Oskar Berkowicz

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Grób Oskara Berkowicza

Oskar Berkowicz, ps. Alfred, Zygmunt (ur. 10 listopada 1904 we Lwowie, zm. 15 listopada 1956 w Warszawie) – działacz komunistyczny, członek Sekretariatu Krajowego KC Związku Młodzieży Komunistycznej (ZMK) od 1922, sekretarz Komitetu Okręgowego (KO) ZMK we Lwowie od 1923, sekretarz KO KPZU we Lwowie od 1925, sekretarz KO KPP w Krakowie od 1929, kierownik Centralnego Wydziału Wojskowego przy KC KPZU od 1930, działacz MOPR.

15 listopada jest 319. (w latach przestępnych 320.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 46 dni. Kołomyja (ukr. Коломия) – miasto na zachodniej Ukrainie, w obwodzie iwanofrankiwskim, nad Prutem, siedziba rejonu kołomyjskiego. W 2001 roku liczyło ok. 62 tys. mieszkańców. Ośrodek przemysłu maszynowego, metalowego, lekkiego, spożywczego, drzewno-papierniczego. Miasto jest centrum huculskiej sztuki ludowej, znajduje się tu m.in. muzeum etnograficzne i muzeum pisanek.

Urodzony w rodzinie żydowskiej, jako syn Jakuba, księgowego. Od 1919 członek żydowskiej organizacji Cukunft w lwowskim gimnazjum. W 1921, po rozłamie, przeszedł do Kom-Cukunftu (Komunistycznego Cukunftu). 17 marca 1922 wziął udział w I Zjeździe ZMK w Warszawie, na którym został członkiem Sekretariatu Krajowego KC ZMK, a Kom-Cukunft został włączony w skład Związku. Od X 1923 sekretarz KO ZMK we Lwowie. IV-VIII 1924 aresztowany, po zwolnieniu pracował w Centralnej Technice KC KPZU w Gdańsku, po czym został sekretarzem KO KPZU we Lwowie. W październiku 1925 był delegatem na ZZ Zjazd KPZU pod Moskwą. W 1926 aresztowany i skazany na rok więzienia, po zwolnieniu ponownie aresztowany w sierpniu 1928 (do listopada). Po zwolnieniu powołany do karnego pułku w Kołomyi, prowadził tam agitację komunistyczną wśród żołnierzy. Po odbyciu służby wojskowej działał w Krakowie, gdzie został członkiem, a następnie sekretarzem KO KPP. Od połowy 1930 działał ponownie w KPZU, w której od 1931 kierował Centralnym Wydziałem Wojskowym. Od grudnia 1932 w ZSRR, działał w MOPR w Odessie i pracował w redakcjach gazet. W lipcu 1935 aresztowany i skazany na 10 lat obozu pracy w kopalni złota na Kołymie. Po zwolnieniu miał 10-letni zakaz opuszczania miejsca zesłania. W grudniu 1955 znalazł się w Moskwie, skąd w marcu 1956 wrócił do Polski i wstąpił do PZPR.

Cmentarz Wojskowy w Warszawie (określany też potocznie jako "Powązki Wojskowe") – warszawski cmentarz komunalny przy ul. Powązkowskiej 43/45.Lwów (dawna nazwa form. Królewskie Stołeczne Miasto Lwów), ukr. Львів (Lwiw), ros. Львов (Lwow), niem. Lemberg, łac. Leopolis, jidysz לעמבערג ,לעמבעריק (Lemberg, Lemberik), orm. Լվով (Lwow) – miasto na Ukrainie, ośrodek administracyjny obwodu lwowskiego.

Zginął w wypadku samochodowym. Jest pochowany na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie (kwatera B2, rząd 10, grób 22). Pośmiertnie odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski.

Jego żona Rachela z domu Horowitz, działaczka ZMK i KPP, zginęła w Auschwitz.

