), zaręczony z Adelajdą, córką hrabiego Holandii Dirka VII, współrządca ojca, zmarły jednak przed jego śmiercią,
 • Gerard III (zm. 1229), następca ojca jako hrabia Geldrii i Zutphen,
 • Otto (zm. 1215), biskup Utrechtu od 1212 r.,
 • Ludwik (zm. 1217), prepozyt katedralny w Utrechcie,
 • Adelajda (zm. 1218), żona hrabiego Holandii Wilhelma I,
 • Małgorzata (zm. po 1264), żona Lotara II, hrabiego Ahr i Hochstädten,
 • Ermengarda (zm. po 1230), żona hrabiego Mark Adolfa I,
 • Mechtylda (zm. po 1230), żona hrabiego Nassau Henryka II.
 • Ryszarda po śmierci Ottona wstąpiła do klasztoru w Roermond, gdzie zmarła w 1231 r. jako ksieni.

  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie. Hohenstaufowie − dynastia niemieckich władców, w większości również cesarzy Świętego Cesarstwa Rzymskiego i książąt Szwabii. Niemiecka nazwa dynastii pochodzi od nazwy zamku Staufen w Szwabii. Dynastia panowała w okresie 1079–1254.

  Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Heinrich Neu: Geldern, Grafen und Herzöge von. W: Neue Deutsche Biographie. T. 6. Berlin: Duncker & Humblot, 1964, s. 171. [dostęp 2016-03-13].
 • Pieter Lodewijk Muller: Otto I., Graf von Geldern und Zütphen. W: Allgemeine Deutsche Biographie. T. 24. Leipzig: Verlag von Dunckler & Humblot, 1886, s. 516. [dostęp 2016-03-13].
 • Otto I., Graf von Geldern (1182-1207). W: Genealogie Mittelalter: Mittelalterliche Genealogie im Deutschen Reich bis zum Ende der Staufer: Materialsammlung [on-line]. [dostęp 2016-03-13].
 • Otto I. (III) Graf v.Geldern u. Zütphen. W: WW-Person [on-line]. [dostęp 2016-03-13].
 • H.G.A. Obreen: Otto I, graaf van Gelre en Zutphen. W: Nieuw Nederlandsch Biografisch Woordenboek. T. 2. Leiden: A. W. Sijthoff's Uitgevers-Maatschappij, 1912, s. 1038–1039. [dostęp 2016-03-13].
 • Warto wiedzieć że... beta

  Niderlandy – historyczna nazwa nizinnych terenów u ujścia Renu, Mozy i Skaldy do Morza Północnego, z czasem rozciągnięta również na Ardeny i sąsiednie wyżyny (dzisiejsza Belgia, Holandia i Luksemburg).
  Otto I Bawarski (Otto V) (ur. 1117, zm. 11 lipca 1183 w Pfullendorf), książę Bawarii z dynastii Wittelsbachów, pierwszy twórca potęgi tego rodu.
  III wyprawa krzyżowa – wyprawa wojenna, która odbyła się w latach 1189–1192. Była to próba odzyskania Ziemi Świętej z rąk sułtana ajjubidzkiego Saladyna, której podjęło się rycerstwo europejskie dowodzone przez cesarza Fryderyka I Barbarossę, króla francuskiego Filipa II Augusta i króla angielskiego Ryszarda Lwie Serce.
  Henryk II nazywany Bogatym (ur. w 1190, zm. przed 25 stycznia 1251) – hrabia Nassau od 1198, dziadek króla Niemiec Adolfa z Nassau.
  Holandia – kraina historyczna i obszar w środkowo-zachodniej części współczesnego państwa Holandia. W języku niderlandzkim państwo to nosi nazwę Nederland, zaś nazwa Holland odnosi się do historycznie wyodrębnionej części kraju, która obecnie podzielona jest na dwie prowincje – Holandię Północną i Południową. Historyczna Holandia była hrabstwem w Świętym Cesarstwie Rzymskim, które było rządzone przez hrabiego Holandii. Później stało się główną siłą w Republice Zjednoczonych Prowincji.
  Kontrola autorytatywna – w terminologii bibliotekoznawczej określenie procedur zapewniających utrzymanie w sposób konsekwentny haseł (nazw, ujednoliconych tytułów, tytułów serii i haseł przedmiotowych) w katalogach bibliotecznych przez zastosowanie wykazu autorytatywnego zwanego kartoteką wzorcową.
  Opactwo Kamp – pierwszy na ziemiach niemieckich klasztor cystersów, znane również jako opactwo Altenkamp, znajduje się ono na terenie dzisiejszego miasta Kamp-Lintfort w Nadrenii Północnej-Westfalii.

  Reklama