Orsk (miasto)

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Orsk (ros. Орск) – miasto we wschodniej Rosji, w obwodzie orenburskim, w południowej części Uralu, nad rzeką Ural. Miasto położone na granicy dwóch kontynentów: Europy oraz Azji.

Jan Prosper Witkiewicz "Batyr" (ur. 24 czerwca 1808 r., zm. 8 maja 1839 r. w Petersburgu) – współorganizator stowarzyszenia "Czarni Bracia", carski wysłannik do Azji Środkowej. Brat Ignacego Witkiewicza, stryj Stanisława Witkiewicza.Ziemia (łac. Terra) − trzecia, licząc od Słońca, a piąta co do wielkości planeta Układu Słonecznego. Pod względem średnicy, masy i gęstości jest to największa planeta skalista Układu Słonecznego.

W twierdzy przebywali zesłani filomaci i Jan Witkiewicz. Urodził się tutaj Władimir Makanin.

W mieście rozwinął się przemysł maszynowy, materiałów budowlanych oraz spożywczy.

Sport[ | edytuj kod]

 • Jużnyj Urał Orsk – klub hokejowy
 • Przypisy[ | edytuj kod]

  Wielka Encyklopedia Rosyjska (ros. Большая российская энциклопедия, БРЭ) – jedna z największych encyklopedii uniwersalnych w języku rosyjskim, wydana w 36 tomach w latach 2004–2017. Wydana przez spółkę wydawniczą o tej samej nazwie, pod auspicjami Rosyjskiej Akademii Nauk, na mocy dekretu prezydenckiego Władimira Putina nr 1156 z 2002 roku Władimir Siemionowicz Makanin (ros. Владимир Семёнович Маканин; ur. 13 marca 1937 w Orsku, Rosyjska Federacyjna SRR) – jeden z najważniejszych pisarzy rosyjskich końca XX– początku XXI wieku. Laureat rosyjskiej nagrody Bookera w 1993 roku za powieść Stół pokryty suknem i z karafką pośrodku.
  Warto wiedzieć że... beta

  Towarzystwo Filomatyczne, potocznie: Towarzystwo Filomatów, filomaci (z gr. miłośnicy nauki) – polskie tajne stowarzyszenie studentów i absolwentów Uniwersytetu Wileńskiego działające w latach 1817–1821, a następnie bez nazwy i ze zmienioną organizacją wewnętrzną do 1823. Pierwotnym celem związku było samokształcenie, wzajemna pomoc w nauce oraz ćwiczenie się w sztuce pisania. Towarzystwo Filomatyczne wypracowało własny program moralny oraz stworzyło sieć związków zależnych o rozbudowanych celach i programie działania. Kres istnieniu Towarzystwa Filomatycznego położyło śledztwo w sprawie tajnych związków młodzieży i studentów Uniwersytetu Wileńskiego prowadzone przez kuratora Nikołaja Nowosilcowa w latach 1823–1824.
  Obwód orenburski (ros. Оренбургская область, Оренбуржье) – jednostka administracyjna Federacji Rosyjskiej.

  Reklama