Osan

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania
Osan-si

Osan (Osan-si, hangul: 오산시, hancha: 烏山市) – miasto w prowincji Gyeonggi w Korei Południowej, 56,9 km na południe od Seulu i 15,4 km od Suwon. Populacja wynosi około 120 000 osób. Miasto zajmuje powierzchnię 42,752 km².

Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.Seul (kor. 서울, Seoul, Sŏul; posłuchaj oryginalnej wymowy) – od 1394 roku stolica Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Republiki Koreańskiej (Korei Południowej), a Pjongjang stał się stolicą Koreańskiej Republiki Ludowej (Korei Północnej). Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan (Busan).

Miejscowa ekonomia wspierana jest przez przedsiębiorstwa rolnicze i przemysłowe.

8 km na południe od miasta znajduje się baza lotnicza Sił Powietrznych Stanów Zjednoczonych, której nazwa wywodzi się od nazwy miasta Osan AB.

Warto wiedzieć że... beta

Gyeonggi – najbardziej zaludniona prowincja Korei Południowej. Stolicą prowincji jest Suwon. Stolica Republiki Korei Seul znajduje się w wewnątrz prowincji, ale jest oddzielnie administrowanym miastem specjalnym.

Reklama