Ostrewka (stojak)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Układanie siana wokół ostrewki, w tle ostrewki oparte o drzewo

Ostrewka – sękata tyka ułatwiająca ustawianie kop lub kopek siana i jego suszenie.

Świerk (Picea A. Dietr.) – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych (Pinaceae), który obejmuje około 35 gatunków. Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Picea rubra A. Dietrich.Sianokosy – koszenie trawy na siano i jego suszenie na pokosach lub ostwiach. Dawniej koszono trawę kosami, obecnie kosiarkami.

Do uzyskania ostrewki naturalnej służy najczęściej młody, uschnięty świerk tzw. susyca, z którego obcinany jest wierzchołek a gałęzie skracane są do długości ok. 40 cm. Zdejmowana jest także kora i usuwane są cieńsze gałązki oraz igliwie. W przypadku braku w pobliżu odpowiedniego surowca naturalnego, ostrewkę można zrobić przez wywiercenie otworów w gładkim okrąglaku i wciśnięcie w nie oddzielnie wystruganych wałków.

Siano – skoszone w początkowym okresie wegetacji trawy, rośliny motylkowe i in., następnie wysuszone, zazwyczaj w warunkach naturalnych. Proces koszenia, suszenia i magazynowania to sianokosy. Siano to jedna z najważniejszych pasz objętościowych w żywieniu przeżuwaczy i koni.Wiertło – narzędzie skrawające do wykonywania otworów (wiercenie) przy wykorzystaniu wiertarki lub innej obrabiarki z napędem obrotowym.

Ostrewki były i są charakterystycznym elementem pejzażu górskich i podgórskich polan. Po sezonie sianokosów ustawiane są na skraju polany pod rozłożystym drzewem lub zwożone do zagrody i składowane w miejscu zabezpieczonym przed opadami atmosferycznymi.

Ostrewkami nazywali też pierwsi grotołazi drewniane drabinki, ułatwiające pokonywanie uskoków i sztolni w jaskiniach.

Ostrew – drabina wykonana sposobem gospodarczym z uschłego drzewa, w postaci słupa ze sterczącymi na boki szczeblami (w odróżnieniu od klasycznej drabiny, która ma dwa słupy po bokach, połączone szczeblami).Gałąź – fragment pędu stanowiący boczne odgałęzienie pnia roślin drzewiastych. Grube gałęzie odchodzące bezpośrednio od pnia nazywane są konarami.

Zobacz też[ | edytuj kod]

  • Ostrew – rodzaj drabiny
  • Przypisy[ | edytuj kod]

    1. ostrewka – Wielki słownik W. Doroszewskiego PWN, sjp.pwn.pl [dostęp 2020-07-09] (pol.).
    Reklama