Osric z Deiry

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Osric z Deiry (data urodzenia nieznana, zm. 636 lub 634) - król Deiry w latach 632-633 lub 633-634.

Święty Oswald (ur. ok. 604 w Deirze, zm. 5 sierpnia 642 pod Maserfield) - król Northumbrii (634–641), święty Kościoła katolickiego.Bernicja (staroang. Bernice lub Beornice; łac. Bernicia) - wczesnośredniowieczne państwo anglosaskie, obejmujące część wschodniego wybrzeża Wielkiej Brytanii (na historycznym pograniczu Anglii i Szkocji).

Życiorys[ | edytuj kod]

Osric był synem Elfrica, wuja króla Nortumbrii, Edwina. Był też ojcem Oswine, który w późniejszym okresie również zasiadł na tronie Deiry.

Po śmierci Edwina w walce z Cadwallonem z Gwyneddu i Pendą z Mercji w bitwie pod Hatfield Chase, została zerwana krucha unia łącząca dotąd Bernicję z Deirą. Władzę w Bernicji objął Eanfrith, a w Deirze Osric. Według Bedy obaj królowie w momencie objęcia tronu byli chrześcijanami, jednak obaj wrócili do wierzeń pogańskich, gdy uzyskali władzę.

Cadwallon ap Cadfan (ur.?, zm. 633 lub 644) – król Gwynedd od ok. 625 do śmierci w bitwie pod Heavenfield. Syn i następca Cadfana. Znany z pokonania króla Edwina w bitwie pod Hatfield Chase i spustoszenia Northumbrii.Deira (staroang. Derenrice, Dere) — jedno z mniejszych królestw anglosaskich, założonych w VI wieku przez germańskie plemię Sasów na podbitych terenach Brytanii. W późniejszym okresie Deira połączyła się z sąsiednim królestwem - Bernicją, tworząc Nortumbrię, jedno z państw tzw. heptarchii anglosaskiej.

Osric nie cieszył się długo władzą, gdyż w następnym roku Cadwallon zorganizował kolejną wyprawę przeciw Deirze. Oblegał Osrica w bliżej niesprecyzowanej twierdzy, a następnie wdarł się do miasta, zabił Osrica i zniszczył jego armię.

Następca Osrica, Oswald, zdołał ponownie połączyć oba królestwa pod swymi rządami. Uznał również, że rządy pogańskich królów są tak odrażające, że nie zasługują na pamięć historyczną i nakazał wymazać z kronik zarówno Osrica jak i Eanfritha.

Bibliografia[ | edytuj kod]

  • Beda Czcigodny Historia ecclesiastica gentis Anglorum, księga III, rozdział 3; dostępna w bibliotece cyfrowej
  • Barbara Yorke: Królowie i królestwa Anglii w czasach Anglosasów. Warszawa: Wydawnictwo Naukowe PWN, 2009, s. 112. ISBN 978-83-01-16169-9.
  • Oswin z Deiry, Osuini, Osuinus (ur. VII wiek, zm. 20 sierpnia 651) – władca anglosaskiego królestwa Deiry w latach 644-651, święty Kościoła katolickiego.Bitwa pod Hatfield Chase – starcie zbrojne, które miało miejsce 12 października 632 lub 633 w anglo-saksońskiej Anglii pomiędzy wojskami królestwa Northumbrii pod wodzą Edwina, a koalicją królestwa Gwynedd pod wodzą Cadwallona i królestwa Mercji pod wodzą Pendy. Miejscem bitwy były bagniste tereny nad południowym brzegiem rzeki Don, ok. 13 kilometrów na północny wschód od miasta Doncaster. W wyniku bitwy Edwin poległ i Northumbria, na pewien czas, utraciła dominującą pozycję w heptarchii anglosaskiej.
    Reklama