Orianthi

Z Wikipedii, wolnej encyklopedii
Przejdź do nawigacji Przejdź do wyszukiwania

Orianthi Panagaris (ps. artystyczny Ori; ur. 22 stycznia 1985 w Adelaide) – australijska gitarzystka, wokalistka oraz kompozytorka. Stała się szerzej znana po tym jak została wybrana przez Michaela Jacksona jako główna gitarzystka na jego trasę koncertową „This Is It”. Jej pierwszy, debiutancki singel „According to You” z płyty „Believe” wspiął się na ósme miejsce australijskiej listy przebojów. W Stanach Zjednoczonych dotarł do miejsca siedemnastego. Kolejny singel z reedycji albumu pt. „Believe II” zatytułowany „Shut Up & Kiss Me” również osiągnął sukces. Jako członkini supergrupy Artists for Haiti zagrała na gitarze w utworze We Are the World 25 for Haiti.

Mary Jane Blige (ur. 11 stycznia 1971 w Bronksie, Nowy Jork) – amerykańska piosenkarka R&B, sprzedała ponad 40 milionów swoich płyt na całym świecie. W 2010 roku wzięła udział w nagraniu piosenki "We are the World" na rzecz ofiar trzęsienia ziemi na Haiti.Michael Joseph Jackson (ur. 29 sierpnia 1958 w Gary w stanie Indiana, zm. 25 czerwca 2009 w Los Angeles) – amerykański muzyk, artysta estradowy, tancerz, kompozytor, autor tekstów i filantrop, którego kariera i życie osobiste stały się ważną częścią kultury masowej ostatnich czterech dekad. Znany jako jeden z najlepszych wykonawców muzyki pop i jeden z najpopularniejszych muzyków w historii, nazywany „Królem Popu”.

Życiorys[ | edytuj kod]

Orianthi Panagaris urodziła się 22 stycznia 1985 roku w Adelaide w Południowej Australii. Jej imię ma związek z kwiatami i ptakami. Jej matka jest Australijką, a ojciec Grekiem. Jej rodzina po stronie ojca pochodzi z Peloponez. Nadal ma tam babcię. Przygodę z muzyką Ori zaczęła w wieku 3 lat. Wtedy to zainteresowała się grą na pianinie. Twierdzi, iż to właśnie wtedy napisała swoją pierwszą piosenkę. Jej ojciec był muzykiem – gitarzystą w zespole okazjonalnym (imprezy, wesela), stąd w jej domu wszechobecne były gitary. W wieku sześciu lat przeniosła więc swoje zainteresowania na gitarę akustyczną. W tym czasie inspirował ją, a także jej ojca, Elvis Presley. W wieku 11 lat jednak miała okazję uczestniczyć w koncercie Carlosa Santany. Zainspirowana jego grą, porzuciła instrument akustyczny na rzecz gitary elektrycznej. W wieku 15 lat opuściła szkołę i skupiła się na muzyce i gitarze. Do tego wieku grała w różnych lokalnych zespołach, głównie covery. Jej pierwszym supportem był koncert Steve Vaia w jej rodzinnym mieście Adelaide. Vai zainteresował się potencjałem Ori i nawiązali oni kontakt, utrzymujący się do dziś, który zaowocował zresztą współpracą Ori i Vaia nad utworem z płyty Believe – Higly Strung. Do tego utworu powstał także klip wideo. W wieku 18 lat miała okazję poznać i zagrać jam z Carlosem Santaną. Ten przedstawił ją Paulowi Reedowi Smithowi, założycielowi i szefowi koncernu PRS, produkującego cenione na świecie gitary. Santana jest wieloletnim użytkownikiem tych właśnie gitar. W efekcie powstały instrumenty dla Ori – najpierw seryjne, autorskie w późniejszym okresie: PRS Custom SE Orianthi. Cechą charakterystyczną instrumentu jest zdobione 'O', jak Orianthi, jako znacznik 12 progu. W tym okresie też została nagrana płyta pt. „Violet Journey”. Nagrana została ona własnym sumptem, a wydana przez Universal Music Australia.

