Oto (Indianie)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Delegacja Otów w 1881 roku. Fotograf John K. Hillers

Oto (ang. Otoe) – Indianie Ameryki Północnej mówiący językiem chiwere z rodziny siouańskiej. Zamieszkiwali oni pierwotnie dolinę dolnego biegu rzeki Nemaha, dokąd przybyli z okolic Wielkich Jezior. Przystosowali się do konnego, pół-koczowniczego trybu życia obszaru Prerii, prowadząc polowania na bizony, które odgrywały centralną rolę w ich diecie, jak i kulturze.

Języki siouan – rodzina języków Indian północnoamerykańskich, według niektórych klasyfikacji zaliczana do fyli makrosiouańskiej. Do rodziny siouańskiej należą takie języki, jak:Język chiwere - język z rodziny siouańskiej, używany dawniej przez plemiona Indian Missouria, Otoe, i Iowa w północnej części stanu Kansas, części stanu Missouri i w stanie Nebraska. Obecnie językiem tym posługuje się jedynie kilka starszych osób w rezerwacie Indian Otoe-Iowa w stanie Oklahoma. Mówią oni dialektem Otoe-Iowa, który jest jedynym używanym współcześnie dialektem języka chiwere (ostatni użytkownik dialektu Otoe-Missouria zmarł w 1996 roku). Pomimo podejmowanych prób rewitalizacji języka, uważa się, że stanie się on językiem martwym w ciągu najbliższej dekady.

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

  • Oto Indian Tribe History (ang.). [dostęp 2013-08-22].
  • Indianie Ameryki Północnej – Indianami nazywa się niemal całą (z wyłączeniem Aleutów i Inuitów) autochtoniczną (tubylczą, rdzenną) ludność obu Ameryk o złożonej etnogenezie. Znaleziska archeologiczne i antropologiczne sugerują, że Ameryka Północna została zaludniona przez przybyszy z Azji co najmniej 12 tysięcy lat temu. Podczas ostatniej epoki lodowcowej ludzie przedostali się do niej przez Cieśninę Beringa. Późniejsze zróżnicowanie antropologiczne Indian jest wynikiem działania takich czynników jak dryf genetyczny i dobór naturalny, a także możliwego asymilowania jednostek czy małych grup z Oceanii i Australii (być może nawet z Europy).
    Reklama