Otherside

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Othersideballada rockowa kalifornijskiej grupy Red Hot Chili Peppers, którą wydano jako trzeci singel z ich siódmego albumu studyjnego Californication (1999).

Rock (ang. skała, kołysać się) – ogólna nazwa całego szeregu stylów muzycznych, wywodzących się z rock and rolla oraz rhythm and bluesa i bluesa. Sama nazwa "rock" jest właściwie skrótem od "rock and roll", choć można uznawać owe dwa pojęcia za odmienne od siebie gatunki muzyczne. Wszystkie style rockowe charakteryzują się brzmieniem opartym na różnego rodzaju gitarach (zwykle elektrycznych, elektrycznych basowych) i perkusji, z wyraźnie zarysowanym rytmem i śpiewem, wywodzącym się z bluesa, oraz sposobem wolnej improwizacji w trakcie grania utworów, wywodzącym się z jazzu. Ważną cechą muzyki rockowej, nieobecną w muzyce poważnej, jest zespołowość w procesie tworzenia; muzyka jest bowiem tworzona zespołowo i trudna do odtworzenia, gdy nie jest grana przez oryginalny zespół (zob. tribute band), często jest też zespołowo komponowana. Niekiedy w sposób dynamiczny, kiedy to zainicjowany motyw muzyczny w serii jamów przetwarzany jest w utwór, który w swej końcowej fazie rzadko przypomina swą wyjściową formę. W muzyce rockowej, podobnie jak w jazzie, kompozytor i wykonawca to najczęściej ta sama osoba lub grupa osób, a komponowanie i wykonywanie muzyki są często jednym procesem.Josh Klinghoffer (ur. 3 października 1979 w Los Angeles) – amerykański multiinstrumentalista. W wieku kilku lat zaczął grać na pianinie, a potem słuchając takich zespołów jak Pearl Jam, Radiohead i Red Hot Chili Peppers zaczął się uczyć grać na innych instrumentach. Wraz ze swoim przyjacielem – Johnem Frusciante – założył zespół Ataxia. Jeździł na trasy koncertowe z różnymi wykonawcami m.in.: Gnarls Barkley, PJ Harvey, Beck, Butthole Surfers, Red Hot Chili Peppers. W 2009 roku, kiedy John Frusciante, gitarzysta zespołu Red Hot Chili Peppers, opuścił grupę, Klinghoffer zajął jego miejsce.

Przypisy[ | edytuj kod]

 1. Marlena Pelplińska: Red Hot Chili Peppers - Californication (pol.). machina.pl. [dostęp 2014-09-01].

Linki zewnętrzne[ | edytuj kod]

 • Okładka
 • Jack Irons (ur. 18 lipca 1962 w Los Angeles) – amerykański muzyk rockowy, perkusista Red Hot Chili Peppers w latach 1983-1988.Anthony Kiedis (ur. 1 listopada 1962 w Grand Rapids w stanie Michigan) – amerykański wokalista grupy funk rockowej Red Hot Chili Peppers.
  Warto wiedzieć że... beta

  Arik Marshall (urodzony 13 lutego, 1967) – amerykański gitarzysta, wokalista, autor tekstów, poeta, pisarz. Znany najlepiej z jednorazowego pobytu w zespole Red Hot Chili Peppers.
  David Michael Navarro, lepiej znany jako Dave Navarro (ur. 7 czerwca 1967 w Santa Monica) – amerykański gitarzysta, wokalista, aktor i model, najbardziej znany jako członek i współzałożyciel formacji alternatywnego rocka Jane’s Addiction, z którą nagrał cztery albumy studyjne, a także jako były muzyk Red Hot Chili Peppers.
  Jack Sherman (urodzony 18 stycznia, 1956) – gitarzysta, znany głównie z krótkiego pobytu w formacji Red Hot Chili Peppers, w której zastąpił Hillela Slovaka, gdy ten postanowił grać w zespole What Is This?.
  Chad Smith (ur. 25 października 1961 w Saint Paul, w stanie Minnesota) – amerykański perkusista, znany z występów w zespole rockowym Red Hot Chili Peppers. W 2009 roku w plebiscycie magazynu branżowego DRUM! został wyróżniony tytułem "najlepszego perkusisty funkowego" i "najlepszego perkusisty alternatywnego".
  Singel (SP, singiel) – w muzyce krótkie wydawnictwo zawierające jeden lub więcej utworów zazwyczaj zapowiadające i promujące album, z którego pochodzi tytułowy utwór na singlu.
  Red Hot Chili Peppers (w skrócie: RHCP) – kalifornijska grupa muzyczna grająca głównie funk rock, powstała w Los Angeles w 1983. Obecny skład grupy tworzą wokalista Anthony Kiedis, gitarzysta Josh Klinghoffer, basista Michael "Flea" Balzary i perkusista Chad Smith. Zróżnicowany styl muzyczny zespołu połączył tradycyjny funk z elementami innych stylów, w tym rocka alternatywnego, punk rocka, i rocka psychodelicznego.
  DeWayne McKnight, pseud. „Blackbyrd” - amerykański gitarzysta, znany przede wszystkim z krótkiej współpracy z Red Hot Chili Peppers.

  Reklama