Stany Zjednoczone, Stany Zjednoczone Ameryki (ang. United States, US, United States of America, USA) – federacyjne państwo w Ameryce Północnej graniczące z Kanadą od północy, Meksykiem od południa, Oceanem Spokojnym od zachodu, Oceanem Arktycznym od północnego zachodu i Oceanem Atlantyckim od wschodu.Adam Mitchel Lambert (ur. 29 stycznia 1982 w Indianapolis) – amerykański piosenkarz, autor tekstów piosenek, aktor z San Diego. W maju 2009 roku zdobył drugie miejsce w ósmej edycji American Idol.


Podstrony: 1 [2] [3] [4]
Warto wiedzieć że... beta

Jennifer Batten (ur. 29 listopada 1957 w Nowym Jorku) – amerykańska gitarzystka. Pracowała jako muzyk sesyjny oraz jako artysta solowy.
Eddie Van Halen, właśc. Edward Lodewijk Van Halen (ur. 26 stycznia 1955 w Nijmegen) – amerykański gitarzysta-wirtuoz i klawiszowiec rockowy pochodzenia holenderskiego, jeden z założycieli zespołu hardrockowego Van Halen (do 1974 pod nazwą Mammoth). Tworzy pod wpływem muzyki Jimiego Hendrixa.
Japonia (jap. 日本, trb. Nihon lub Nippon) – państwo wyspiarskie usytuowane na wąskim łańcuchu wysp na zachodnim Pacyfiku, u wschodnich wybrzeży Azji, o długości 3,3 tys. km. Archipelag rozciąga się niemal południkowo (Japończycy utrzymują, że ich kraj ma kształt „trzydniowego Księżyca”) pomiędzy 45°33′ a 20°25′ stopniem szerokości północnej, od Morza Ochockiego na północy do Morza Wschodniochińskiego i Tajwanu na południu. Stolica Tokio jest usytuowana prawie dokładnie na tej samej szerokości geograficznej co Ateny, Pekin, Teheran i Waszyngton.
Slash, właśc. Saul Hudson (ur. 23 lipca 1965 w Londynie) – brytyjski gitarzysta rockowy. Zasłynął przede wszystkim z występów z grupą Guns N’ Roses, której był członkiem w latach 1985–1996. Od 2003 roku jest gitarzystą formacji Velvet Revolver. Współpracował także z Michaelem Jacksonem, owocem ich współpracy były utwory: „Black or White”, „Give In to Me”, „D.S.” oraz „Morphine”. Jak sam przyznaje duży wpływ na jego grę na gitarze miał Jimi Hendrix.
Australia (Związek Australijski, Commonwealth of Australia) – państwo położone na półkuli południowej, obejmujące najmniejszy kontynent świata, wyspę Tasmanię i inne znacznie mniejsze wyspy na Oceanie Indyjskim i Spokojnym. Jedyny kraj, który obejmuje cały kontynent. Siłą rzeczy nie posiada granic lądowych z żadnym państwem.
International Standard Name Identifier (ISNI) – unikalny identyfikator służący wystandaryzowanej identyfikacji obiektów, podmiotów, autorów dzieł, utworów i publikacji.
Steven Siro Vai (ur. 6 czerwca 1960 w Nowym Jorku) - amerykański wirtuoz gitary, kompozytor, a także producent muzyczny. Zdobywca nagrody Grammy (oraz 9 nominacji). Uznawany za jednego z najwybitniejszych gitarzystów wszech czasów. Przyznaje się do inspiracji twórczością Jimiego Hendriksa. Uczeń Joe Satrianiego i absolwent Berklee College of Music. Założyciel fundacji Make A Noise, corocznie przydzielającej stypendia dla gitarzystów i innych muzyków szukających finansowego wsparcia. Od połowy lat osiemdziesiątych jest inspiracją dla wielu instrumentalistów na całym świecie.

Reklama