• Artykuły
 • Forum
 • Ciekawostki
 • Encyklopedia
 • Oscar Hammerstein II

  Przeczytaj także...
  Nagroda Akademii za najlepszą piosenkę oryginalną (ang. The Academy Award for Best Original Song) – jedna z nagród, którą otrzymują ludzie pracujący w przemyśle filmowym, przyznawaną przez Amerykańską Akademię Sztuki i Wiedzy Filmowej (Academy of Motion Picture Arts and Sciences). Nominacje przyznawane są przez członków Akademii, którzy są kompozytorami lub autorami tekstów piosenek. Zwycięzcy są wybierani przez wszystkich członków Akademii. Bardzo ważną rzeczą jest to, że wygrywa twórca piosenki, a nie sam utwór, oraz że do tej kategorii nominowane są tylko oryginalne piosenki napisane do filmów. Oscar w tej kategorii pierwszy raz został przyznany w 1934 roku.Uniwersytet Columbia w Nowym Jorku (oficjalna nazwa: Columbia University in the City of New York, Columbia University lub Columbia) – uniwersytet amerykański, należący do tzw. Ligi Bluszczowej (Ivy League). Założony królewskim aktem fundacyjnym z dnia 31 października 1754 jako King’s College. Jako prywatna instytucja szkolnictwa wyższego działa w mieście Nowy Jork. Kampus uniwersytecki leży w samym centrum miasta, w dzielnicy Manhattan.
  Biblioteka Narodowa (BN) – polska biblioteka narodowa w Warszawie, na Ochocie, na Polu Mokotowskim, narodowa instytucja kultury założona w 1928.

  Oscar Hammerstein II, właściwie Oscar Greeley Clendenning Hammerstein (ur. 12 lipca 1895 w Nowym Jorku, zm. 23 sierpnia 1960 w Doylestown) – amerykański tekściarz, librecista i twórca musicali. Dwukrotny zdobywca Oscara w kategorii najlepsza oryginalna piosenka.

  Jego dziadek pochodzenia niemiecko-żydowskiego, Oscar Hammerstein I był teatralnym impresario. Syn Williama i Alice z domu Nimmo, córki szkockiego emigranta. Oscar II rozpoczął kurs przygotowawczy do studiów prawniczych na Columbia University. Po śmierci ojca w 1914 roku rozpoczął karierę artystyczną.

  Biblioteka Narodowa Korei – biblioteka narodowa Korei Południowej znajdująca się w Seulu. Powstała w 1945 roku. Jej zbiory liczą ponad 11 milionów woluminów (2018), w tym ponad milion zagranicznych książek. 23 sierpnia jest 235. (w latach przestępnych 236.) dniem w kalendarzu gregoriańskim. Do końca roku pozostaje 130 dni.

  Współpracował z Ottonem Harbachem i Jeromem Kernem. Najbardziej znanym wspólnym musicalem Kerna i Hammersteina był Show Boat (1927). W 1943 roku rozpoczął wieloletnią współpracę z Richardem Rodgersem. Ich pierwszym wspólnym musicalem była Oklahoma!.

  Zmarł na raka żołądka w 1960 roku.

  Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Libretto (wł. książeczka) – tekst stanowiący podstawę dzieł sceniczno-muzycznych, takich jak opera, operetka, kantata, musical czy balet.
 • Hammerstein podczas przesłuchania w St. James Theatre (1948)

 • Przypisy[ | edytuj kod]

  1. Oscar Hammerstein, II / biography – American lyricist, librettist and producer / Britannica.com (ang.). britannica.com. [dostęp 2015-06-19].
  2. Results Page – Academy Awards® Database – AMPAS (ang.). awardsdatabase.oscars.org. [dostęp 2015-06-19].
  3. Robert Gluck: A Jewish tone for The Sound of Music (ang.). jns.org, 30 grudnia 2012. [dostęp 2015-06-19].
  4. Oscar Hammerstein II Biography (ang.). enotes.com. [dostęp 2015-06-19].
  5. Songwriters Hall of Fame – Oscar Hammerstein Biography (ang.). songwritershalloffame.org. [dostęp 2015-06-19].
  6. Oscar Hammerstein II – Biography – Songwriter – Biography.com (ang.). biography.com. [dostęp 2015-06-19].
  Rak żołądka (łac. carcinoma ventriculi, ang. gastric cancer, stomach cancer) – pierwotny nowotwór złośliwy żołądka wywodzący się z nabłonka błony śluzowej żołądka.International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
  Warto wiedzieć że... beta

  Biblioteka Narodowa Izraela (hebr. הספרייה הלאומית; dawniej: Żydowska Biblioteka Narodowa i Uniwersytecka, hebr. בית הספרים הלאומי והאוניברסיטאי) – izraelska biblioteka narodowa w Jerozolimie.
  Library of Congress Control Number (LCCN) – numer nadawany elementom skatalogowanym przez Bibliotekę Kongresu wykorzystywany przez amerykańskie biblioteki do wyszukiwania rekordów bibliograficznych w bazach danych i zamawiania kart katalogowych w Bibliotece Kongresu lub u innych komercyjnych dostawców.
  Doylestown – miasto i gmina we wschodnich Stanach Zjednoczonych, stanie Pensylwania, w hrabstwie Bucks. Liczy 8,2 tys. mieszkańców (2000). Znane między innymi ze względu na ważny ośrodek polonijny w Stanach Zjednoczonych – Narodowe Sanktuarium Matki Bożej Częstochowskiej, czyli po prostu Amerykańską Częstochowę.
  WorldCat – katalog rozproszony łączący zbiory 71 000 bibliotek ze 112 krajów, które są uczestnikami serwisu Online Computer Library Center. Katalog jest tworzony i prowadzony przez biblioteki, których zbiory są w nim ujęte.
  Virtual International Authority File (VIAF) – międzynarodowa kartoteka haseł wzorcowych. Jej celem jest ujednolicenie zapisu nazw osobowych (haseł), dlatego zbiera z bibliotek z całego świata – ich różne wersje i prezentuje je razem, pod jednym, unikatowym identyfikatorem numerycznym. Pozwala to obniżyć koszty i zwiększyć użyteczność danych gromadzonych przez biblioteki. Informacje po dopasowaniu i połączaniu są udostępniane online bibliotekom na całym świecie.
  Richard Charles Rodgers (ur. 28 czerwca 1902 w Nowym Jorku, zm. 30 grudnia 1979) – amerykański kompozytor, najbardziej znany ze współpracy z Lorenzem Hartem i Oscarem Hammersteinem II. Autor ponad 900 piosenek i 40 broadwayowskich musicali.
  Musical – forma teatralna, łącząca muzykę, piosenki, dialogi mówione i taniec. Ładunek emocjonalny dzieła – humor, patos, miłość, gniew – podobnie jak sama opowieść, jest wyrażany poprzez słowa, muzykę, ruch i aspekty techniczne przedstawienia, tworząc jedną, spójną całość. Od początków XX wieku produkcje teatru muzycznego są nazywane po prostu "musicalami". Wcześniejszą podobną do musicalu formą widowiska była extravaganza.

  Reklama

  Czas generowania strony: 0.051 sek.