Ostrew

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Ostrew wykorzystana w żniwach owsianych.

Ostrewdrabina wykonana sposobem gospodarczym z uschłego drzewa, w postaci słupa ze sterczącymi na boki szczeblami (w odróżnieniu od klasycznej drabiny, która ma dwa słupy po bokach, połączone szczeblami).

Świerk (Picea A. Dietr.) – rodzaj wiecznie zielonych drzew z rodziny sosnowatych (Pinaceae), który obejmuje około 35 gatunków. Występuje na obszarach chłodnych i umiarkowanych półkuli północnej. Gatunkiem typowym jest Picea rubra A. Dietrich.Drabina – konstrukcja ułatwiająca wchodzenie na niewielkie wysokości, zazwyczaj do kilku metrów. Wykonana z drewna lub metalu, składa się z dwóch pionowych belek połączonych poziomymi szczeblami. Drabiny mają często konstrukcję składaną ułatwiającą jej transport. Stanowi podstawowe wyposażenie wozów strażackich.

Do jej wytwarzania używano zazwyczaj świerka, z którego odcinano większość gałęzi, pozostawiając kilkunastocentymetrowe kawałki gałęzi leżących naprzeciwko siebie, w jednej płaszczyźnie. Zarówno z pnia, jak i z pozostawionych gałęzi zdejmowano korę.

Ostrew spotykana była na terenach podgórskich i służyła do wspinania się na niewielkie wysokości (drzewo owocowe, strych). Używali jej też pierwsi eksploratorzy jaskiń tatrzańskich do pokonywania pionowych fragmentów korytarzy.

Gałąź – fragment pędu stanowiący boczne odgałęzienie pnia roślin drzewiastych. Grube gałęzie odchodzące bezpośrednio od pnia nazywane są konarami.

Podobną konstrukcję miała ostrewka, pomocna przy suszeniu siana.

Reklama