Osaris

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osaris "otwarty" - (bok kwadratu w tle ma 5 cm)
Osaris "zamknięty" - (bok kwadratu w tle ma 5 cm)

Osaris jest małym, przenośnym komputerem osobistym (PDA) wyposażonym w system operacyjny EPOC w wersji dystrybuowanej przez Oregon Scientific.

EPOC jest rodziną systemów operacyjnych opracowanych przez firmę Psion przeznaczonych dla urządzeń przenośnych, przede wszystkim PDA.System operacyjny (ang. Operating System, skrót OS) – oprogramowanie zarządzające systemem komputerowym, tworzące środowisko do uruchamiania i kontroli zadań użytkownika.

Osaris został wypuszczony na rynek w 1999 roku, kosztował wówczas £219.99 – £279.99. Osaris wyposażony został w procesor 18.432 MHz CL-PS7111 i był zasilany dwiema bateriami typu AA bądź bezpośrednio z zasilacza (6 V). Wyposażony był w ekran dotykowy o rozdzielczości 320×200 pikseli oraz był w stanie wyświetlać obraz w 16 odcieniach szarości. Posiadał również 10 klawiszy dostępu, po 5 na każdą stronę ekranu. Z komputerem urządzenie łączyło się za pomocą kabla RS232 lub za pomocą IrDA (Podczerwień). Osaris posiadał 8 MB wbudowanej pamięci ROM, i w zależności od modelu, 4 MB, 8 MB lub 16 MB pamięci RAM. Pamięć można było rozszerzać za pomocą kart pamięci Compact Flash.

CompactFlash – karta pamięci, w której zastosowano pamięć Flash EEPROM, znalazła zastosowanie w takich urządzeniach jak aparaty cyfrowe, urządzenia telekomunikacyjne i inne. Standard został przedstawiony w 1994 r. przez jego twórcę - SanDisk Corporation. Karta CompactFlash była pierwszą dostępną na rynku kartą flash. Ma rozmiar 42,8 × 36,4 mm i grubość 3,3 mm (typ I) lub 5 mm (typ II). Zasilana jest napięciem: 3,3 lub 5,0 V. Maksymalna prędkość transmisji danych wynosi 133 MB/s. Dodatkową cechą kart CF jest fakt, iż interfejs elektroniczny jest prawie identyczny z interfejsem IDE stosowanych w komputerach osobistych do obsługi dysków - to umożliwia stosowanie kart CompactFlash jako dysków o bardzo dużej wytrzymałości mechanicznej, niskim poborze prądu oraz małym wydzielaniu ciepła, nawet ze standardowymi płytami głównymi (wymagana jest jedynie odpowiednia przejściówka dostosowująca układ pinów). Budowane są także tzw. karty bootowalne. Zdecydowana większość kart CompactFlash dostępna obecnie na rynku to tanie, wymienne nośniki danych, wykorzystujące tanią pamięć NAND MLC flash zoptymalizowane do pracy w najpopularniejszym typie urządzeń - cyfrowych lustrzankach fotograficznych (DSLR). Compact Flash jest najdłużej dostępnym typem kart pamięci sprzedawanym do dziś. W lutym 2010 roku CFA (Compact Flash Association) zatwierdziła standard kart CF w wersji 5.0, który teoretycznie umożliwia uzyskanie pojemności karty równej 144 petabajty, co przekłada się na 147 456 terabajtów.Palmtop (także: PDA, Personal Digital Assistant, komputer kieszonkowy) – bardzo mały, przenośny komputer osobisty. Mniejszy od laptopa, czy też netbooka – z powodzeniem mieści się w dłoni lub w kieszeni (ang. palm – dłoń, top – na wierzchu). Palmtopy są komputerami programowalnymi – można w nich instalować oprogramowanie, np. pobrane lub zakupione w Internecie.
 • Wymiary: 170 × 90 × 20 mm
 • Waga: 250 g
 • Osaris jest jedynym wyprodukowanym urządzeniem wykorzystującym system EPOC release 4 (później nazwany Symbian). Osaris w podstawowej wersji posiadał następujące programy:

 • Agenda: Organizer czasu
 • Data: Program składujący dane
 • Jotter: Notes
 • Time: Budzik
 • Calc: Kalkulator
 • World: Mapy, czas na świecie, numery kierunkowe
 • Word: Edytor tekstu
 • Sheet: Arkusz kalkulacyjny
 • Program: Edytor programów
 • Warto wiedzieć że... beta

  Standard RS-232 opisuje sposób połączenia urządzeń DTE (ang. Data Terminal Equipment) tj. urządzeń końcowych danych (np. komputer) oraz urządzeń DCE (ang. Data Communication Equipment), czyli urządzeń komunikacji danych (np. modem). Standard określa nazwy styków złącza oraz przypisane im sygnały a także specyfikację elektryczną obwodów wewnętrznych. Standard ten definiuje normy wtyczek i kabli portów szeregowych typu COM. Standard RS-232 (ang. Recommended Standard) opracowano w 1962 roku na zlecenie amerykańskiego stowarzyszenia producentów urządzeń elektronicznych (Electronic Industries Alliance) w celu ujednolicenia parametrów sygnałów i konstrukcji urządzeń zdolnych do wymiany danych cyfrowych za pomocą sieci telefonicznej.

  Reklama