Przypisy[ | edytuj kod]

Bibliografia[ | edytuj kod]

 • Słownik biograficzny działaczy polskiego ruchu robotniczego t. 1, Warszawa 1985.
 • Kraków (łac. Cracovia, niem. Krakau) – miasto na prawach powiatu w południowej Polsce, siedziba władz województwa małopolskiego, drugie w kraju pod względem liczby mieszkańców i pod względem powierzchni.Odessa (ukr. Одеса, ros. Одесса) – miasto i stolica obwodu odeskiego Ukrainy, położone nad Morzem Czarnym.
  Warto wiedzieć że... beta

  Konzentrationslager Auschwitz, KL Auschwitz (Stammlager), w tym KL Birkenau (Auschwitz II) i KL Monowitz (Auschwitz III) – zespół niemieckich nazistowskich obozów koncentracyjnych, w tym obozu zagłady na terenie Oświęcimia i pobliskich miejscowości, istniejący w latach 1940-1945, symbol Holocaustu. Jedyny obóz koncentracyjny, znajdujący się na liście światowego dziedzictwa UNESCO, figuruje tam pod oficjalną nazwą Auschwitz-Birkenau. Niemiecki nazistowski obóz koncentracyjny i zagłady (1940-1945).
  Polska Zjednoczona Partia Robotnicza (PZPR) – partia komunistyczna założona w grudniu 1948, na skutek połączenia Polskiej Partii Robotniczej i Polskiej Partii Socjalistycznej, po przeprowadzeniu czystek w ich szeregach. Określana również jako realno-socjalistyczna, sprawująca rządy w Polsce Ludowej, w latach 1948–1989.
  Order Odrodzenia Polski, Polonia Restituta – drugie najwyższe polskie państwowe odznaczenie cywilne (po Orderze Orła Białego), nadawane za wybitne osiągnięcia na polu oświaty, nauki, sportu, kultury, sztuki, gospodarki, obronności kraju, działalności społecznej, służby państwowej oraz rozwijania dobrych stosunków z innymi krajami. Ustanowione przez Sejm Rzeczypospolitej ustawą z dnia 4 lutego 1921 jako najwyższe odznaczenie państwowe po Orderze Orła Białego. Na straży honoru Orderu stoi Kapituła Orderu.
  Cukunft (צוקונפֿט, w jidysz Przyszłość), właśc. - Związek Młodzieży Cukunft – lewicowa żydowska organizacja młodzieżowa Bundu. Został założony w 1910 roku, a w 1916 roku otrzymał oficjalnie nazwę Jugent Bund Cukunft. Organem prasowym organizacji był Jugent Veker. Cukunft wziął udział w powstaniu w getcie warszawskim w ramach Żydowskiej Organizacji Bojowej. W 1921 roku w wyniku rozłamu w organizacja powstała Komtsukunft.
  Międzynarodowa Organizacja Pomocy Rewolucjonistom (MOPR), ros. Международная организация помощи борцам революции (МОПР) – organizacja komunistyczna założona w 1922 roku w Moskwie w celu niesienia pomocy rewolucjonistom w zwalczaniu kapitalizmu (wspierała więźniów politycznych i ich rodziny). Podporządkowana była Międzynarodówce Komunistycznej. Rozwiązana w 1947, poza ZSRR działała do wojny.
  Kołyma (ros. Колыма́) – rzeka w azjatyckiej części Rosji, w obwodzie magadańskim i Jakucji; długość 2129 km, długość ciągu rzecznego Kułu-Kołyma 2600 km; powierzchnia dorzecza 644 000 km²; średni roczny przepływ przy ujściu 3800 m³/s.
  Warszawa; miasto stołeczne Warszawa, w skrócie m.st. Warszawa – stolica i największe miasto Polski, położone w środkowo-wschodniej części kraju, na Nizinie Środkowomazowieckiej, na Mazowszu, nad Wisłą. Od 2002 r. miasto stołeczne Warszawa jest gminą miejską mającą status miasta na prawach powiatu.

  Reklama